Rok 1994

Rok 1994 byl významným rokem s mnoha událostmi, které ovlivnily světové dějiny. Některé z nejvýznamnějších událostí roku 1994 zahrnují:

  1. Rwandský genocida: Od dubna do července 1994 se odehrál jeden z nejhorších genocid v moderní historii ve Rwandě. Mezi etnickými skupinami Tutsi a Hutu bylo zavražděno více než 800 000 lidí.
  2. Nelson Mandela se stal prezidentem Jihoafrické republiky: Po dlouhých letech věznění za boj proti apartheidu se Nelson Mandela stal prvním černým prezidentem Jihoafrické republiky v květnu 1994.
  3. Mistrovství světa ve fotbale: V červenci 1994 se konalo Mistrovství světa ve fotbale v USA, kde se zúčastnilo 24 týmů. Vítězem se stalo Brazílie, která porazila ve finále Itálii.
  4. Založení WTO: V lednu 1994 byla založena Světová obchodní organizace (WTO), která nahradila GATT (Generální dohoda o clech a obchodu) jako mezinárodní organizaci pro regulaci světového obchodu.
  5. Start internetového prodeje Amazon: V červenci 1994 byla založena společnost Amazon.com, která se stala jednou z největších internetových společností na světě a zásadně ovlivnila způsob, jakým nakupujeme.
  6. Velký zemětřesení v Severní Kalifornii: V lednu 1994 zasáhlo velké zemětřesení s magnitudou 6,7 severní Kalifornii, přičemž byly způsobeny rozsáhlé škody na majetku a infrastruktuře.
  7. Nobelova cena za mír pro Jásira Arafata, Šimona Perese a Jicchaka Rabina: V roce 1994 byla Nobelova cena za mír udělena třem politikům, Jásiru Arafatovi, Šimonu Peresovi a Jicchaku Rabinovi, za jejich snahy o mírový proces na Blízkém východě.
  8. Zemětřesení v Los Angeles: V lednu 1994 zasáhlo silné zemětřesení s magnitudou 6,7 také Los Angeles, které způsobilo rozsáhlé škody na majetku a infrastruktuře a mělo významný dopad na místní obyvatelstvo.
  9. Založení Konsensu z Montreux:

Čtěte dál

PředchozíDalší