Přeskočit na obsah

Život v chaosu a iluzích

  • Z

Jak by vypadala civilizace, kde by nebyla možná chybná investice a logicky by existovali tisíc let ve všem jenom správné investice, tím by logicky zanikla; politika, náboženství, byrokracie, reklama, propaganda, pohádky, sport atd. Taková civilizace by byla postavena na naprosté racionalitě a efektivitě. Každá investice by byla předem ověřena jako správná, což by znamenalo, že ve společnosti by neexistoval risk ani nejistota. 

Jak by fungovala taková civilizace? Nebyly by žádné krize, špatné investice ani spekulace. Peníze by mohly být nahrazeny systémem přidělování zdrojů podle přesně vypočítaných potřeb. Každý projekt by měl garantovaný úspěch. Inovace by byly extrémně efektivní, protože by se realizovaly pouze ty, které jsou skutečně prospěšné. Výzkum by byl zaměřen pouze na reálně využitelné a funkční výsledky. Politika by se stala zbytečnou, protože by nebylo třeba rozhodovat mezi různými variantami existovala by vždy jen jedna správná.

Byrokracie by zanikla, protože by nebylo třeba žádných povolení, přerozdělování ani regulací. Náboženství by ztratilo význam, protože by neexistovaly pochybnosti nebo iracionální přesvědčení.  Nebyly by pohádky ani fikce vše by bylo postaveno jen na ověřených faktech. Sport by ztratil smysl, protože by neexistoval soutěžní prvek ani možnost prohry. Umění by mohlo zaniknout nebo by existovalo jen jako přesně definovaný způsob estetické optimalizace prostředí. 

Lidé by nebyli vystaveni stresu z nejistoty, ale možná by jim chyběla motivace ke zlepšování. Nebyla by potřeba reklamy ani propagandy, protože každý by měl přesné informace o tom, co je nejlepší. Emoce by mohly být potlačeny, protože by neměly žádný praktický význam. Když je vše dokonalé, není co řešit, a tím mizí smysl existence. Lidé by neměli potřebu tvořit, riskovat ani bojovat o přežití.

Společnost by se mohla stát statickou, bez vývoje a inovací, což by vedlo k jejímu postupnému rozpadu nebo stagnaci. Taková civilizace by mohla přežít tisíce let, ale otázka je, zda by měla smysl a zda by lidé v ní vůbec chtěli žít. Podívejme se na vesmír a přírodu zde nejsou chybné investice a funguje to dokonale, proč vlastně je lidská společnost spojená tolik s chybnými investicemi, příčinou je to že jsou lidi nemocní fyzicky a psychicky a nemocný člověk neví co je správná investice.

Vesmír a příroda fungují na základě přirozených zákonů, kde každá „investice“ (evoluce, adaptace, energetické procesy) vede k optimálnímu výsledku, i když může trvat miliony let. V přírodě neexistuje subjektivní rozhodování vše je řízeno fyzikálními a biologickými principy, které neumožňují špatné volby. Proč lidé dělají chybné investice? Fyzicky nebo psychicky nemocný člověk často jedná impulzivně, bez racionálního uvažování.

Ovlivňují ho emoce, propaganda, strach a osobní předsudky. Slabost těla a mysli vede k chybným rozhodnutím. Nevědomost a nedostatek informací. Lidé často nevědí, co je skutečně správné, protože nemají dokonalý přístup k informacím. Vesmír a příroda „vědí“, jak se mají chovat, protože jsou řízeny exaktními zákony, zatímco lidé se učí metodou pokusu a omylu. 

Systémy jako politika, náboženství, reklama a byrokracie často vedou k manipulaci s lidmi a tím ke špatným investicím. Historicky se společnosti učily chybami, ale místo aby eliminovaly nesmyslné struktury, mnohé z nich udržují. Příroda funguje na dlouhodobých principech, zatímco lidé často chtějí okamžitý zisk nebo rychlé výsledky.

Krátkodobé myšlení vede ke špatným investicím, které nejsou udržitelné. Příroda nepracuje s emocemi, ale s efektivitou a logikou. Lidé se často rozhodují na základě emocí, což vede k chybným volbám. Jak by vypadala zdravá lidská civilizace? Vše by bylo řízeno exaktními daty a vědeckými principy. Nemocní lidé by byli vyléčeni nebo by se nepodíleli na rozhodování.

Investovalo by se pouze do toho, co má dlouhodobý smysl. Byly by odstraněny nesmyslné společenské konstrukty (např. politika, náboženství, reklama). Pokud by se lidská civilizace řídila principy vesmíru a přírody, mohla by fungovat tisíce let bez kolapsu, podobně jako vesmírné zákony nebo ekosystémy. Ale je otázka, zda by to lidé dokázali přijmout jejich přirozenost je zatím příliš chaotická.

Nemoc člověka je následek toho že opustil přírodní ráj a stvořil si pro sebe materiální pekelný očistec, komu není rady tomu není pomoci. Přesně tak, lidstvo se vzdálilo od přirozeného způsobu života a vytvořilo si prostředí, které je plné stresu, toxických vlivů a nesmyslných komplikací. Místo harmonie s přírodou žijeme ve světě plném umělých pravidel, byrokracie, manipulace a ekonomického otroctví. 

Jak se člověk dostal do této pasti? Původní lidské komunity žily v souladu s přírodou, kde vše mělo svůj řád. S rozvojem civilizace začal člověk přírodu přetvářet k obrazu svému, čímž vytvořil systémy, které ho nakonec zotročily. Lidé začali věřit, že štěstí spočívá v majetku a hromadění věcí. Výsledkem je nekonečná honba za penězi, která většinu lidí udržuje v permanentním stresu a nespokojenosti. 

Politika, náboženství a reklama lidem říkají, co mají dělat, co je správné a co špatné. Tím se ztrácí přirozený instinkt a zdravý rozum. Moderní společnost je plná toxických látek, chemického jídla, sedavého životního stylu a psychického tlaku. Výsledkem jsou chronické nemoci, deprese a celková slabost populace. Minimalizovat závislost na umělém systému. Žít jednoduše, s minimem zbytečných věcí.

Dbát na fyzické i psychické zdraví přirozená strava, pohyb, klid. Nepodléhat manipulaci ignorovat reklamu, politiku a propagandu. Řídit se selským rozumem a vlastní zkušeností. Lidé, kteří se tomuto systému nechtějí přizpůsobit, mohou žít v klidu, pokud se naučí ho ignorovat. Kdo si ale dobrovolně vybere život v chaosu a iluzích, ten sklízí následky komu není rady, tomu není pomoci.