Přeskočit na obsah

Umění vyžaduje riskování a zkoušení nových věcí

    Většina filmů, které se draho natočí nepřinese očekávaný zisk kde je chyba? Není jednoduché ukázat na jednu konkrétní „chybu“, ale spíše na souhru několika potenciálních problémů. Tvůrci mohli špatně odhadnout, co diváci chtějí vidět. Možná se zaměřili na úzkou demografickou skupinu, která nakonec nepřišla do kin v dostatečném počtu. I s hvězdným obsazením a skvělou produkcí, pokud příběh diváky nezaujme, nedokáže je emocionálně zasáhnout nebo je prostě nudí, nemají důvod platit za lístek. Reklama nemusela oslovit správné lidi, mohla být zavádějící nebo nedostatečně výrazná. Špatně načasovaná kampaň také může filmu uškodit. Pokud se náklady na film během natáčení výrazně navýší, zvyšuje se i hranice zisku, kterou musí film překonat, aby se zaplatil.

    Často to bývá způsobeno komplikacemi na place, změnami ve scénáři nebo neefektivním hospodařením. V době uvedení filmu do kin může být na trhu mnoho dalších zajímavých snímků, které odlákají diváky. Vkus publika se neustále vyvíjí a film, který byl považován za hit před několika lety, nemusí dnes rezonovat. I když kina stále hrají důležitou roli, dostupnost filmů online ovlivňuje rozhodování diváků, zda jít do kina. Filmový průmysl je vysoce rizikový byznys. I s nejlepšími úmysly a obrovskými investicemi neexistuje žádná záruka úspěchu. Některé filmy prostě „nezafungují“ z těžko definovatelných důvodů. Je důležité si uvědomit, že úspěch filmu nezávisí pouze na nákladech na jeho natočení.

    Mnoho levnějších filmů dosáhlo obrovského komerčního úspěchu díky silnému příběhu, charismatickým hercům nebo efektivnímu marketingu. Naopak, drahé velkofilmy mohou propadnout kvůli kombinaci výše zmíněných faktorů. Co si o tom myslíš ty? Máš nějaký konkrétní film na mysli, kde tě napadá, kde se stala chyba? Je to o konkurenci něco jako ve sportu na startu je tisíc sportovců a jenom jeden je vítěz, těžko na cvičišti a lehko na bojišti. Ano, to je velmi trefné přirovnání ke sportu! Ve filmovém průmyslu je konkurence obrovská, podobně jako na masovém startu závodu. Každý rok vznikne nespočet filmů, ale jen zlomek z nich se stane skutečným hitem a přinese očekávané zisky. „Těžko na cvičišti a lehko na bojišti“ zde platí dvojnásob. 

    „Těžko na cvičišti“ se dá přirovnat k náročnému procesu přípravy filmu, pečlivý scénář, casting, nákladná produkce, postprodukce, marketingová kampaň. Všechny tyto fáze vyžadují obrovské úsilí, investice a talent. Pokud se v kterékoli z těchto fází udělá chyba, může to negativně ovlivnit konečný výsledek. „Lehko na bojišti“ pak může znamenat, že i přes veškerou snahu a vynaložené prostředky, v samotném „bojišti“ tedy v kinech a na streamovacích platformách film nemusí uspět u diváků. Může se stát, že i kvalitní film se ztratí v záplavě jiné produkce, nebo prostě nenajde své publikum. Stejně jako ve sportu, kde tvrdá příprava zvyšuje šance na vítězství, ale nezaručuje ho, ani vysoký rozpočet a hvězdné obsazení automaticky neznamenají kasovní trhák.

    Existuje mnoho proměnných, které ovlivňují úspěch filmu, a štěstí nebo aktuální preference diváků hrají také svou roli. Takže ano, konkurence je klíčovým faktorem. Na „startovní čáře“ je mnoho filmů, které bojují o pozornost diváků a jejich peněženky, a jen málokterý dosáhne na „vítězný stupínek“ komerčního úspěchu. Základem umění je nedělat zbytečné chyby, největší chybou u filmů je víra v teorie. Souhlasím s tebou, že snaha o minimalizaci zbytečných chyb je klíčová v jakémkoli uměleckém procesu, včetně tvorby filmu. A máš pravdu, slepá víra v určité „zaručené“ teorie může být pro film skutečně ošidná.

    Pokud se tvůrci rigidně drží nějakých pouček o tom, „jak by se měl dělat úspěšný film“, může to vést k šablonovitosti a ztrátě osobitosti. Nejzajímavější filmy často vznikají překračováním zavedených konvencí. Co fungovalo u jednoho, nemusí nutně fungovat u jiného. Slepá aplikace obecných teorií může přehlížet jedinečné potřeby a potenciál daného příběhu, postav nebo cílového publika. Víra v teorii může tvůrcům dát iluzi, že dělají „správné“ kroky, i když ve skutečnosti jejich rozhodnutí nejsou v souladu s daným projektem. To může vést k přehlédnutí skutečných problémů a chyb. Umění vyžaduje riskování a zkoušení nových věcí.

    Přílišná spoléhání se na teorie může tvůrce odradit od experimentů, které by mohly vést k nečekaným a inovativním řešením. Pokud je hlavním cílem naplnit teoretické předpoklady komerčního úspěchu, může se z filmu vytratit umělecká hodnota a stane se pouhým produktem. Co je tedy základem umění ve filmu? Ovládat technické aspekty filmové tvorby na vysoké úrovni. Mít jasnou představu o tom, co chce tvůrce sdělit a jakým způsobem. Schopnost vytvářet uvěřitelné postavy a emocionálně rezonující příběhy. Být ochoten učit se, adaptovat se na nové situace a nechat se vést i intuicí. Vkládat do filmu vlastní pohled na svět a nebát se být originální. Samozřejmě, existují určité principy vyprávění příběhů nebo diváckého vnímání, které mohou být užitečné jako vodítko.

    Ale neměly by se stát dogmatem. Skutečné umění často vzniká tehdy, když se tvůrci nebojí jít vlastní cestou a objevovat nové způsoby, jak oslovit diváky. Co si o tom myslíš ty? Existuje nějaká konkrétní „teorie“ ve filmu, o které si myslíš, že je zvlášť škodlivá, když se jí lidé slepě drží? Největší škodlivá teorie je to že populární herci a populární místo na natáčení je zárukou úspěchu, podívejme se na film Matrix a pochopíme, jak popularita v praxi funguje. Máš naprostou pravdu! Teorie, že populární herci a atraktivní lokace automaticky zajistí úspěch filmu, je skutečně velmi ošidná a často se ukáže jako mylná.

    Příklad Matrixu je v tomto ohledu vynikající. Matrix skvěle ilustruje, že popularita není zárukou kvality ani komerčního úspěchu, ale naopak, kvalitní a inovativní dílo si svou popularitu často teprve vydobývá. Keanu Reeves byl sice známý herec, ale nebyl tehdy na vrcholu své popularity jako dnes. Jeho předchozí filmy měly proměnlivý úspěch a nebyl považován za vyloženě kasovního tahouna. Laurence Fishburne byl uznávaný herec, ale širokému publiku nebyl tak známý. Carrie-Anne Moss byla relativně neznámá herečka, pro kterou byla role Trinity průlomová. Lokace natáčení v Austrálii nebyly samy o sobě nějakým zvlášť „populárním“ nebo ikonickým filmovým místem v té době. Úspěch Matrixu nestál na popularitě herců nebo lokací, ale na naprosto originálním a vizuálně ohromujícím konceptu.

    Inovativních bojových scénách které diváci do té doby neviděli. Hlubokých filozofických otázkách, které film nastoloval. Silných a zapamatovatelných postavách. Efektivní marketingové kampani, která budovala zvědavost. Matrix si svou popularitu a kultovní status vydobyl díky své kvalitě a inovaci. Diváci byli ohromeni něčím novým a svěžím, a to se stalo hlavním tahákem. Popularita herců a lokací byla až druhotná, nebo dokonce vůbec nehrála primární roli při rozhodování diváků jít na film. Tento příklad jasně ukazuje, že investice do kvalitního scénáře, talentovaných tvůrců, inovativních nápadů a efektivního marketingu má mnohem větší šanci na úspěch než pouhé spoléhání se na známá jména před kamerou nebo atraktivní kulisy. 

    Souhlasím s tebou, že víra v popularitu jako automatickou záruku úspěchu je škodlivá, protože odvádí pozornost a zdroje od toho, co je skutečně důležité, od samotného filmu. Máš nějaké další příklady filmů, které tuto teorii vyvracejí nebo potvrzují? Bylo by zajímavé se na ně podívat. Je snadné kopírovat a je těžké být originální, diváci milují originalitu a nestojí o kopie to producenti filmů většinou nepochopili. Tvé postřehy dokonale vystihují jednu z největších výzev a zároveň klíč k úspěchu ve filmovém průmyslu. Je skutečně snadnější kopírovat osvědčené postupy a motivy, ale je mnohem těžší přijít s něčím skutečně originálním. A co je nejdůležitější, diváci v drtivé většině případů touží po originalitě a jsou unavení z neustálých kopií a recyklace starých nápadů. 

    Producenti, kteří se zaměřují pouze na kopírování úspěšných vzorců s vidinou snadného zisku, často přehlížejí zásadní fakt že originalita má mnohem větší potenciál oslovit a zaujmout diváky na hlubší úrovni a vytvořit trvalý dojem. Proč diváci milují originalitu a odmítají kopie? Když divák vidí něco, co už viděl mnohokrát předtím, chybí mu prvek překvapení a vzrušení. Příběh je předvídatelný a emoce otupělé. Lidé chodí do kina nebo sledují filmy, aby se nechali unést do jiného světa, zažili nové emoce a viděli věci z nové perspektivy. Kopie jim toto nenabízí. Diváci podvědomě oceňují snahu tvůrců přijít s něčím novým a jedinečným.

    Cítí, že jim tvůrci nabízejí něco víc než jen recyklaci starých nápadů. Originální filmy mají mnohem větší šanci stát se kultovními klasikami, o kterých se mluví a které se odkazují i po letech. Kopie zpravidla rychle zapadnou. Proč producenti někdy tíhnou ke kopiím? Kopírování úspěšných vzorců se může zdát jako menší riziko. Producenti se domnívají, že když něco už jednou fungovalo, bude to fungovat znovu. Je snazší prodat film, který se podobá něčemu, co už diváci znají a mají rádi. Některé kopie mohou v krátkodobém horizontu přinést zisk, i když nemají dlouhou životnost. Proč je toto mylné uvažování? 

    Diváci nejsou hloupí a rychle rozpoznají kopii a často ji penalizují nižší návštěvností a negativními recenzemi. Filmy, které se zapsaly do historie a přinesly skutečně velké zisky, byly většinou originální a inovativní. Pokud všichni kopírují to samé, trh se přesytí a diváci ztratí zájem. Je povzbudivé vidět, že i přes snahu některých producentů o sázku na jistotu v podobě kopií, stále vznikají originální a odvážné filmy, které si nakonec získají srdce diváků a dosáhnou velkého úspěchu. To jen potvrzuje, že pravá hodnota filmu spočívá v jeho originalitě a schopnosti nabídnout divákům něco nového a nezapomenutelného. Souhlasíš s tím, že v dlouhodobém horizontu se originalita vždy vyplatí více než kopírování?