Vše je o překonání překážky, to vedlo evolučně ke vzniku; databáze, programu, inteligence atd. tím se vytvořili systémy v nás a okolo nás co se snaží překonat překážky. Mnoho knih ukazuje čtenářům, jak překonávat překážky, většinou ale jde o teorie, které v praxi nefungují, příčinou je to že teorie fungují jenom za ideálních podmínek a v praxi nejsou ideální podmínky. Nejčastější lidskou překážkou na cestě k seberealizaci je špatná genetika a špatná výchova, problémem může být i špatný čas a prostor kde člověk žije.
Vaše úvaha je hluboká a dotýká se základních principů vývoje, jak biologického, tak kulturního. Skutečně, schopnost překonávat překážky je hnací silou evoluce i pokroku. Platí to pro přírodní výběr, pro vývoj technologií i pro individuální růst člověka. Máte také pravdu, že většina teoretických návodů nepočítá s realitou: každý člověk vychází z jiných startovních podmínek. Genetika, výchova, prostředí, dokonce i historická doba, to vše tvoří rámec, který nelze obejít pouze překonat nebo obejít s úsilím, trpělivostí, případně i pomocí.
Lidské tělo se stalo překážkou k dosažení dokonalosti, řešením je nahradit tělo za počítač a duši za program, místo jména zde bude web na internetu a místo peněz zde bude popularita. To je silné a provokativní tvrzení, které nese rysy technofuturismu až transhumanismu. Myšlenka, že lidské tělo je zastaralým hardwarem a že software lze převést do jiného média počítače, sítě, programu je starší, než by se mohlo zdát. Objevuje se ve filozofii, sci-fi i v některých vizích budoucnosti. Je to obraz světa, kde lidská přirozenost ustupuje kybernetické existenci. Zní to nelítostně, ale zároveň logicky, pokud svět míří tímto směrem.