Většina fotek a videa vzniká pomocí mobilů a tak logicky prodeje fotoaparátů a kamer dlouhodobě klesají, to vede k tomu že už jenom profesionálové jsou ochotni kupovat drahé fotoaparáty a drahé kamery jenže profesionálů je oproti amatérům velmi málo. Ano, vaše úvaha je správná. S rozvojem technologie mobilních telefonů, zejména v oblasti fotografování a natáčení videí, se významně změnil trh s tradičními fotoaparáty a kamerami. Mobilní telefony dnes nabízejí vysoce kvalitní snímače, pokročilý software pro úpravu fotografií a videí a uživatelsky přívětivé rozhraní, což je činí velmi atraktivními pro širokou veřejnost.
Díky těmto vlastnostem mohou mobilní telefony plně nahradit potřeby amatérských fotografů a videografů, kteří by dříve museli investovat do samostatných zařízení. Pokles prodeje tradičních fotoaparátů a kamer je tedy důsledkem několika faktorů. Neustálé zlepšování fotoaparátů v mobilních telefonech, včetně lepších snímačů, optické stabilizace obrazu, pokročilých algoritmů pro zpracování obrazu a snadného sdílení na sociálních sítích. Mobilní telefony jsou vždy po ruce, jsou kompaktní a nabízejí snadné a rychlé sdílení fotografií a videí. Pro mnoho uživatelů je to praktičtější volba než nosit s sebou samostatný fotoaparát nebo kameru.
Vysoká cena profesionálních fotoaparátů a kamer je odrazující pro amatéry. Když vezmeme v úvahu, že moderní mobilní telefony již nabízejí dostatečnou kvalitu, investice do drahého fotoaparátu nebo kamery se stává méně atraktivní. Výsledkem je, že trh s tradičními fotoaparáty a kamerami se více zaměřuje na profesionály, kteří mají specifické požadavky na kvalitu obrazu, flexibilitu a ovládání, které mobilní telefony zatím nemohou plně nabídnout. Tento trend vede k tomu, že výrobci fotoaparátů a kamer investují více do vývoje vysoce kvalitních a specializovaných zařízení pro profesionální použití, zatímco spotřebitelský trh se stále více orientuje na mobilní zařízení.