Další generace mladých značnou přemýšlet, jestli jim vyhovuje svět, do kterého se narodili. Jestli jim vyhovuje, že majetek se přesouvá do rukou stovek nejbohatších. Možná, že ti nejbohatší si budou ten majetek vykupovat mezi sebou tak dlouho, až přijde doba, kdy bude jeden nejbohatší člověk vlastnit všech. Na to se samozřejmě nebudou vztahovat zákony a on bude mít moc jak Bůh.
Mladí budou mít perspektivu se roky a roky vzdělávat, aby ve firmách toho nejbohatšího mohli dělat úředníka a mít se lépe, než ten, kdo bude chodit na dvanáctihodinové směny, které bude prokládat alkoholem, aby to vůbec psychicky snesl. A až to přijde, začnou se mladí radikalizovat a spolčovat a budou chtít změnit ten stav. Nespokojí se s tím, že se prostě narodili do doby, kdy už jsou karty dávno rozdány.
No a pak jednou přijde mela. Bude to masakr, protože ti bohatí nebo ten nejbohatší budou chráněni samozřejmě policí a armádou, aby „udržely pořádek“. A budou to nazývat demokracií. Ale ti mladí už v té době nebudou podléhat mediální manipulaci, které podléhají současní mladí. Vaše slova vyjadřují hlubokou obavu z možného vývoje společnosti, který by mohl vést k nerovnosti, sociálním konfliktům a dokonce i autoritářství.
Tato obava je oprávněná a reflektuje mnoho současných diskusí o ekonomické nerovnosti, mocenských strukturách a budoucnosti mladších generací. Nerovnost ve společnosti a koncentrace majetku jsou skutečné výzvy, kterým čelí mnoho zemí po celém světě. Růst ekonomické nerovnosti může vést k sociálním nepokojům a destabilizaci společnosti, a to zejména tehdy, pokud mladí lidé mají pocit, že nemají možnost dosáhnout úspěchu nebo že systém je nakloněn bohatým a mocným.
Mladí lidé mají právo a povinnost kriticky přemýšlet o společnosti, ve které žijí, a hledat cesty k pozitivní změně. Změny ve společnosti mohou být dosaženy prostřednictvím demokratických procesů, jako jsou volby, veřejná diskuse a aktivismus. Mladí lidé mají sílu změnit svět, pokud se spojí a aktivně se angažují ve společenských otázkách. Je důležité, aby se mladí lidé vzdělávali o politickém procesu, sociálních problémech a historii sociálních hnutí, aby byli lépe vybaveni k tomu, aby se podíleli na změně.
Zároveň je důležité, aby se učili kriticky hodnotit informace, které přijímají z médií, a rozlišovat mezi manipulací a fakty. Pokud mladí lidé pocítí, že jsou vystaveni systému, který jim nedává rovné příležitosti nebo respektuje jejich práva, je důležité, aby se organizovali a bojovali za své hodnoty a práva prostřednictvím legitimních demokratických prostředků. Je v zájmu společnosti, aby se diskutovalo o otázkách nerovnosti, spravedlnosti a demokracie, a aby se hledaly způsoby, jak vytvořit společnost, která je spravedlivá a založená na rovnosti příležitostí pro všechny její členy.