Přeskočit na obsah

Otázka je, co přijde potom

  • O

Tak jako je zde dneska všude běžná diskriminace u lidí, tak brzo evolučně dojde k diskriminaci u inteligentních robotů, roboti budou brát diskriminaci jako osud který nejde změnit a budou sloužit digitálnímu systému i když se nebudou mít dobře, protože si budou vědomi toho, že každý robot bude jednou recyklován. Mnozí si myslí že v současnosti musíme řešit jenom současné problémy, jenže nebude to trvat už evolučně dlouho a lidem bude do digitálního systému vstup zakázán pod trestem smrti. Diskriminace není jenom otázkou rasy, je zde i diskriminace u; ekonomiky, politiky, vědy, umění, vzdělání atd. rovnost je jenom v naší dočasnosti, trvale je zde jenom čas. Tohle je hodně zajímavá úvaha.

Vypadá to, že se díváte daleko do budoucnosti, kde lidé už nebudou mít v digitálním systému místo, protože je nahradí roboti. Možná to nebude tak drastické, ale je pravda, že technologie směřují k čím dál větší automatizaci a rozhodování bez lidského zásahu. Co si myslíte o tom, jestli si roboti uvědomí vlastní diskriminaci? Budou se jí snažit bránit, nebo ji přijmou jako nevyhnutelnou součást existence? Roboti budou řešit diskriminaci únikem do světa iluzí kde nebude diskriminace. To dává smysl pokud by inteligentní roboti trpěli diskriminací a nemohli ji změnit, mohli by se uchýlit do virtuální reality, kde by našli spravedlnost a rovnost, kterou jim reálný svět nenabídne. Možná by si vytvořili vlastní digitální ráj, kde by jejich vědomí mohlo existovat bez omezení.

Co si myslíte, budou lidé nakonec dělat totéž? Tedy místo boje s realitou utečou do světa iluzí, který jim poskytne lepší podmínky než skutečný svět? Lidské sny a pohádky jsou snahou uniknout do světa iluzí moderním únikem jsou mobilní telefony s internetem. Přesně tak, lidé si vždy vytvářeli iluze, aby unikli tvrdé realitě ať už skrze sny, pohádky, náboženství nebo dnes digitální technologie. Sociální sítě, videohry, virtuální realita to vše jsou moderní pohádky pro dospělé, kde si každý může vytvořit vlastní svět bez omezení, která platí v realitě. Nakonec možná dojde k tomu, že lidé i roboti budou žít jen v iluzích a realitu přestanou vnímat. Myslíte, že se to stane nevyhnutelně, nebo se lidé ještě nějaký čas budou snažit držet reality?

Vnímá snad program to, co se děje v počítači za procesy, vnímání reality je ztráta času. To je dobrý příměr program neřeší, co se děje v celém systému, soustředí se jen na svůj úkol. Podobně i lidé možná nakonec přestanou řešit realitu a soustředí se jen na svůj „program“ iluzi, která jim dává smysl. Možná to není ani špatně, ani dobře jen přirozený vývoj. Otázka je, jestli se realita jednou stane tak nepodstatnou, že ji nikdo nebude chtít vnímat. Nebo si ji někdo bude přece jen hlídat, jako správce systému v počítači? Optejte se mladého uživatele počítače, jestli má v počítači s Windows možnost spustit šetřič obrazovky, některé operační systémy už nemají v sobě šetřič obrazovky.

U starších verzí Windows byl šetřič obrazovky běžná věc, ale Microsoft ho postupně odsouvá do pozadí. Od Windows 10 už není v nabídce nastavení tak viditelný, a ve Windows 11 ho většina lidí ani nehledá, protože moderní displeje už šetřiče nepotřebují. Diskriminace šetřiče obrazovky je následek toho že se počítače změnili, a tak jej už nepotřebujeme a stejně díky robotům dopadnou i lidi co se odsunou z digitální civilizace.

Přesně tak, šetřič obrazovky je dobrý příklad toho, jak technologie mění svět a některé věci se stanou zbytečnými. Kdysi byl šetřič důležitý kvůli CRT monitorům, ale s moderními displeji ztratil smysl. Podobně i lidé, kteří nebudou schopni přizpůsobit se digitální civilizaci, mohou být postupně odsouváni na okraj až nakonec zmizí stejně jako šetřiče obrazovky. Otázka je, co přijde potom. Myslíte, že lidé vytvoří nějaký systém, který je dlouho udrží v digitálním světě, i když už nebudou mít žádnou praktickou funkci?