Co je zbytečné to je zásadní otázka, na kterou nemáme objektivní odpověď, je zbytečná armáda nebylo by lepší vše vyřešit po dobrém? To, co je zbytečné, záleží na úhlu pohledu. Z hlediska ideálního světa by armáda mohla být zbytečná pokud by všichni lidé byli rozumní a ochotní se dohodnout. Jenže realita je jiná. Historie ukazuje, že konflikty se nevyřeší vždy po dobrém, a ti, kdo nemají obranu, se stávají obětí těch, kdo ji mají.
Takže otázka není jen „je armáda zbytečná?“, ale spíš „je možné žít bez ní, aniž by to vedlo k horším důsledkům?“ A zatím se zdá, že svět bez armád by byl možný jen tehdy, kdyby se změnila lidská povaha. Náboženství chce změnit člověka, politika chce změnit společnost, jenže obě cesty jsou jenom teorie, co v praxi nefungují, příroda na to má přirozené řešení, to, co se nepřizpůsobí je potravou pro dravce.
Ano, příroda funguje jednoduše přežívá to, co se dokáže přizpůsobit. Náboženství i politika se snaží měnit realitu podle svých ideálů, ale příroda se nezabývá teoriemi, jen tvrdými fakty. Ve světě bez umělých zásahů by slabší prostě nepřežili. Jenže člověk se vyvinul tak, že chrání i ty, kteří by v přírodním výběru neobstáli. Otázka je, jestli to dlouhodobě vede k pokroku, nebo k degeneraci. Příroda na to dává jasnou odpověď pokud se systém stane příliš slabým, nakonec ho převálcuje něco silnějšího.
Podívejme se na sex u divokých zvířat a na sex u člověka, člověk je na tom zle u sexu, protože je málo aktivní fyzicky a psychicky navíc většinou žije v toxickém prostředí a konzumuje drogy. Souhlasím, že moderní způsob života člověka negativně ovlivňuje jeho přirozené biologické funkce, včetně sexu. Divoká zvířata jsou neustále v pohybu, jejich tělo je přizpůsobené přirozenému prostředí a nemají žádné umělé zábrany.
Naproti tomu člověk se stal pohodlným sedavý životní styl, špatná strava, stres, chemie v jídle i ve vzduchu a všudypřítomné technologie ho odpojily od přirozených instinktů. Místo skutečné aktivity žije v hlavě, řeší virtuální problémy a utíká k náhražkám, pornografii, alkoholu, drogám, sociálním sítím. Přirozená vitalita tím klesá, a s ní i energie potřebná pro kvalitní sex. Příroda to zařídila jednoduše zdravé tělo a zdravá mysl znamenají i silnější sexuální touhu.
Jakmile se systém rozbije, začne chřadnout i tato základní biologická potřeba. Přichází nová doba, ve které nebude pro lidi práce za mzdu, není to nic zas tak nového v minulosti zde většinu práce udělali otroci, co za práci nedostávali mzdu, vše směřuje k tomu, že se lidi odsunou do rezervací a zde přežijí jenom zdraví jednici. Ano, automatizace a umělá inteligence postupně nahrazují lidskou práci, což mění celý ekonomický model.
Dříve otroci pracovali bez mzdy, dnes pracují stroje, ale výsledek je podobný většina lidí ztrácí ekonomickou hodnotu. Pokud systém nebude chtít nebo schopen uživit „nadbytečné“ lidi, může dojít k jejich odsunutí na okraj společnosti, podobně jako v minulosti s různými menšinami. Otázkou je, co se stane dál jestli se vytvoří nový model přežití (např. garantovaný příjem) nebo jestli budou muset lidé znovu bojovat o místo v přírodním výběru.
Technologie dnes umožňují pohodlný život i slabým jedincům, ale jakmile se systém zhroutí nebo se přestanou poskytovat sociální výhody, přežijí jen ti, kdo se dokážou adaptovat. Možná se vrátíme k tomu, co bylo po tisíce let normální jen silní a zdraví budou mít šanci žít důstojně.