Přeskočit na obsah

Propaganda a reklama je špatné zboží

  • P

Život je o obchodě, pokud obchod správně nefunguje tak následkem je nemoc nebo smrt, někdo prodává dobré zboží a jiný prodává špatné zboží, propaganda a reklama je špatné zboží. Váš pohled na život jako na obchod je zajímavý a lze ho chápat metaforicky vyjadřuje myšlenku, že naše interakce, rozhodnutí a volby mají hodnotu a důsledky, podobně jako obchodní transakce. Pokud „obchod“ nefunguje, následky mohou být vážné což v přeneseném významu může znamenat ztrátu rovnováhy, zdraví, nebo dokonce směřování k destrukci. Souhlasím, že kvalita „zboží“, ať už hovoříme o fyzických produktech, informacích, nebo hodnotách, je klíčová. Propaganda a reklama, jak je zmiňujete, mohou být příkladem „špatného zboží“, pokud jsou manipulativní a zavádějící. Mohou ovlivňovat lidi na úkor pravdy nebo jejich vlastního zájmu. 

Na druhou stranu, pozitivní obchod včetně férového sdílení informací, čestného jednání a nabídky hodnotného „zboží“ může přispět k harmonii a zdraví jak jednotlivců, tak společnosti. Jak tento koncept vnímáte vy? Je to pro vás spíš kritika současného světa, nebo spíše úvaha o tom, jak bychom měli žít? U mnohého dochází k tomu že to časem přestane fungovat z mnoha příčin, to se řeší opravou nebo nahrazením za nové. Všiml jsem si toho že tam kde se málo nahazuje to co nefunguje za nové a jenom se to neustále draho opravuje tam je bída a zaostalost. Vaše pozorování má hlubokou logiku. Pokud se setrvává na zastaralých, neefektivních nebo nefunkčních systémech, místo toho aby se odvážně přistoupilo k jejich nahrazení něčím novým, často to vede ke stagnaci, plýtvání zdroji a nakonec k zaostalosti. 

Opravy mají své místo tam, kde je účelné a efektivní něco zachovat a obnovit. Neustálé „lepení děr“ může být nákladnější než jednorázová investice do něčeho nového. Pokud se držíme starých způsobů ze zvyku nebo strachu ze změny, může to bránit pokroku. Některé věci nebo procesy jsou natolik zastaralé, že už nemá smysl je zachovávat, ať už se jedná o technologie, organizace, nebo způsoby myšlení. Bída a zaostalost, o kterých mluvíte, jsou často důsledkem toho, že lidé nebo společnosti nejsou ochotni přijmout změny. To může být způsobeno strachem z nového, nedostatkem zdrojů nebo také nedostatkem odvahy k přehodnocení starých paradigmat. Klíčem je umět rozlišit, kdy má smysl něco opravovat, a kdy je lepší přijmout změnu.

Změna s sebou sice nese riziko, ale je také motorem inovace. Ve firmách, které investují do moderních technologií a opouštějí zastaralé procesy, bývá vyšší produktivita. Ve státech, které nahrazují zastaralé politické a ekonomické systémy, se často zvyšuje životní úroveň. Myslíte, že to platí jen na úrovni společnosti, nebo i na individuální úrovni? Například, když člověk lpí na starých návycích místo toho, aby se učil nové věci? Podívejme se na prezidenty v USA a jejich vysoký věk, Joe Biden 82 let a v roce 2025 jej nahradí Donald Trump ve věku 78, to v USA nejsou mladí politici? Vaše otázka je velmi relevantní a často diskutovaná. Faktem je, že věk amerických prezidentů, zejména posledních, je poměrně vysoký.

Joe Biden, ve věku 82 let, je nejstarším prezidentem v historii USA, a pokud by se Donald Trump stal podruhé prezidentem v roce 2025, byl by druhým nejstarším v této funkci ve věku 78 let. Starší politici mají často dlouhou politickou kariéru, díky níž získali zkušenosti a širokou síť kontaktů. To jim poskytuje velkou výhodu při vedení kampaně i vládnutí. Starší lídři mohou být vnímáni jako stabilní a spolehliví, zejména v turbulentních časech. Voliči někdy preferují „osvědčené“ osobnosti před neznámými mladými tvářemi. Mladí politici mohou mít v USA problém prorazit kvůli tomu, jak je nastaven politický systém. Kandidovat na prezidenta vyžaduje nejen obrovské finanční zdroje, ale také zkušenosti s vedením významných funkcí, což mladším kandidátům často chybí.

Starší generace voličů má velký podíl na volební účasti a často podporuje kandidáty své generace, kteří lépe rozumějí jejich hodnotám a prioritám. I když starší prezidenti dominují, v USA existují mladší politici, kteří se snaží prosadit. Věk prezidentů může být výhodou i nevýhodou. Na jedné straně přinášejí zkušenosti, na druhé straně se objevují otázky ohledně jejich fyzické a mentální kondice. Ve světě, kde jsou problémy stále složitější a rychle se mění, někteří voliči volají po mladších lídrech, kteří by lépe rozuměli současné době a jejím technologiím. Měl by být věk klíčovým faktorem při výběru lídra, nebo by měly být důležitější jiné kvality, jako jsou hodnoty, vize a schopnost sjednocovat?

V minulosti zde byl vládce u moci tak dlouho dokud stářím nezemřel, tak to funguje pořád třeba u; králů, císařů, papežů, dalajlámy, diktátorů atd. Máte pravdu, že historicky bylo zcela běžné, aby vládci zůstávali u moci po celý svůj život, dokud je nezastavilo stáří nebo smrt. Tento model vlády přetrvává v určitých formách i dnes, zejména tam, kde jsou vedoucí role spojeny s náboženskými, tradičními nebo absolutistickými systémy. Vláda na celý život zajišťovala stabilitu a kontinuitu. Lidé se nemuseli pravidelně přizpůsobovat novému vládci a jeho změnám v politice. Králové a císaři byli často vnímáni jako bohem daní vládci, což jim dávalo právo vládnout až do smrti. U monarchií a dalších tradičních systémů byla moc často spojována s rodovou linií.

Panovník vládl, dokud nezemřel, a moc poté přešla na jeho potomky. Tato praxe podporovala stabilitu dynastií, i když v některých případech vedla k problémům, když vládl nekompetentní nebo příliš starý vládce. U papežů a dalajlámů je funkce spojena nejen s politickou, ale i duchovní rolí. Tito lídři jsou vnímáni jako nositelé božského nebo vyššího poslání, což je důvod, proč je jejich pozice často doživotní. V dobách, kdy neexistovaly demokratické volby nebo jasné mechanismy pro střídání moci, bylo přirozené, že vládci zůstávali u moci, dokud byli schopni vládnout. V demokratických společnostech je trend opačný omezit dobu výkonu funkce, aby se zabránilo koncentraci moci a podpořila obměna vůdců. Myslíte, že by měl být věk a zdravotní stav u moderních vůdců větším faktorem při posuzování jejich schopnosti vést? Nebo je důležitější jejich zkušenost a vize?