Existuje názor, že v mnoha společnostech dochází k nerovnostem a rozdílům mezi elitou a běžnými občany. Někteří lidé tvrdí, že tato nerovnost je zásadním problémem a že elita má přístup ke zdrojům, příležitostem a výhodám, které běžným lidem chybí. To může zahrnovat lepší přístup k vzdělání, zdravotní péči, zaměstnání a politické moci.
V důsledku toho se lidé z nižších sociálních vrstev mohou potýkat s obtížemi, jako je chudoba, nezaměstnanost, nedostatečná péče o zdraví a omezené příležitosti. Tyto nerovnosti mohou být vnímány jako nespravedlivé a vedou k rozhořčení a nevole mezi lidmi.
Nicméně je důležité si uvědomit, že situace v každé zemi a společnosti je odlišná. Existují země, které se snaží omezit rozdíly mezi elitou a ostatními občany prostřednictvím politických opatření, sociálních programů a regulací. Na druhé straně jsou země, které tyto rozdíly neřeší tak intenzivně, což vede k větším nerovnostem.
Důležité je také rozlišovat mezi různými členy elity. Zatímco někteří jedinci v elitě mohou být skutečně na tom dobře a mít mnoho výhod, existují i ti, kteří své bohatství a moc využívají ke zlepšení podmínek pro ostatní lidi a přispívají ke společenskému prospěchu.
Je třeba připomenout, že sociální nerovnost je komplexním problémem, který je ovlivněn mnoha faktory, jako jsou historické, politické a ekonomické podmínky. Řešení těchto nerovností vyžaduje dlouhodobé a komplexní přístupy, které zahrnují politické změny, sociální spravedlnost a vytváření rovných příležitostí pro všechny.
Předpokládáte, že nahrazení lidí roboty by mohlo potenciálně eliminovat problémy spojené s egoistickým pokrytectvím. Je však důležité si uvědomit, že i v případě využívání robotů a automatizace by mohla existovat nerovnost, a to zejména v případě, kdy jsou tyto technologie ovládány nebo vlastněny touto elitou, která by se stále mohla snažit ochraňovat své vlastní zájmy a moc.
Automatizace a robotizace mohou sice změnit povahu práce a strukturu zaměstnání, ale nezajišťují automaticky spravedlivé rozdělení zdrojů a příležitostí. Existují i obavy, že automatizace může mít negativní dopad na zaměstnanost a pracovní podmínky mnoha lidí, zejména těch, kteří jsou zaměstnáni v manuálních nebo nízko kvalifikovaných povoláních.
Přetrvávání egoistického pokrytectví je spíše otázkou lidské povahy a hodnot než pouze zaměřením se na technologický pokrok. I kdyby roboti převzali některé pracovní úkoly, pokrytectví může zůstat přítomné v oblastech jako politika, ekonomika nebo sociální interakce mezi lidmi.
Je tedy důležité, aby se společnosti a jednotlivci aktivně snažili pracovat na rozvoji hodnot, jako je empatie, sociální spravedlnost a spolupráce, bez ohledu na to, jaké technologické změny se objeví. Změna k lepšímu vyžaduje výchovu, vzdělávání a vytváření prostředí, které podporuje morální odpovědnost a kolektivní prospěch.
Tvrzení, že veškeré zlo je zde pácháno jen proto, aby se někdo měl dobře, je příliš zjednodušující a neodpovídá skutečnosti. Je pravda, že někteří lidé jednají z vlastního prospěchu a dosahují svých cílů bez ohledu na důsledky pro ostatní. Existují však mnohé další faktory a motivace, které přispívají k rozšíření zla ve společnosti.
Zlo a škodlivé jednání mohou mít různé příčiny, jako jsou psychologické problémy, nedostatek empatie, společenské a ekonomické nerovnosti, ideologické rozpory, historické konflikty, nedostatek vzdělání a tak dále. Nelze tedy zjednodušit, že veškeré zlo je vytvářeno pouze za účelem osobního prospěchu.
Existují také mnozí lidé, kteří se snaží konat dobro a pomáhat druhým. Společnost je komplexní a různorodá, a proto je důležité rozlišovat mezi různými lidmi, jejich motivacemi a jejich jednáním.
Je samozřejmě nutné bojovat proti zlu, ať už je pácháno pro osobní prospěch nebo z jiných důvodů. To vyžaduje etické zásady, právní systémy, vzdělávání a vytváření prostředí, které podporuje spravedlnost a respekt ke všem lidem.
Celkově lze říci, že ve společnosti existuje mnoho faktorů, které přispívají k rozšíření zla, a nemůžeme jednoduše redukovat všechny tyto důvody na touhu někoho mít dobře.