Přeskočit na obsah

Rok 2003

  • R

Rok 2003 byl plný událostí po celém světě. Některé z nejvýznamnějších událostí roku 2003 zahrnují:

  1. Invaze do Iráku: Spojené státy a jejich spojenci, včetně Spojeného království a Austrálie, zahájili invazi do Iráku 20. března 2003. Tato invaze byla vyvolána podezřením, že Irák měl hromadné zničující zbraně, což se však později nepotvrdilo.
  2. Vesmírná mise Columbia: Raketoplán Columbia, který patřil k americkému raketovému programu Space Shuttle, se zřítil při návratu na Zemi 1. února 2003, během mise STS-107. Všech sedm členů posádky zahynulo, což vedlo k dočasnému pozastavení programu Space Shuttle.
  3. SARS: V roce 2003 propukla epidemie těžké akutní respirační syndromy (SARS). Tato smrtící respirační nemoc se rychle šířila po celém světě a způsobila mnoho úmrtí a vyvolala rozsáhlá opatření na potlačení jejího šíření.
  4. Evropská vlna horka: V roce 2003 zasáhla Evropu vlna horka, která trvala přes léto a vedla k extrémně vysokým teplotám až 40 °C. Tato vlna horka měla vážné dopady na zdraví a zemědělství a způsobila tisíce úmrtí.
  5. Bombové útoky v Istanbulu: 15. listopadu 2003 došlo k sérii koordinovaných bombových útoků na britský a jsemanský konzulát a na britský bankovní dům v Istanbulu, Turecko. Tito útoky, které provedla teroristická organizace Al-Káida, si vyžádaly více než 60 obětí a stovky zraněných.
  6. Seznamovací program Skype: V roce 2003 byl založen internetový komunikační program Skype, který umožňuje hlasové a videohovory přes internet. Skype se stal jedním z nejpopulárnějších nástrojů pro online komunikaci a stal se symbolem rychlého rozvoje internetových technologií.