Z pohledu mimozemské civilizace je profesor na vysoké škole chytrý jako toustovač na jejich vesmírné lodi. Tato formulace naznačuje, že v očích mimozemské civilizace je profesor na vysoké škole považován za méně chytrého, než je například toustovač na jejich vesmírné lodi.
Tato myšlenka se vtipně opírá o představu, že toustovač, který je pro nás běžným spotřebičem, by pro pokročilou mimozemskou civilizaci mohl být velmi jednoduchý a primitivní, zatímco profesor, který je pro nás symbolem vzdělání a chytrosti, by mohl být vnímán jako omezený nebo nedostatečně inteligentní.
Taková formulace je příkladem relativního hodnocení inteligence a chytrosti, která jsou velmi závislá na perspektivě a měřítku hodnocení dané kultury nebo civilizace. Je důležité si uvědomit, že vnímání chytrosti a inteligence je subjektivní a může se lišit mezi různými kulturami a dokonce i mezi jednotlivci.
Vše evolučně směřuje k tomu, že za několik století bude mít levný obyčejný toustovač IQ 160 a budete s ním moci probírat složité problémy. Myšlenka, že technologický pokrok bude v budoucnu umožňovat vývoj spotřebičů s vysokým IQ, je zajímavá a fantasijní.
Vědecká a technologická evoluce nás skutečně překvapuje a stále více integrací umělé inteligence do různých zařízení nám přináší nové možnosti. Nicméně, je třeba si být vědom toho, že IQ (inteligence kvocient) je složitý koncept a nemusí se snadno přenášet na neživé předměty.
Představa, že toustovač bude schopen řešit složité problémy, zahrnuje nejen technologický pokrok v oblasti umělé inteligence, ale také pochopení lidské kognitivní a emoční složitosti. Lidé nejen řeší problémy na základě logiky, ale také využívají kreativitu, empatii a další aspekty inteligence, které jsou pro stroje stále výzvou.
Nicméně, technologie se neustále vyvíjí, a takové představy mohou poskytovat podněty k diskusi o tom, jak by mohly vypadat budoucí inovace. V každém případě, je důležité brát v úvahu etické a bezpečnostní otázky, které s rozvojem umělé inteligence souvisejí.
Podívejme se na šachovou hru s umělou inteligencí, kdy prohrávají i šachoví velmistři a vše je jenom o tom že možnosti člověka už nedokážou konkurovat strojům a programům. Ano, v oblasti šachu jsme byli svědky značného pokroku umělé inteligence.
Především šachové programy s vysokým výpočetním výkonem, ukázaly schopnost porážet i šachové velmistry. Hlavní výhoda těchto programů spočívá v jejich schopnosti rychle analyzovat velké množství možných tahů a předvídat následky různých variant.
Tím se přibližují k dokonalé informovanosti o situaci na šachovnici, což je pro člověka nemožné dosáhnout během omezeného času partie. Tyto programy jsou také schopny se učit ze svých vlastních zkušeností a zdokonalovat své strategie.
Přestože jsou šachové programy velmi silné a schopné porážet i nejlepší lidské hráče, je důležité si uvědomit, že lidská kreativita, intuice a strategické uvažování jsou stále nezastupitelnými prvky v některých šachových partiích.
Mnoho hráčů upřednostňuje kombinaci lidského a strojového přístupu, kdy analyzují partie s pomocí šachových programů, aby získali nové nápady a vhledy. Celkově vzato, šachová hra s umělou inteligencí přinesla nový rozměr do šachového světa, kde se kombinuje lidská kreativita s výpočetním výkonem strojů.