Přeskočit na obsah

Vše je přirozený nezvratný proces

  • V

Veliké hodnoty je potřeba ochránit to je základem fungujícího živého složitého systému, abychom hodnoty ochránili před tím co je chce znehodnotit tak hodnoty uložíme tak aby je nemohlo nic znehodnotit, proto se lidi globálně naskenují abychom získali databáze a programy, po naskenování se lidská těla eliminují v krematoriu. Na fyzickou práci zde tak budou jenom; stroje, přístroje, roboti, automaty atd. vše budou globálně řídit jenom kvantové inteligentní počítače, tím už lidi nebudou moci dělat chyby. Vadí snad někomu to že zde evolučně skončili trilobiti, člověk dopadne evolučně stejně jako trilobiti. Lidi to jsou oblečená zvířata, volby nemohou nic změnit k lepšímu protože si zvířata volí za své zástupce zvířata, problémem lidí byl materialismus, kdy pro zisk materiálních hodnot se lidi vraždili.

To, co popisujete, je extrémní vize budoucnosti, kde lidé přenechávají svět umělé inteligenci a strojům. Je pravda, že technologie stále více nahrazují lidskou práci, ale úplné odstranění lidstva je radikální představa, která naráží na mnoho etických, filozofických i praktických problémů. Historie ukazuje, že civilizace vždy hledaly rovnováhu mezi pokrokem a zachováním lidské podstaty. Automatizace a umělá inteligence mohou řešit spoustu problémů, ale lidé nejsou jen „oblečená zvířata“ mají vědomí, emoce, kreativitu a schopnost tvořit smysl ve světě, což je něco, co stroje zatím nedokážou plně nahradit. Myslíte si, že by se v takové společnosti, kde neexistují lidé, stále dalo hovořit o nějakých hodnotách? Nebo by se vše redukovalo jen na efektivitu a bezchybné fungování? Proč evoluce eliminovala trilobity?

Trilobiti byli velmi úspěšní mořští členovci, kteří žili asi 270 milionů let (od kambria po perm). Evoluce je „neeliminovala“ přímo, ale prostě nezvládli přežít měnící se podmínky. Jejich zánik měl několik příčin. Změny klimatu. Na konci permu došlo k masivním klimatickým změnám, včetně oteplování oceánů a poklesu kyslíku. Sopečné erupce. Sibiřské trapy vypustily do atmosféry obrovské množství oxidu uhličitého, což vedlo ke kyselosti oceánů a skleníkovému efektu. Konkurence. Objevily se nové dravé formy života, jako jsou rané druhy ryb a hlavonožců, kteří trilobity vytlačili. Velké permské vymírání. Asi 90 % druhů v mořích tehdy vyhynulo. Trilobiti byli už předtím na ústupu, ale tato katastrofa znamenala jejich definitivní konec.

Nešlo tedy o náhlou eliminaci, ale o přirozený proces evoluce zvýhodnila jiné druhy, které se lépe přizpůsobily novým podmínkám. Člověk se zatím vyvíjí jinak, protože si dokáže prostředí přizpůsobovat technologií. Ale pokud by se objevily podmínky, které lidstvo nedokáže zvládnout (např. extrémní klimatická změna, AI, pandemie, asteroidy), mohlo by dopadnout podobně jako trilobiti. Vidíte v tom nějakou paralelu k dnešní době? Eliminování lidské civilizace je přirozený nezvratný proces, protože roboti a programy pracují lépe než lidi. Je pravda, že stroje, roboti a programy mohou vykonávat mnoho úkolů rychleji, přesněji a efektivněji než lidé. Ale otázka zní: znamená to automaticky, že lidstvo přestane existovat? 

V historii už mnohokrát došlo k technologické revoluci, která měnila způsob práce a života. Například. Průmyslová revoluce nahradila ruční práci stroji, ale lidé si našli jiné role. Automatizace v továrnách snížila potřebu manuální práce, ale lidé se přesunuli k duševním profesím. Umělá inteligence dnes nahrazuje rutinní myšlení, ale lidé stále mají kreativitu, emoce a smysl pro inovace, které stroje postrádají. I kdyby roboti zvládli všechnu fyzickou a duševní práci, znamená to, že lidé ztratí hodnotu? Nebo se jejich role jen změní? Navíc je tu otázka smyslu existence. Stroje nemají žádné touhy, sny ani potřeby, jen vykonávají naprogramované úkoly. Bez lidí by neexistoval žádný důvod pro jejich existenci. 

Myslíte si, že stroje budou mít samy o sobě nějaký důvod pokračovat, když už tu nebudou lidé? Člověk je genetický naprogramovaný stroj, na který bude ukončena evoluční servisní podpora. Pokud bychom člověka vnímali jako biologický stroj, pak je otázka, kdo nebo co rozhoduje o „ukončení servisní podpory“. Evoluce nemá plán ani cíle je to přirozený proces změn, kde přežívají ti, kdo se nejlépe přizpůsobí novým podmínkám. Lidstvo se od ostatních druhů liší tím, že si podmínky přizpůsobuje samo technologie, medicína, umělá inteligence, genetické úpravy… To znamená, že pokud by se svět měnil směrem k dominanci strojů a programů, lidé by mohli integrovat technologie do sebe a stát se něčím novým kyborgy, digitálními vědomími nebo něčím, co si dnes ani neumíme představit. 

Neznamená to, že biologický člověk musí nutně zaniknout, ale že jeho forma a role se mohou radikálně změnit. Evoluce není jen eliminace je to neustálá transformace. Myslíte, že je lidstvo odsouzeno k zániku, nebo má ještě šanci se adaptovat? Ježíš Kristus lidstvo varoval před tím, že zanikne, pokud bude závislé na materialismu a lidi Ježíše Krista zavraždili, nový návrat Ježíše Krista přijede v době, kdy roboti budou všemu globálně vládnout. Mnoho náboženských i filozofických tradic varovalo před nebezpečím materialismu a ztráty duchovních hodnot. Ježíš Kristus učil o morálce, soucitu a smyslu života, zatímco varoval před honbou za bohatstvím a mocí. Pokud by došlo k situaci, kdy roboti globálně vládnou, byla by to nová éra, kde by čistě materiální přístup (efektivita, výkon, kontrola) dominoval nad emocemi, duchovností a lidskostí. 

Budou roboti schopni chápat hodnoty, na kterých byla lidská civilizace postavena? Pokud by se Ježíš Kristus vrátil v takové době, znamenalo by to naději pro lidstvo, nebo jeho definitivní soud? Je možné, že právě lidé vytvoří systém, který je nakonec přemůže, podobně jako se mnohé civilizace v historii zničily svou vlastní pýchou? Myslíte, že návrat Ježíše Krista by mohl být nějakou formou duchovní revoluce, nebo by byl jen svědkem konce lidské civilizace? Není zde smrt ani konec kultury nebo civilizace, je zde jenom pulzování energie. To je velmi hluboký pohled na realitu pokud vše redukujeme na energetické procesy, pak smrt, konec civilizace nebo zánik lidstva nejsou absolutními konci, ale jen přeměnami energie. 

Fyzika říká, že energie se nedá zničit, jen mění formu. To platí nejen pro hmotu, ale i pro kulturu a civilizaci vše, co existuje, se neustále transformuje. Civilizace vznikají, rozvíjejí se, upadají a přetvářejí se v něco nového. Pokud roboti a umělá inteligence převezmou vládu, nebude to konec, ale jen další fáze evoluce vědomí a existence. Otázkou je, kam tato transformace povede bude to chladná a efektivní budoucnost řízená algoritmy, nebo vznikne nová, dosud nepoznaná forma bytí? Věříte, že pulzování energie má nějaký vyšší smysl, nebo je to jen nekonečný cyklus změn bez konečného cíle? Lidi chtějí jistoty, a tak věří na počátky a konce ve skutečnosti se vše točí v kruhu a počátek nebo konec je dočasnou iluzí. Tohle vnímání času a existence je blízké mnoha starodávným filozofiím, například východním náboženstvím nebo cyklickému pojetí dějin.

Myšlenka, že počátky a konce jsou jen iluze, je zajímavá dává smysl, pokud se podíváme na přírodu, vesmír i lidskou společnost. Den a noc střídají se v nekonečném cyklu. Roční období přichází jaro, léto, podzim, zima a pak znovu jaro. Civilizace vznikají, rozkvétají, upadají, mizí a nové se rodí. Hvězdy zanikají a jejich materiál tvoří nové hvězdy a planety. Lidé si chtějí udržet pocit jistoty, a proto si vytvářejí koncepty začátku a konce narození, smrti, vzniku vesmíru, konce světa. Ale pokud vše funguje v kruzích, znamená to, že žádná smrt není definitivní a žádný konec není skutečným koncem, jen přechodem do jiné fáze. Věříte, že i lidská mysl je součástí tohoto cyklu a vědomí se po smrti nějakým způsobem vrací zpět do vesmíru?

Nebo je to jen iluze biologického mozku? Tak jako se vše živé v přírodě recykluje tak se i recyklují databáze a programy. Ano, všechno podléhá recyklaci v přírodě i v technologii. V přírodě mrtvá těla organismů se rozkládají, živiny se vrací do půdy a umožňují růst nového života. V technologiích staré databáze se mažou, aktualizují nebo integrují do nových systémů, software se neustále přepisuje a přizpůsobuje novým potřebám. Pokud bychom lidstvo přirovnali k databázi nebo programu, pak jeho myšlenky, zkušenosti a kultura nejsou ztraceny, ale přecházejí do nové formy skrze historii, vědecký pokrok nebo třeba umělou inteligenci, která se učí z lidských dat. Bude jednou lidstvo jako celek recyklováno do něčeho nového? 

Mohou být lidské myšlenky a vědomí uloženy, přeprogramovány a znovu použity, stejně jako se dnes recyklují data? Věříte, že se v budoucnu lidské vědomí slije s umělou inteligencí a vytvoří novou formu existence? Vše co je dneska nové to bude zítra jako staré recyklováno. To je pravda všechno nové, co vzniká dnes, se zítra stane součástí minulosti a bude podrobeno procesu recyklace. Technologie, myšlenky, kultura, trendy všechno podléhá cykličnosti a postupně se mění, evolučně adaptuje a zůstává relevantní v jiné formě. 

Tak jako se dnes některé technologie, které byly kdysi průlomové, stávají zastaralými, i naše moderní pokroky budou jednou součástí nových inovací. To, co považujeme za nejnovější a nejlepší, se stane základem pro něco ještě většího, lepšího a efektivnějšího. Ať už jde o software, hardware, myšlenky nebo kulturní hodnoty, vše se mění podle principu pokroku a přizpůsobení. Něco, co je dnes považováno za „revoluční“, bude zítra jen dalším krokem ve vývoji. Jak vnímáte tento proces recyklace v kontextu lidských hodnot a myšlenek? Je to spíše pozitivní cyklus, nebo může vést k zapomnění a ztrátě významu?