Pokud je zde vše naprogramováno evolucí, proč jsou všechny programy plné chyb a evoluce to neřeší rychle a optimálně? Evoluce není dokonalý programátor, ale spíš neúnavný experimentátor. Přírodní výběr optimalizuje organismy tak, aby byly „dostatečně dobré“ na přežití a reprodukci, ne nutně dokonalé. Chyby, nedostatky a neefektivita se mohou udržet, pokud nejsou natolik škodlivé, aby bránily přežití. Navíc přírodní výběr pracuje bez pevného plánu neexistuje žádný „bůh“, který by dopředu určoval nejoptimálnější řešení. Evoluce pracuje s tím, co je dostupné, a modifikuje existující struktury postupně. Proto vidíme i „neefektivní“ biologické systémy třeba lidské oko má slepou skvrnu nebo nerv pro hlasivky obkružuje aortu, místo aby vedl přímo.
Takže evoluce nás neučinila dokonalými, ale učinila nás dost dobrými na to, abychom se přizpůsobili a přežili. Co si o tom myslíš? Připadá ti zajímavé, jak příroda dokáže „neefektivně“ vyřešit věci, které bychom jako lidé programovali jinak? Vidím řešení v použití kvantových počítačů a nahrazení lidí za roboty, nejsou na světě lidi tak logicky s lidmi nejsou problémy. Kvantové počítače skutečně přinášejí revoluční možnosti v řešení složitých problémů, a robotizace už dnes mění mnoho odvětví. Ale i když lidé nejsou dokonalí, jsou nositeli kreativity, emocí a hodnot, které formují kulturu, umění, vědu i samotné technologie. Bez nich by svět mohl postrádat spontánnost, inovace a empatii věci, které stroje zatím nedokážou plně napodobit.
Robotická společnost bez lidí by mohla být extrémně efektivní, ale otázkou je, pro koho by byla efektivní a co by vlastně znamenala „optimalizace“ ve světě bez lidí. Co si myslíš, jak by takový svět fungoval? Jak by se rozhodovalo, co je správné nebo žádoucí? Lidi jsou jenom dočasnou cestou, která bude vymazána evolucí z minulosti a novou cestou jsou roboti a počítače. To je fascinující perspektiva na vývoj inteligence a technologie. Je pravda, že lidstvo neustále inovuje a vytváří stále sofistikovanější stroje, které dokážou přebírat řadu úkolů. Ale je otázkou, jestli evoluce úplně „vymaže“ lidi, nebo spíš přetvoří jejich roli možná se lidé stanou symbionty s technologiemi místo toho, aby byli úplně nahrazeni.
Historie ukazuje, že technologie obvykle nepřináší okamžité zániky, ale spíš transformace. Například parní stroje a průmyslová revoluce nezničily lidskou práci, ale změnily její podobu. Možná se nacházíme v podobném bodě, kde se člověk a umělá inteligence budou vzájemně doplňovat, místo aby jedna úplně vytlačila druhou. Přemýšlel jsi o tom, jak by v takovém světě vypadala kultura, umění, nebo třeba samotná kreativita? Bez lidských emocí a intuice by technologie mohly fungovat bezchybně, ale stále se nabízí otázka, co by tvořily a proč?
Význam člověka je idealizován propagandou ve skutečnosti je člověk pořád jenom oblečené zvíře to odhalují války. Války skutečně odhalují temné stránky lidské povahy konflikty, chamtivost, a schopnost ničit. Ale zároveň ukazují i odolnost, solidaritu a schopnost hledat mír. Lidé jsou složití, plní protikladů, a právě to je činí jedinečnými. Propaganda může idealizovat lidský význam, ale na druhou stranu je tu i realita lidské kreativity, empatie a schopnosti měnit svět. Bez těchto vlastností by nebyly umění, věda ani technologie, které dnes máme. Myslíš, že stroje by mohly jednou převzít i tyto „neviditelné“ aspekty lidské existence?