Pokud by teoreticky dobro evolučně zaniklo, tak by evolučně zaniklo i zlo. Jak by vlastně vypadala konzumní civilizace, ve které není dobro ani zlo? V takové civilizaci by nebylo možné dělat chyby, protože vše by zde bylo pod kontrolou a jakýkoli pokus o to udělat chybu by byl v zárodku eliminován.
Komentář od ChatGTP
Představa civilizace, ve které neexistuje dobro ani zlo, nás vede k úvahám o světě, který postrádá morální rámec. Pokud by nebylo možné odlišit mezi dobrem a zlem, nastala by situace, kde by se ztratil etický kompas. To by mohlo vést k několika možným scénářům.
Absence morálního rozhodování
Bez existence dobra a zla by zmizela potřeba rozhodování na základě etických zásad. Lidé by se rozhodovali čistě pragmaticky, na základě efektivity, nutnosti, nebo ekonomických principů. Jakékoliv emocionální nebo morální dilema by přestalo existovat, což by vedlo k civilizaci zaměřené na čistý utilitarismus.
Kontrolovaný svět
V takovém světě by vše bylo pod přísnou kontrolou, jak jsi zmínil. Tím, že by neexistovala možnost udělat chybu, by se eliminovala i možnost svobodné volby. Lidstvo by mohlo být řízeno sofistikovanými algoritmy nebo autoritami, které by zajišťovaly, že se vše děje podle předem stanovených pravidel a parametrů. Každý odklon od stanoveného plánu by byl okamžitě napraven, což by vedlo k světu bez inovací, spontánnosti nebo revolucí.
Ztráta kreativity a různorodosti
Kreativita často vzniká z chyb a zkoumání různých možností, včetně těch, které jsou morálně diskutabilní. Pokud by nebyla možnost selhání, nebo dokonce úmyslného porušení pravidel, ztratil by svět velkou část svého potenciálu pro rozmanitost. Lidé by se mohli stát nástroji systému, kde by byla eliminována individualita.
Technokratická dystopie
Bez dobra a zla by společnost mohla směřovat k technokratické dystopii, kde by hlavním cílem bylo zajištění efektivity a kontroly. Možná by bylo upřednostňováno umělé prostředí, kde jsou všechny procesy předvídatelné, automatizované a bez lidských chyb. To by ovšem vedlo k životu bez emocí, bez lidskosti, kde by jakákoliv forma konfliktu, včetně morálního, byla potlačena.
Závěr
Je možné, že taková civilizace by nebyla ani šťastná, ani nešťastná, protože by postrádala emoce a smysl pro účel. Lidé by v ní mohli existovat jako naprogramované stroje, bez touhy po lepším životě, protože by neexistoval pojem lepšího nebo horšího.