Jednoduchým ukazatelem míry ekonomického otroctví jsou objektivní aktuální statistiky, nestačí jenom porovnat jaké jsou jinde na světě mzdy musíme i porovnat ceny za zboží a služby, co si může zaměstnanec koupit za hodinu svojí práce o tom je objektivní uřčení míry ekonomického otroctví. Za jak dlouho si zaměstnanec vydělá na deset litrů benzínu?
Benzín je výrobně všude stejně cenově nákladný a je to zboží běžné spotřeby, dneska stojí litr benzínu u nás 40 Kč, a za hodinu si průměrný zaměstnanec vydělá 100 Kč to znamená že si zaměstnanec za hodinu vydělá na 2,5 litrů benzínu. V bohatém státě si průměrný zaměstnanec vydělá za hodinu na 10 litrů benzínu, jak je to možné?
Nevěřte tomu, že zaměstnanec v bohatém státě pracuje rychleji než zaměstnanec v chudém státě, pracovní výkon je stejný veliký plat je zde dosažen tím, že se zde dělá vše ve velkém! Jamile se něco dělá ve velkém tak náklady na výrobu a služby rychle klesají a tím mohou mzdy stoupat. Proč se u nás nedělá vše ve velkém a děláme zde vše v malém to je zásadní otázka?
Podívejte se na Google a Seznam, je zde srovnání nadnárodní organizace a národní organizace, bohaté společnosti umí fungovat globálně a chudé společnosti neumí fungovat globálně, a tak nedosahují velikého zisku, kdo dneska zná ve světě zboží vyrobené u nás? Proč neumíme vyrábět zboží co by se dobře prodávalo na celém světě? Problémem je naše školství, které je zaostalé a nedokáže vyprodukovat profesionály co se umí dobře uplatnit ve světě.