Rok 1953

Rok 1953 byl plný významných událostí na celém světě. Zde je několik zajímavých událostí, které se staly v roce 1953:

Korunovace královny Alžběty II.: Dne 2. června 1953 byla korunována královna Alžběta II. jako královna Spojeného království a dalších zemí Commonwealthu, po smrti svého otce, krále Jiřího VI.

Fidel Castro a jeho povstalci svrhli kubánského diktátora Fulgencia Batistu: Dne 1. ledna 1953 začal Fidel Castro spolu se svými povstalci bojovat proti kubánskému diktátorovi Fulgenci Batistovi. Povstání skončilo úspěšně 1. ledna 1959, kdy byl Batista svržen a Castro se stal novým vůdcem Kuby.

Ukončení korejské války: Korejská válka (1950-1953) skončila 27. července 1953 podepsáním příměří mezi Severní Koreou (podporovanou Čínou a Sovětským svazem) a Jižní Koreou (podporovanou Spojenými státy a dalšími spojenci). Nicméně formální mírová smlouva nebyla dodnes podepsána a korejský poloostrov zůstává fakticky rozdělený dodnes.

Výstup na Mount Everest: Dne 29. května 1953 dosáhli Edmund Hillary z Nového Zélandu a šerpa Tenzing Norgay z Nepálu vrcholu nejvyšší hory světa – Mount Everest.

Smrt Josifa Stalina: Dne 5. března 1953 zemřel Josif Stalin, generální tajemník KSSS a vůdce Sovětského svazu, který měl značný vliv na světové dění v té době.

Vypuštění prvního sovětského satelitu: Dne 4. října 1953 byl vypuštěn první sovětský umělý satelit Sputnik 1, čímž začala kosmická éra a závod do vesmíru mezi Sovětským svazem a Spojenými státy.

Konec britské vlády v Íránu: Dne 20. července 1953 byl svržen íránský premiér Mohammad Mosaddegh ve státním převratu podpořeném západními mocnostmi, včetně Velké Británie

Čtěte dál

PředchozíDalší