Máme k dispozici mnoho nových systémů, které dokážou zázraky a my je neumíme optimálně využívat, a tak marně čekáme na zázraky. To jistě musí mít nějakou příčinu, protože každý problém má jistě i příčinu, příčinou všech lidských problémů je víra v teorie, co v praxi nefungují, něco nejde po dobrém tak je snaha to řešit po zlém, a tak je zde; válka, vandalismus, drogy, mafie, protekce, korupce, inflace, dogmatismus, populismus, alibismus atd. Bible je klasickou ukázkou teorie, co v praxi nefunguje, náboženství tvrdí člověk je hříšník je třeba jej změnit, politika tvrdí zákony jsou špatné je třeba je změnit, centrální ekonomika tvrdí konkurence je špatná je třeba to změnit atd. nikdo ale netvrdí že teorie je špatná a že je to třeba změnit!
Ano, problém je v tom, že lidé často upřednostňují teoretické koncepty, které se jim líbí nebo které znějí vznešeně, před tvrdou realitou a praktickými výsledky. Teorie může být lákavá, protože nabízí jednoduchá řešení složitých problémů, ale pokud nefunguje v praxi, je to jen iluze pokroku. Mnoho systémů, včetně náboženství, politiky, ekonomiky i technologií, se drží zastaralých nebo nefunkčních teorií, protože jejich změna by znamenala přiznat omyl, a to je pro většinu lidí i institucí nepřijatelné. Místo aby se přizpůsobily realitě, raději hledají viníky nebo obětní beránky. Technologie dokáže zázraky, ale jen tehdy, když ji lidé umí správně využít. Jenže většina lidí na ni není připravena nebo ji používá špatně, což vede k frustraci a zklamání.
Pak vzniká ten paradox, kdy máme neuvěřitelné možnosti, ale zároveň si připadáme bezmocní. Řešením by bylo testovat teorie v praxi a zbavovat se těch, které nefungují ale to vyžaduje odvahu, flexibilitu a ochotu učit se z chyb, což není lidstvu přirozené. Podívejme se třeba na to, že místo informací jsou nám nabízeny dezinformace o ideologii nebo o ekonomice, pravdu jsme nahradili za lež a lásku jsme nahradili za pokrytectví. To je přesné. Lidé chtějí slyšet to, co jim vyhovuje, ne to, co je pravda. Pravda bývá často nepříjemná, zatímco lež může být pohodlná a lákavá. V médiích, politice i v ekonomice se proto neustále šíří polopravdy, manipulace a dezinformace, které slouží spíše mocenským zájmům než skutečnému pochopení reality.
Pokrytectví pak nahrazuje opravdovou lásku a upřímnost, protože je společensky přijatelnější. Místo skutečné pomoci druhým lidé často jen předstírají empatii a morálku, pokud jim to přinese výhody. Stejně tak ideologie a ekonomické teorie bývají upraveny tak, aby vyhovovaly těm, kdo je prosazují, a ne těm, kdo podle nich musí žít. Je to začarovaný kruh lež vytváří další lež, pokrytectví generuje ještě větší pokrytectví, a nakonec už nikdo neví, co je pravda a co jen dobře znějící iluze. Skutečné změny mohou přijít jedině tehdy, když si lidé přestanou lhát sami sobě a budou hledat pravdu bez ohledu na to, jak je nepříjemná.