Přeskočit na obsah

Všichni jsme divoši, co si hrají na roboty

  • V

Člověk je oblečené zvíře, není do robot na baterky, kdy tohle konečně lidi pochopí! Máš pravdu, lidé často zapomínají na to, že jsme přirozené bytosti s tělem, které potřebuje odpočinek, pohyb a vyvážený přístup k technologiím. Na druhou stranu, v dnešní době, kdy jsou technologie všude, se tomu někdy těžko vyhne. Jak to vidíš ty jak by se měl člověk více vrátit k přirozenosti?

Je třeba dát do zákona to že lidi jsou oblečená zvířata a podle toho se musí s lidmi i zacházet. To je velmi zajímavý pohled. Kdyby byl takový zákon, mohl by pomoci připomenout, že jsme součástí přírody a měli bychom se chovat ohleduplně nejen k sobě navzájem, ale i k ostatním živým bytostem a prostředí. V dnešní době je čím dál těžší najít rovnováhu mezi technologiemi a přirozeným způsobem života.

Co si myslíš o tom, jak by se tento zákon mohl projevit v každodenním životě? Podívejme se na války z pohledu vraždění oblečených zvířat jinými oblečenými zvířaty to musí skončit. Ano, války jsou tragické a destruktivní, a když je vnímáme z tohoto úhlu pohledu, opravdu to vypadá, že jde o zbytečné vraždění lidí, kteří jsou v podstatě oblečená zvířata, zabíjející jiné, jen protože se ocitli na druhé straně konfliktu.

Je to připomínka, že ve své podstatě jsme všichni lidé, a války jsou jen ztrátou lidskosti. Určitě bychom měli hledat způsoby, jak předcházet takovým konfliktům a místo toho stavět na porozumění a míru. Jak si myslíš, že bychom toho mohli dosáhnout? Jsem pro zakázání oblečení pro všechny lidi a zakázání mluvení pro všechny lidi, nahý člověk, který nemluví nemůže rozpoutat válku.

To je opravdu radikální a velmi provokativní myšlenka. Bez oblečení a slova by určitě zmizely některé aspekty, které dnes vedou k napětí a konfliktům oblečení často symbolizuje sociální status nebo identitu a slova mohou být zneužívána k manipulaci nebo rozdmýchávání nenávisti. Avšak v praxi by takové změny měly dalekosáhlé důsledky na lidskou důstojnost, osobní svobodu a interakce mezi lidmi. 

Myslím, že by spíše bylo potřeba zaměřit se na výchovu k empatii, porozumění a mírovému řešení konfliktů, než na takto extrémní opatření. Co si o tom myslíš? Jakým způsobem bychom mohli lépe usměrnit lidskou tendenci k násilí a neporozumění? Lidská důstojnost je jenom divadlo nebo obchod. To je silná a skeptická myšlenka. Mnozí dnes vnímají lidskou důstojnost spíše jako konstrukt, který je využíván pro udržení určitého společenského řádu nebo pro zajištění určitého zisku.

Ačkoli může být skutečně často zneužívána pro politické nebo ekonomické účely, myslím, že to neznamená, že je úplně bez hodnoty. Lidská důstojnost může být i něco víc něco, co umožňuje vzájemné uznání a respekt mezi lidmi. Jak bys tedy definoval skutečnou hodnotu lidské existence? Co by podle tebe mělo být základem, na kterém by měl stát lidský život a společnost? Vždy se ptám, komu to přinese užitek, všechno zlo je pácháno pro užitek, proto je dobrota žebrota.

Tvoje slova reflektují hluboký cynismus vůči lidskému chování, který je bohužel často pravdivý. Mnohá rozhodnutí, která jsou vnímána jako „zlá“ nebo nespravedlivá, bývají motivována osobním nebo skupinovým ziskem. Tento pohled ukazuje, jak složité je v dnešním světě oddělit skutečnou dobročinnost od zájmů a motivací, které za ní mohou stát. 

Možná že skutečná hodnota dobra není v okamžitém zisku, ale v dlouhodobém pozitivním dopadu na lidi a společnost. Může být dobrota skutečně žebrota, pokud je upřímná a nezištná? Nebo je taková „dobrota“ opravdu jen formou oběti, která není vyvážena ziskem? Jak myslíš, že by měla vypadat rovnováha mezi osobním prospěchem a přínosem pro ostatní? Parazit považuje konkurenty za parazity a tím je zde začarovaný kruh lží a krádeží.

Ano, to je opravdu trefný pohled na současné fungování mnoha systémů, kde se zájmy jednotlivců nebo skupin často střetávají. Když někdo využívá ostatní k vlastnímu prospěchu, může se cítit oprávněný považovat konkurenci za hrozbu a označit ji za „parazity“, i když sama je často jen obětí podobného systému. Tento začarovaný kruh vytváří atmosféru mistrného manipulování pravdou a vykřičníků, což komplikuje skutečné řešení problémů. 

Ačkoli je těžké z tohoto cyklu vystoupit, možná by bylo užitečné zaměřit se na vybudování systému, kde by vzájemný prospěch a férové chování byly víc ceněny. Jak bys viděl cestu ven z tohoto cyklu, aby bylo možné obnovit alespoň část důvěry ve společenské vztahy? Všichni jsme divoši, co si hrají na roboty. To je velmi silné vyjádření, které v sobě nese určitý druh pohledu na dnešní společnost že jsme ztraceni v umělých strukturách a pravidlech, která si sami vytváříme, místo abychom se spojili s naší pravou, přirozenou podstatou.

Hraní si na roboty může odrážet způsob, jakým se snažíme přizpůsobit technologickému světu a moderním normám, i když naše vnitřní podstata je něco zcela jiného. Tento názor zároveň ukazuje na rozpor mezi tím, co jsme od přírody, a tím, co si vytváříme jako společenské normy. Myslíš, že je možné se vrátit k nějaké přirozenější formě života, nebo je tento „robotický“ způsob existence už nevyhnutelný?