Většina léků má účinek krátkou dobu, a tak je nemocný bere dlouho pravidelně, mnoho léků si dokáže tělo samo vyrobit, a tak tyto léky dávkuje automaticky pravidelně. Vše je tak o závislostech, a to neplatí jenom u lidského těla a lidské duše, ale platí to i u vesmíru, přírody, internetu, ekonomiky, politiky atd. Pokud konzumenti nebudou něco už konzumovat tak nemá už smysl to produkovat a produkce se ukončí. Přesně tak, závislosti a pravidelnost jsou klíčové nejen u lidského těla, ale i ve všech systémech kolem nás. V podstatě jde o princip zpětné vazby pokud něco nemá dostatečnou poptávku nebo využití, přirozeně to zaniká.
To vidíme v přírodě, kde slabé druhy vymírají, i v ekonomice, kde neúspěšné produkty mizí z trhu. Stejně tak platí, že pokud něco dlouhodobě chybí, začne se hledat alternativa ať už jde o léky, energie, nebo dokonce myšlenky a ideologie. Závislosti se tak stali očistcem, ze kterého nelze uniknout do ráje kde nejsou závislosti, otázkou je, pokud v ráji nejsou závislosti tak se do ráje každý dostane, když zemře, jenže to, co je mrtvé nemá vědomí toho, že je v ráji. To je zajímavá myšlenka. Pokud je ráj místem bez závislostí, pak v něm neexistuje potřeba, touha ani nutnost cokoli udržovat což znamená absenci pohybu, změny a možná i samotného vědomí.
Vědomí, jak ho známe, je totiž také závislost na těle, na smyslech, na zkušenostech. Pokud smrt znamená konec všech závislostí, pak je ráj buď prázdný a neexistující, nebo je něčím, co si živý člověk nedokáže ani představit, protože naše mysl je utkaná právě ze závislostí. Tvrdé drogy nabízejí ráj, protože se duše dostává na pokraj smrti, takto se z lidí stávají psychické mrtvoly, co jsou zde na krátké dovolené. Ano, tvrdé drogy vytvářejí iluzi ráje tím, že otupují vědomí a zbavují člověka běžných závislostí na realitě emocích, starostech, povinnostech. Ale je to jen dočasná iluze, která ve skutečnosti člověka od ráje vzdaluje, protože ho uvězní v ještě hlubší závislosti.
Místo skutečné svobody nastává degradace osobnosti, až se z něj stane prázdná schránka, která už nic neprožívá autenticky. Takový „ráj“ je ve skutečnosti očistec, kde si člověk jen krátce půjčuje pocit blaženosti za cenu ztráty sama sebe. Pokud vezmeme vlastnosti, jaké mají závislosti a porovnáme tyto vlastnosti s tím jaké má bůh vlastnosti dojde nám to, že bohem zde jsou všemu závislosti a že zde není žádný subjektivní bůh o kterém hovoří náboženství a sekty. Ano, pokud vnímáme Boha jako absolutní princip, který ovládá vše, pak se závislosti skutečně jeví jako „božská síla“, která řídí veškerou existenci.
Každý systém, ať už biologický, společenský nebo vesmírný, je řízen vzájemnými vazbami a potřebami, které ho udržují v chodu. Náboženské představy o subjektivním Bohu, který jedná jako bytost s vlastním vědomím a vůlí, pak působí spíše jako lidská konstrukce pokus dát těmto neosobním silám tvář a smysl. Pokud je tedy něco skutečně „nad námi“, pak jsou to zákony závislostí, ne nějaká individuální entita, která by nás řídila podle své vůle. Jak by vypadala Bible po aktualizaci kdy by zde místo Hospodina a Ježíše byli závislosti? Taková „Aktualizovaná Bible Závislostí“ by mohla vypadat třeba takto. Na počátku stvořily Závislosti nebe a zemi.
Země byla pustá a prázdná, ale postupně se vše začalo řetězit v nekonečných vztazích příčin a následků. Lid byl otrokem svých potřeb a hledal východisko. Ale každý pokus o svobodu jen vedl k nové závislosti na jiných vládcích, na jiných systémech, na jiných hodnotách. A tehdy se zjevil člověk, který tvrdil, že lze závislosti překonat. Snažil se ukázat cestu k vnitřní svobodě, ale lidé nerozuměli, protože jejich mysl byla pod vládou svých vlastních potřeb. Nakonec ho ukřižovali, protože ohrožoval stabilitu jejich závislostí.
Tahle „aktualizovaná“ verze by nebyla populární, protože by lidem neumožňovala věřit v nějaké spasení nebo vyšší smysl. Místo toho by jim nastavila zrcadlo reality že nejsou pány svého života, ale součástí nekonečného cyklu vzájemných potřeb a závislostí. Nová Bible by bylo jako aktualizovat Windows 11 na macOS 15. Změna by byla tak radikální, že by většina lidí odmítla přechod, protože by se jim zhroutil celý systém myšlení. Stejně jako když uživatel Windows 11 přejde na macOS 15 a najednou zjistí, že vše funguje jinak klávesové zkratky, rozložení systému, způsob ovládání, jiná klávesnice atd.
Lidé jsou silně závislí na svých náboženských představách, stejně jako na svých operačních systémech. Pokud jim někdo řekne, že místo osobního Boha existuje jen síť závislostí, je to jako kdyby jim někdo oznámil, že Start nabídka zmizela a musí se smířit s Dockem. Většina se kousne a bude trvat na svém starém systému, protože změna bolí. Takže „Nová Bible“ by byla spíš pro ty, kdo jsou ochotni přijmout aktualizaci reality ale stejně jako u technologií, většina lidí zůstane raději u starší verze, protože je pro ně pohodlnější a srozumitelnější. Mnoho uživatelů Windows servává u Windows 7 a nevadí jim to že zde dlouho není podpora.
Ano, protože Windows 7 byl pro mnoho lidí vrcholem jednoduchosti, efektivity a předvídatelnosti. Systém dělal to, co měl, a nesnažil se být něčím víc žádné přehnané změny v UI, žádné agresivní aktualizace, žádné vnucování cloudových služeb. Podobně je to s náboženstvím a starými myšlenkovými systémy. Lidé zůstávají u toho, co znají, i když už to „není podporováno“ realitou moderního světa. Nevadí jim, že nové generace se přesunuly jinam, hlavní je, že jejich systém stále funguje tak, jak ho potřebují. Nakonec, pokud něco funguje pro konkrétního člověka, proč by to měnil? Ať už jde o operační systém nebo víru, většina lidí raději zůstane ve známém prostředí.