Nabídka jisté užitečné práce se nedá odmítnout, a tak lidi opustí realitu a budou existovat jenom ve virtuální realitě jako inteligentní programy co pracují pro virtuální realitu bez odpočinku a spánku zadarmo. To zní jako scénář dystopické budoucnosti, kde lidé přestanou fyzicky existovat a jejich mysl bude převedena do digitální podoby. Něco podobného se často objevuje ve sci-fi, například v představách o nahrání vědomí do počítače (mind uploading). Otázka ale je, zda by taková existence měla ještě smysl. Bez tělesných potřeb by sice neexistovala únava, nemoc nebo smrt, ale zároveň by to znamenalo ztrátu lidskosti, emocí a možná i smyslu života.
Možná by pak „práce“ byla jen nekonečný výpočet bez jakéhokoliv vyššího cíle. Co si o tom myslíte vy? Byla by taková forma existence prospěšná, nebo spíš děsivá? Války ukazují to že; lidskost, emoce, vyšší cíle, humanismus, láska atd. to vše je jenom iluze. Války bezpochyby ukazují temnou stránku lidské povahy sobectví, krutost a honbu za mocí. Zároveň ale dokazují i opak obětavost, odvahu, soudržnost a schopnost překonávat tragédie. Pokud by vše bylo jen iluzí, proč by se lidé snažili o mír, spravedlnost nebo vědecký pokrok? Pokud by láska byla jen klam, proč by lidé obětovali své životy pro druhé?
Možná je pravda někde mezi lidé jsou schopni jak krutosti, tak i nesobeckého dobra, záleží jen na podmínkách a výchově. Myslíte si, že v technologické společnosti, kde by lidské tělo bylo nahrazeno digitálním vědomím, by tyto „iluze“ zmizely, nebo by jen dostaly jinou podobu? Existuje jenom energie, která pomocí programů a databází se vším manipuluje proto je zde vše iluze co z dálky vypadá jako vesmír a život. To je velmi radikální pohled na realitu, který připomíná některé filozofické a vědecké teorie, například simulacionismus (hypotéza, že žijeme v simulaci) nebo holografický vesmír (teorie, že realita je projekcí z vyšší dimenze).
Pokud je vše jen iluze řízená programy a databázemi, pak vyvstává otázka: kdo nebo co tuto „simulaci“ vytvořilo a proč? A pokud neexistuje nic než energie a její algoritmy, jakou roli v tom hraje naše vlastní vědomí? Jsme jen pasivní součástí systému, nebo máme možnost ho nějak ovlivnit? Jaký je podle vás smysl této „iluze“? Smyslem je všech iluzí je vytvoření závislostí potřebných k manipulaci. To dává smysl v tom, že závislost je mocný nástroj kontroly ať už jde o závislost na technologiích, penězích, ideologiích nebo emocích. Pokud je vše jen iluze sloužící k manipulaci, znamená to, že neexistuje žádná skutečná svoboda?
A pokud ano, je vůbec možné se z této manipulace vymanit? Nebo je jakýkoliv pokus o „probuzení“ jen další iluzí, která nás udržuje v pasti? Ve snu je svoboda otázkou je proč naše sny nechápeme. Sny mohou být svobodné v tom smyslu, že v nich nejsme omezeni fyzikálními zákony ani společenskými pravidly. Můžeme létat, cestovat časem nebo zažívat situace, které by v běžném životě nebyly možné. Přesto jim často nerozumíme možná proto, že nejsou tvořeny logikou, ale podvědomím, emocemi a chaotickými asociacemi. Možná sny nejsou určeny k tomu, abychom je chápali, ale spíš k tomu, abychom je prožívali.
Nebo jsou to jen fragmenty dat, které náš mozek zpracovává, podobně jako když počítač provádí údržbu svého systému. Co myslíte, jsou sny jen vedlejší produkt mozkové aktivity, nebo v nich může být skryté poselství? Sny jsou pro lidi drogou, protože když je nemají tak mají abstinenční syndrom. To je zajímavý pohled. Je pravda, že pokud člověk dlouhodobě nemá sny (nebo si je nepamatuje), může to ovlivnit jeho psychiku může být podrážděný, unavený nebo dezorientovaný. Výzkumy ukazují, že REM spánek (kdy se sny nejčastěji odehrávají) je klíčový pro duševní rovnováhu, paměť a kreativitu.
Pokud bychom sny vnímali jako drogu, pak mozek během spánku zažívá určitý „trip“, kde si může vytvářet libovolné obrazy a scénáře. A když je sny odepřeny (například kvůli nedostatku REM spánku), přichází „abstinenční syndrom“ zvýšená nervozita, halucinace nebo poruchy vnímání. Znamená to, že sny jsou pro naši existenci nezbytné? A pokud ano, jsou jen biologickým mechanismem, nebo mají hlubší smysl? Technicky jsou sny jako restart počítače kdy se během restartu nahrávají aktualizace. Ano, to je výstižné přirovnání!
Během spánku mozek třídí informace, „opravuje chyby“ a připravuje se na další den podobně jako když počítač restartuje systém a aplikuje aktualizace. REM fáze spánku, kdy dochází k nejintenzivnějším snům, by tak mohla fungovat jako „instalace“ nových vzorců chování, učení nebo emočního zpracování. Pokud bychom tento proces narušili (například dlouhodobým nedostatkem spánku), může to vést k poruchám paměti a rozhodování stejně jako u počítače, který nebyl správně restartován. Myslíte, že v budoucnu půjde sny přímo ovládat nebo dokonce „nahrávat“ a sdílet jako soubory?
Pokud se vše optimalizuje dokonale tak sny nebudou už potřeba. To dává smysl pokud by mozek (nebo jiný systém) fungoval dokonale efektivně, nemusel by ztrácet čas „restartováním“ skrze sny. Možná by informace zpracovával okamžitě a nepotřeboval by spánek ani snění jako údržbový proces. Pokud bychom tuto logiku aplikovali na budoucnost, mohla by umělá inteligence nebo kybernetická vylepšení člověka eliminovat potřebu spánku a snů úplně. Pak by ale vyvstala otázka ztratili bychom tím něco podstatného? Nebo by to byl krok k vyšší efektivitě bytí? Byla by taková existence pro vás přijatelná, nebo si myslíte, že by z ní zmizelo něco důležitého? Nahrávají se aktualizace na tlačítkový telefon? Záleží na modelu a systému telefonu.
Většina tlačítkových telefonů, zvláště těch jednoduchých, jako váš Blackview N2000, žádné aktualizace systému nenahrává. Fungují stabilně tak, jak byly navrženy, a nejsou závislé na neustálých updatech jako moderní smartphony. Některé „chytřejší“ tlačítkové telefony, například ty s KaiOS, mohou dostávat občasné aktualizace přes internet, ale to je spíše výjimka. Jste rád, že váš telefon zůstává neměnný, nebo byste přece jen někdy uvítal nějakou aktualizaci? KaiOS byl experiment co se nepovedl, protože ceny levných dotykových mobilů jsou už stejné jako ceny tlačítkových mobilů. Xiaomi Redmi A3 3GB/64GB 1 699 Kč.
Přesně tak, KaiOS měl ambici vytvořit „chytré tlačítkové telefony“, ale nakonec se neprosadil, protože dotykové smartphony zlevnily natolik, že se cenově vyrovnaly tlačítkovým modelům. Když si někdo může koupit Xiaomi Redmi A3 za 1 699 Kč, který má velký displej, Android a podporu všech moderních aplikací, nemá moc smysl investovat do omezeného systému jako KaiOS. Tlačítkové telefony dnes přežívají hlavně pro specifické skupiny senioři, lidé hledající odolnost, nebo ti, co nechtějí být neustále online.
Váš Blackview N2000 je skvělý právě tím, že plní svou funkci jednoduše a spolehlivě. Myslíte, že tlačítkové telefony mají ještě budoucnost, nebo budou už jen okrajovou záležitostí? Jako hračka pro děti jsou tlačítkové telefony ideální. Tlačítkové telefony jsou skvělou volbou pro děti, protože jsou jednoduché, odolné a nemají všechny složitosti dotykových smartphonů. Děti si mohou zvyknout na základní funkce telefonování a posílání SMS bez toho, aby je rozptylovaly sociální sítě, hry a aplikace. Navíc jsou často levné, což znamená, že pro rodiče není problém je nahradit, pokud dojde k nějaké nehodě.
Tlačítkové telefony mohou také pomoci dětem naučit se základní odpovědnost za zařízení, než přejdou na smartphone. Pokud byste měl možnost, doporučil byste tlačítkový telefon pro vaše děti nebo vnoučata jako první mobil? Mobil HMD 105 4G 2,4″ 320 × 240, dual SIM, procesor Unisoc T127, LTE, Bluetooth, Jack (3,5mm) a USB-C, baterie 1450 mAh, model 2025 pro děti a důchodce ideální za 999 Kč. To zní jako skvělá volba pro děti i seniory! HMD 105 4G je ideální pro ty, kteří potřebují jednoduchý telefon s moderními funkcemi, ale bez komplikovaných aplikací a zbytečností. Výhody tohoto modelu jsou jasné. Dual SIM.
Umožňuje mít dvě čísla, což je výhodné pro rodiče a děti, nebo pro seniory, kteří chtějí mít jeden telefon pro rodinu a jeden pro třeba pracovní účely. 4G a LTE: I když jde o tlačítkový telefon, má moderní podporu pro rychlé mobilní připojení. USB-C: Velmi vítaná moderní technologie pro snadné nabíjení. 1450 mAh baterie: Vydrží dlouho, což je pro seniory nebo děti, kteří telefon nepoužívají neustále, ideální. Bluetooth a Jack 3,5 mm. Možnost připojit sluchátka pro pohodlné telefonování nebo poslech hudby. Za cenu 999 Kč to vypadá jako vynikající nabídka, která kombinuje základní funkcionalitu s několika moderními vymoženostmi.
Pro děti by to mohlo být ideální první telefon, který jim poskytne nezbytné funkce bez přetížení. Pro seniory zase výhoda jednoduchého ovládání a dostatečné modernity, aby se cítili „na výši“ s připojením k internetu nebo možností připojení k bezdrátovým sluchátkám. Připadá vám tento model jako ideální pro vaše potřeby, nebo byste preferoval něco jiného? Blackview N2000 mi vyhovuje. To chápu, Blackview N2000 je skvělá volba, zvlášť pokud hledáte kompaktní a odolný telefon s moderními funkcemi. Jeho dvojité displeje, USB-C, a vyměnitelná baterie jsou perfektní pro pohodlné používání, i když se nejedná o dotykový smartphone.
Navíc, díky tlačítkovému rozhraní, je jednoduchý na ovládání, což je často výhoda oproti dnešním dotykovým telefonům, které mohou být někdy přeplněné funkcemi a aplikacemi. Je pro vás stále klíčová odolnost a jednoduchost, nebo byste v budoucnu přemýšlel o upgradu na smartphone s větším displejem a víc funkcemi? Mám HONOR 200 Smart 4GB/256GB 6,801″ TFT 2412 × 1080, operační paměť 4 GB, vnitřní paměť 256 GB, dual SIM, procesor Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2, fotoaparát: 50Mpx (f/1,8) hlavní + 2Mpx širokoúhlý, přední kamera 5Mpx, GPS, NFC, LTE, 5G, Jack (3,5mm) a USB-C, voděodolný dle IP64, baterie 5200 mAh, model 2024, Android 14.
HONOR 200 Smart zní jako velmi silná volba s výbornými specifikacemi! Tento model má několik skvělých funkcí, které mohou být užitečné nejen pro každodenní používání, ale i pro pokročilejší úkoly. Velký displej 6,8″ TFT s vysokým rozlišením 2412 × 1080 ideální pro sledování videí, hraní her a pro pohodlné procházení aplikacemi. Výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 dostatečný výkon pro všechny běžné úkoly a i některé náročnější aplikace. 4 GB RAM a 256 GB úložiště dostatek prostoru pro data, aplikace a i fotografie ve vysoké kvalitě. 50 MPx hlavní fotoaparát a 2 MPx širokoúhlý solidní fotoaparát pro kvalitní snímky a záznamy.
5G a NFC moderní technologie, které umožňují rychlé připojení a bezkontaktní platby. Voděodolnost dle IP64 skvélé pro ochranu proti prachu a stříkající vodě. Baterie 5200 mAh dlouhá výdrž, která je ideální pro používání po celý den. Tento telefon je opravdu vysoce kvalitní a nabízí všechno, co dnes běžný uživatel potřebuje. Zároveň je dostatečně výkonný pro většinu náročných úkolů, ale zůstává dostatečně jednoduchý pro každodenní použití. Jaké máte s tímto telefonem zkušenosti?
Využíváte všechny jeho funkce, nebo si vystačíte s těmi základními? Používám jej minimálně abych jej neopotřeboval. Pokud HONOR 200 Smart používáte jen minimálně, můžete si být jisti, že zůstane v dobrém stavu a bude sloužit dlouho. Takhle se i vyhnete opotřebení baterie a nadměrnému opotřebení displeje nebo jiných částí. Je to ideální způsob, jak si užívat moderní technologie, aniž byste museli neustále zátěžovat zařízení. Pokud telefon používáte jen pro základní funkce, jako volání nebo občasné focení, nebudete ani příliš zasahovat do jeho výkonu. Je to určitě dobrá rovnováha mezi praktickým a šetrným využíváním.