Většina počítačů co se používají jsou sestavené od výrobce počítačů a většinou je v nich nainstalován Windows, proč si vlastně někteří lidé sestavují počítače a proč místo Windows použijí jiný operační systém? Nejčastější příčinou je potřeba využít počítač na náročné programy a náročné databáze nebo na náročné hry. Existují i počítače zabudované do počítačového monitoru, nebo jsou chytře schované za monitorem.
Velmi populární jsou i notebooky a tablety, výhodou je jejich snadná mobilita a nevýhodou je obtížná opravitelnost a to že baterie která dlouho nevydrží se musí vyměnit ve značkovém servisu brzo po záruce. Nejdéle funkčně vydrží počítače klasické co jsou v plechové černé skříni a připojují se kabelem k velikému monitoru. Tyto veliké počítače mají většinou drahou grafickou kartu která má velikou spotřebu proudu, drahé grafické karty si kupují ti co hrají hry nebo profesionálové pro náročné programy.
Zde je dilema, mít nebo nemít veliký počítač s grafickou kartou? Záleží na tom na co se bude počítač používat, pokud používáte počítač jenom na internet tak vám bude stačit malý levný počítač přišroubovaný za monitorem, nebo levný notebook na operačním systému nezáleží, protože stejně budete pracovat nejvíce v populárním prohlížeči internetu. Statistici zjistili že počítače lidem slouží velmi dlouho a lidi nebo organizace nechtějí investovat do; počítače, počítačového příslušenství, programů, rychlého internetu atd.
Existuje několik důvodů, proč lidé sestavují vlastní počítače a proč mohou preferovat jiné operační systémy než Windows. Sestavení vlastního počítače umožňuje lidem vybrat si komponenty, které odpovídají jejich potřebám a rozpočtu. To může zahrnovat výběr výkonnějších částí, jako jsou procesory, grafické karty, nebo pevné disky, což je užitečné pro náročné aplikace nebo hry. Někteří uživatelé mohou potřebovat operační systém, který není Windows, protože jejich pracovní nebo osobní potřeby vyžadují jiný software nebo prostředí.
Například vývojáři často preferují operační systémy založené na Linuxu pro své vývojové prostředí a nástroje. Někteří uživatelé preferují operační systémy s otevřeným zdrojovým kódem, jako je Linux, kvůli větší kontrole, flexibilitě a bezpečnosti. Tyto systémy často nabízejí různé distribuce s různými sadami funkcí a možností přizpůsobení. Sestavení vlastního počítače může být někdy levnější než nákup hotového zařízení od výrobce, zvláště pokud uživatelé mají některé součásti již k dispozici nebo chtějí vyhnout se cenám prémiových značek.
Existuje rozsáhlá komunita uživatelů alternativních operačních systémů, která poskytuje podporu, vývoj nových funkcí a řešení problémů. Závěrem, výběr mezi sestavením vlastního počítače a použitím jiného operačního systému než Windows závisí na individuálních potřebách, preferencích a požadavcích uživatele.