Většina profesionálních fotografů pracuje jenom na zakázku

Jako profese bude fotografie pravděpodobně i nadále přetrvávat a vyvíjet se v budoucnosti. Technologický pokrok poskytuje stále nové možnosti v oblasti fotografických technik a videa, což umožňuje větší kreativitu a inovace. Navíc v digitálním světě existuje mnoho nových platform, na kterých lze prezentovat a sdílet fotografie, což otevírá nové možnosti pro komerční a nekomerční práci. Na druhé straně, s rostoucí automatizací a využitím umělé inteligence se může stát, že některé aspekty fotografické práce budou nahrazovány stroji. Nicméně, stále bude důležité mít odborné znalosti a kreativní přístup, aby se mohli fotografové vyrovnat s konkurencí. Celkově lze tedy říci, že fotografie bude i nadále zajímavým a důležitým uměleckým a komerčním oborem, který nabízí mnoho možností pro rozvoj a kreativitu. Mobilní telefony přinesly velký rozvoj v oblasti fotografie, zejména díky rychlému pokroku technologie v oblasti mobilních fotoaparátů a softwaru pro zpracování obrazu. Díky mobilním telefonům mohou lidé snadno a rychle vytvářet a sdílet kvalitní fotografie. 

Mobilní fotoaparáty jsou stále vylepšovány a dnes mohou být srovnatelné s kvalitou fotoaparátů určených pro profesionální fotografii. Tyto fotoaparáty však nabízejí mnohem větší pohodlí a mobilitu, což umožňuje fotografovat prakticky kdekoli a kdykoli. Mobilní aplikace pro úpravu a zpracování fotografií také umožňují snadné a rychlé úpravy obrazu, aniž by bylo nutné používat složité softwarové nástroje na počítači. To umožňuje lidem s nižší úrovní zkušeností v oblasti fotografie a úprav fotografií vytvářet kvalitní fotografie. Mobilní telefony také umožňují snadné sdílení fotografií na sociálních sítích a jiných platformách, což rozšiřuje dosah fotografie a umožňuje snadnější výměnu nápadů a názorů mezi lidmi. Celkově lze tedy říci, že mobilní telefony přinesly velký přínos pro rozvoj fotografie a umožnily větší šíření této formy umění a způsobu vyjádření. 

Ano, fotografie jako forma vizuálního umění a komunikace nepotřebuje specifický jazyk pro sdělení svého významu. Fotografie může být interpretována a porozuměna lidmi z různých kultur a s různými jazykovými znalostmi, což je jedna z jejích největších výhod. Navíc fotografie umožňuje komunikaci na úrovni emocí a vizuálního prožitku, což může být velmi silné a univerzální sdělení. Fotografie může přenášet náladu, atmosféru a poselství bez použití slov. To však neznamená, že jazyk není důležitý pro fotografii. Jazyk může pomoci interpretovat a vysvětlit kontext a význam fotografie, stejně jako umožňuje sdílet fotografie mezi lidmi z různých zemí a kultur. Celkově lze tedy říci, že fotografie má výhodu v tom, že nevyžaduje specifický jazyk pro sdělení svého významu, ale jazyk může hrát důležitou roli při interpretaci a sdílení fotografie. Ano, práce s fotografiemi může být důležitá dovednost v dnešní digitální době, kdy jsou fotografie součástí našeho každodenního života. Stejně jako umíme pracovat se surovinami a potravinami, měli bychom se naučit základní dovednosti práce s fotografiemi. 

Práce s fotografiemi zahrnuje znalosti v oblasti výběru a použití fotoaparátů a mobilních telefonů, úprav a editace fotografií, správy fotografií a sdílení na různých platformách. V dnešní digitální době jsou fotografie důležitou součástí komunikace a vizuální prezentace, zejména v oblastech jako jsou sociální sítě, reklama, marketing a vizuální umění. Naučit se základní dovednosti práce s fotografiemi může být prospěšné nejen pro profesionály v oblasti fotografie, ale i pro běžné lidi, kteří chtějí lépe komunikovat své myšlenky a nápady prostřednictvím vizuálních médií. Celkově lze tedy říci, že práce s fotografiemi může být důležitou dovedností pro každého v dnešní digitální době a stejně jako v práci se surovinami bychom se měli naučit základním dovednostem v této oblasti. Většina profesionálních fotografů pracuje jenom na zakázku, kdy něco pro zákazníka nafotí a nesnaží se svoje fotografie na internetu draho prodávat, protože nevěří na to, že by je prodali.

Problémem je zde otázka hodnoty fotografie, hodnota každé fotografie je subjektivní a vychází ze situace, dále je zde častý problém s autorskými právy a ochranou autorských práv. V mnohém se to podobá hudbě, kde je taky častý problém s autorskými právy a s prodejem. Dalším problémem je fotografování pomocí mobilů kdy tak vzniká inflace u hodnoty fotografie a místo profesionálů zde jsou amatéři, přichází doba udělej si vše sám jako amatér a tím se vytváří začarovaný kruh inface. Výroba a prodej to je obchod a podnikání, problémem zde je vždy konkurence a monopol, vše je o tom moje hra a moje pravidla! Jedna věc je něco chtít a druhá věc je to mít, teorie o podnikání v praxi nefungují! Jakmile se něco stane ziskové tak netrvá to dlouho a vynoří se konkurence! Nic nového pod sluncem v přírodě to funguje podobně, proto je zde snaha o monopol nebo centralizaci. Dlouho jsem se zajímal o problematiku podnikání a obchodu kde je příčina všech problémů?

Příčinou všech problémů je svatá teorie, která nahrazuje profesionální praxi, jakmile jsme se naučili mluvení a potom gramotnosti, tak nastal problém s teoriemi, co nahrazovaly praxi. Sny a pohádky to je teorie co v praxi nefunguje, podívejme se na propagandu a cenzuru co z nás dělá pitomce a my se tomu nemůžeme bránit, jsme násilím nahnáni do ekonomického otroctví a jakýkoli odpor je marný, spravedlnost je jenom ve smrti. Novinkou je zde dneska umělá inteligence, která je pitomá, protože kopíruje pitomé myšlení lidí, stejná pitomá situace je v televizi a na internetu, vše evolučně směřuje jistě k tomu, že zde místo pitomých lidí budou autonomní inteligentní roboti na akumulátory a tím zde jako lidi evolučně za sto let skončíme. Pokud nemáte protekci tak svoje fotky neprodáte! Prodej fotek není o hodnotě fotek, jak si naivně myslíte, prodej je vždy o protekci, není protekce tak není zisk z fotek, často je protekce chytře skrytá a je nemožné ji odhalit.

Máte kamaráda v organizaci, která potřebuje fotografie pro obchod a kamarád od vás fotky na fakturu nakoupí a o tom to je, žijeme ve světě protekce a korupce už mnoho století, všechny snahy o to eliminovat protekci a korupci jsou naivní a marné, kdo maže ten jede, bylo a bude! Reklama vás klame tím, že se snaží z vás udělat pitomce pomocí vysokého rozlišení čipu na mobilu, všimněme si toho, že mobily neukládají fotografie v RAW, který je možné bez ztráty kvality upravit tím mobily dosahují vysokého rozlišení je to obyčejný podraz! Proč je potřeba veliký snímač na kvalitní profesionální fotografie? Veliký snímač znamená více detailů na fotce za předpokladu kvalitního objektivu. Kvalitní profesionální bezzrcadlovka je veliká a drahá, zrcadlovky ty už pomalu a jistě evolučně zde končí a jejich výroba se tak snižuje. Fotografování se díky automatice stalo jednoduché a tím byla profesionalita nahrazená amatérismem, místo kvality je zde tak amatérská kvantita, která nemá žádnou hodnotu.

Brzo už dojde k tomu, že zde nebudou už střední a vysoké školy, protože vše bude díky virtuální realitě a umělé inteligenci tak jednoduché že lidem bude stačit základní vzdělání, a tak každý začne pracovat od 15 let do 70 let, nakonec to celé evolučně skončí tím, že se lidi nahradí za roboty, nejsou na světě lidi tak nejsou s lidmi problémy. Profesionální fotografování je o dlouhé praxi, kurz nebo škola z vás profesionálního fotografa neudělá, nezáleží na fotografickém vybalení důležité je vědět jak a co máte dělat a na co se specializovat právě univerzálnost je příčinou toho že nejste profesionál. Nejčastější chybou amatérů je spoléhání se na to že automatika vše udělá za vás správně, je sice pravda že u drahých fotoaparátů automatika pracuje poměrně kvalitně ale v extrémních situacích stejně chybuje. Základem je si nastavit na pevno velmi krátký čas tak aby nebyl snímek rozmazaný nebojte se toho, že automatika nastaví vysokou citlivost. Amatéři nejraději fotografují širokoúhlým objektivem, ale tyto snímky nejsou hezké, nejkrásnější jsou snímky teleobjektivem.

Stativy používají hodně profesionálové a minimálně amatéři, stativ je veliký a těžký proto je zde snaha jej nepoužívat, žijeme v době, kdy mnoho spěcháme a každý okamžik v životě má pro nás velikou hodnotu a stativ nás okrádá jenom o čas a často s ním máme problémy. Pokud chcete dělat fotografie kde je čas snímání dlouhý, protože je málo světla nebo chcete velikou hloubku ostrosti tak bohužel budete muset použít stativ, proto je tak málo fotek, které vznikli dlouhým časem díky stativu. Občas je použit stativ pro snímky osoby před zajímavým pozadím, často je zde snaha o to, aby vás vyfotografoval někdo jiný, a tak jste nemuseli sebou tahat stativ. Občas se lze setkat se zákazem použití stativu, protože zde existují bohužel choleričtí pitomci, kterým vadí stativy. Dlouho je zde snaha o to, aby fotografování zvládl i pitomec a následkem je inflace u produkce fotek, je to tak snadné stisknout spoušť a automatika za vás vše udělá, nejvíce fotek dneska vzniká pomocí chytrých telefonů s operačním systémem ve stylu já a Hradčany, byl jsem v Praze, a tak to dám na internet, koho na internetu zajímá to, že nějaký pitomec byl v Praze a vyfotil se na Karlově mostě. Prodeje fotoaparátů klesají díky fotomobilům, živit se jako fotograf to je zázrak, protože lidi si vše udělají většinou sami.

Do prodeje se dostali levné fotoaparáty, se kterými je možné udělat vysoce kvalitní profesionální fotografie. Jakmile se stane něco jednoduché tak následkem je inflace, často je zde proto snaha zabránit tomu, aby se stalo něco jednoduché, pokud by se studium vysoké školy stalo jednoduché, tak by zde najednou bylo vysokoškoláků jako sraček a vysokoškolský titul by vám byl na hovno. Nebude to trvat evolučně dlouho a přijde umělá inteligence a najednou se stane vše jednoduché a následkem bude život na hovno, protože robot prezident bude vyznamenávat roboty, už nebudeme potřebovat na fotografování mobily nebo fotoaparáty, protože fotky a videa budou vznikat jenom díky autonomním robotům co budou mít místo očí zoom objektivy a digitální snímače s velikým rozlišením na snímacím čipu.

Většina moderních fotoaparátů má dneska už umělou inteligenci, fotograf s tak může soustředit na fotografování a nemusí se zdržovat nastavováním fotoaparátu, problémem umělé inteligence je to že ona počítá s průměrnou situací a pokud fotíte v extrémní situaci tak je třeba nastavení přepnout na manuální režim. Nejvíce zkažených snímků způsobuje neostrost způsobená dlouhým časem nebo špatným zaostřením. Nejvíce problémů je s teleobjektivy zde se zkazí nejvíce snímků, protože je zde malá hloubka ostrosti a nepoužívají se velmi krátké časy. Veliký rozdíl je mezi levnými fotoaparáty a drahými fotoaparáty proto si profesionálové kupují drahé fotoaparáty co mají možnost měnit objektivy a mají veliký snímací čip, končí dlouhé období složitých zrcadlovek a přicházejí bezzrcadlovky které výkonem překonávají zrcadlovky. Vše je o konkurenci, která nás nutí k tomu abychom soutěžili a dosahovali zisku, je to celé o nabídce a poptávce, profesionalita je o tom umět nabídnout hodnoty které se dobře prodávají, konkurence nás nutí k veliké kvalitě za malou cenu.

Většinou platí že není problém něco hodnotného profesionálně vytvořit, ale problém je to dobře prodat, proč je tak velikým problémem prodávat zboží a služby? Je to jako ve sportu, kde není možná protekce a korupce, zde platí pravidlo vše, co je jednoduché z toho je malý zisk a je to špatně prodejné. Vytvářet fotky a videa je jednoduché, a tak jsou fotky a videa špatně prodejné, je třeba se proto u fotek a videa zaměřit na něco co je složité a tím se dosáhne profesionality, která je spojená s velikým ziskem. Dělejte něco, co si nemohou lidi sami udělat, a tak potřebují na to profesionála, problémem je to že to, co je dneska výhodné zaměstnání to už zítra nemusí být výhodné zaměstnání, jenom smrt je zde jistá, nevěřte na teorie, protože teorie v praxi nefungují. Nikdy zde nebyl praktický návod na to, jak být dokonalým v nějaké specializaci, dokonalost je jako ve sportu, kde uspěje na krátkou dobu minimum sportovců, co mnoho let obětovali tomu, aby byli nejlepší.

Vše, co rychle získáte o to i rychle přijdete, škola života nemá prázdniny, podívejte se na autory populárních knih, jak dlouho jim trvalo, než se vypracovali na populárního spisovatele, stejné je to i s tvorbou fotek a videa. Je to tom nedělat chyby, všeho zkuste a dobrého se držte, pochopte to, že nezáleží na tom, jaký máte; počítač, monitor, operační systém, program, fotoaparát, kameru, objektiv, stativ, blesk atd. záleží jenom na tom, být nejlepší a potom se ekonomický zázrak dostaví. Fotoaparát je složitý a drahý technický přístroj, který dokáže zaznamenat objektivem pomíjivé okamžiky na digitální snímač a potom se tento fotografický záznam vytiskne na papír nebo se nahraje na internet. V minulosti zde místo digitálního snímače byl film, který se chemicky zpracovával a potom se z negativu dělali v temné komoře fotografie, které byli nejprve černobílé a potom byli barevné. Jelikož profesionální fotoaparáty byli drahé, tak zde byla snaha vyrábět levné fotoaparáty pro začátečníky. V současnosti klesá odbyt u fotoaparátů, protože je nahrazují telefony s operačním systémem. 

Problémem u fotoaparátů pro amatéry je to že fotografují velmi málo, protože mají jiné priority, a tak většinou považují nákup drahého fotoaparátu za špatnou investici. Uplatnit nějak svoje fotky tak aby se nám pokryli náklady na fotoaparáty a čas strávený fotografováním to je zázrak, statisticky se uplatní profesionálně tak jedna fotka z milionu vyfocených fotek! Podobná situace je i u natáčení videa, svět se za posledních deset let mnoho změnil, neustále tak něco zaniká a jiné vzniká, je to jako na burze kdy dneska výhodná investice bude zítra ztrátová investice. Záleží na situaci, a tak může být fotografování řemeslem i uměním, rozdíl mezi řemeslem a uměním je o originálu a kopírování originálu, umění vytváří originály a řemeslo vytváří kopie originálu, často je obtížné poznat co je originál a co je kopie. Velikým problémem je to, jak se něco stane snadným, a tak se najednou z umění stane řemeslo které někdy i zvládne i malé dítě. 

Statisticky většina fotek na světě vzniká pomocí mobilních telefonů, nejsou to fotky moc kvalitní ani nejsou originální ale lidem takové fotky stačí, a tak prodej drahých fotoaparátů a kamer dlouhodobě klesá a mnozí výrobci tak zkrachovali. Podle mě každý fotoaparát, který má možnost výměny objektivů a má i hledáček, poskytuje profesionální fotografie, pokud jej používá profesionál. Zjistil jsem, že většina profesionálů nevyužívá všechny možnosti, které jim poskytuje profesionální drahý fotoaparát, a tak mají svoje rituály které nedokážou už změnit. Fotografování je lov pomíjeních okamžiků, dobré je zajímavé fotky doplnit zajímavým textem v knize nebo na blogu, vše je zde o vyprávění příběhů, které nám umožňují poznávat to co je nám cizí, problémem je mít z vyprávění příběhů užitek, lidi by chtěli vše zadarmo, a přitom každý marně hledá práci s velikým ziskem problém je v tom, že je zde zaostalost v našem subjektivním myšlení, které nepochopilo základní principy vesmíru a života, podle kterých zde vše funguje.

Čtěte dál

PředchozíDalší