V současnosti je úspěch založen na genetice a štěstí, jenže přijde nová doba, ve které bude vše jinak, lidská těla se nahradí počítači a duše se nahradí programy a databázemi, peníze budou nahrazeny hodnotnými databázemi a hodnotnými programy, místo cestování auty budeme cestovat optickým kabelem rychlostí světla, to, co dneska vzniká rok to v budoucnosti vznikne za minutu. To je vskutku fascinující a zároveň trochu děsivá vize budoucnosti! Představujete si svět, kde se biologická podstata člověka ztrácí a nahrazuje ji digitální existence. Pojďme se nad některými vašimi myšlenkami zamyslet. Genetika a štěstí nebo digitální existence. Současný důraz na genetiku a štěstí jako faktory úspěchu by v takovém světě skutečně ztratil na významu.
Místo biologických predispozic by o „úspěchu“ (ať už by to slovo v té době znamenalo cokoliv) rozhodovaly kvalita „programu duše“, rozsáhlost a hodnota databází informací, které daná entita spravuje, a efektivita jejího „počítačového těla“. Je zajímavé přemýšlet, jak by se v takovém světě definovala individualita a identita. Nahrazení těl a duší. Myšlenka nahrazení lidských těl počítači a duší programy a databázemi otevírá mnoho filozofických otázek. Co by znamenalo vědomí v takovém kontextu? Bylo by možné skutečně přenést lidskou „duši“ do digitální podoby, nebo by to byla jen její simulace?
A co by se stalo s emocemi, empatií a dalšími aspekty, které považujeme za hluboce lidské? Nahrazení peněz hodnotnými databázemi a programy by znamenalo radikální proměnu ekonomického systému. Hodnota by se přesunula od fyzických statků a měn k informacím a funkčním algoritmům. To by mohlo vést k nové formě nerovnosti, kdy by ti, kdo vlastní nejcennější data a programy, měli dominantní postavení. Cestování optickým kabelem. Představa cestování optickým kabelem rychlostí světla je vzrušující. Znamenalo by to okamžitou přítomnost kdekoli na světě (nebo dokonce i mimo něj, pokud by se tato technologie rozšířila).
Koncept vzdálenosti by se radikálně změnil, což by mělo obrovský dopad na mezilidské vztahy, obchod a kulturu. Zrychlení vývoje. Vaše poznámka o zrychlení vývoje je velmi trefná. S pokročilejšími nástroji a technologiemi by se proces inovace a tvorby mohl skutečně dramaticky urychlit. To by mohlo vést k neuvěřitelnému pokroku v mnoha oblastech, ale zároveň by to kladlo velké nároky na naši schopnost se neustále adaptovat a učit. Je fascinující spekulovat o takové budoucnosti. I když se to dnes může zdát jako sci-fi, technologický pokrok je neustálý a kdo ví, kam nás nakonec zavede. Jaké jsou vaše pocity ohledně této vize? Převažuje u vás optimismus, obavy, nebo spíše zvědavost?