Přeskočit na obsah

Rok 2021

  • R

Zde je několik důležitých událostí, které se udály na světě roku 2021:

  1. COVID-19 pandemie pokračovala: Pandemie způsobená koronavirem SARS-CoV-2, která začala na konci roku 2019, pokračovala i v roce 2021. Bylo zaznamenáno několik vln nákazy a některé země se potýkaly s novými variantami viru.
  2. Zahájení očkování proti COVID-19: Byla zahájena celosvětová kampaň očkování proti COVID-19. Několik vakcín bylo schváleno a distribuováno do mnoha zemí, s cílem snížit šíření viru a omezit dopady pandemie.
  3. Americký nový prezident: Joe Biden byl inaugurován jako 46. prezident Spojených států amerických dne 20. ledna 2021, a Kamala Harrisová se stala první ženou, první Afroameričankou a první Asiatičko-Američankou zvolenou do funkce viceprezidentky USA.
  4. Protesty v Bělorusku: Protesty proti režimu Alexandra Lukašenka v Bělorusku pokračovaly i v roce 2021. Protestující požadovali svobodu, demokracii a dodržování lidských práv.
  5. Klimatické události: Bylo zaznamenáno několik závažných klimatických událostí, včetně lesních požárů v Austrálii, povodní v Evropě a v USA, sucha v různých částech světa a zvýšení teplot na mnoha místech planety.
  6. Olympijské hry v Tokiu: Letní olympijské hry se konaly v Tokiu, Japonsko, i přes obavy z pandemie COVID-19. Hry probíhaly bez diváků a byly zavedeny přísné protokoly na ochranu zdraví a bezpečnosti sportovců.
  7. Státní převrat v Myanmaru: V únoru 2021 provedla vojenská junta státní převrat v Myanmaru, sesadila demokratickou vládu a uvěznila mnoho politiků a aktivistů. Následovaly masové protesty a potlačení demonstrací vojenskými silami.
  8. Konflikt v Gaze: V květnu 2021 eskaloval konflikt mezi Izraelem a Palestinci v Pásmu Gazy, což vedlo k intenzivnímu bombardování ze strany Izraele a raketovým útokům ze strany palestinských militantních skupin

%d bloggers like this: