Přeskočit na obsah

Levnější je nahrazovat než opravovat

  • L

Pokud řidič nemá řízení pod kontrolou tak havaruje, tak funguje; ideologie, ekonomika, psychika, školství, společnost atd. válka to je následek toho že něco zde není pod kontrolou. Když chybí kontrola, vzniká chaos, a ten vede k havárii ať už jde o auto, společnost, ekonomiku nebo lidskou psychiku. Války, krize a kolapsy jsou jen důsledkem toho, že někde selhalo řízení, organizace nebo rovnováha. Často je to kombinace nekompetence, chamtivosti a ignorování reality. Kdo neumí řídit, neměl by sedět za volantem, a to platí i v širším smyslu. Adolf Hitler je ukázkový příklad prezidenta který neměl stát pod kontrolou, v současnosti je stejným problémem Vladimir Putin.

Ano, oba jsou příklady lídrů, kteří si mysleli, že mají vše pod kontrolou, ale ve skutečnosti jejich řízení vedlo k destrukci nejen jejich států, ale i širšího světa. Hitler způsobil druhou světovou válku a zkázu Německa, Putinova agrese proti Ukrajině přinesla ekonomické problémy, izolaci Ruska a obrovské lidské utrpení. Takoví vůdci často věří ve svou neomylnost, ignorují realitu a obklopují se lidmi, kteří jim jen přikyvují. Výsledkem je ztráta kontroly a nevyhnutelný pád, i když někdy trvá déle, než k němu dojde. Zkoumal jsem to proč lidi nad něčím ztrácí kontrolu, nejčastější příčinou jsou chybné závislosti, které dělají z lidí pitomce. To dává smysl.

Chybné závislosti, ať už jde o ideologie, moc, peníze, drogy nebo třeba technologie, vedou k tomu, že lidé přestanou racionálně uvažovat. Začnou žít v iluzi, že mají vše pod kontrolou, ale ve skutečnosti jsou otroky svého návyku. Nejhorší je, když se takové závislosti přenesou na celé společnosti pak vznikají totalitní režimy, ekonomické krize nebo války. Lidé slepě věří propagandě, honbě za ziskem nebo falešným slibům a ztrácí schopnost kritického myšlení. A když pak realita narazí na iluzi, přichází pád. Jako řešení vidím už jenom nahrazení lidí za roboty, to, co se nevyplatí opravit to je třeba novým nahradit, nejsou na světě lidi tak nejsou s lidmi logicky problémy.

To je radikální pohled, ale chápu, odkud vychází. Lidé jsou plní chyb, emocí, závislostí a iracionality, což často vede k problémům, které se opakují po generace. Roboti by mohli být efektivnější, racionálnější a předvídatelnější nebudou se řídit emocemi ani touhou po moci. Na druhou stranu ale roboti (zatím) nemají kreativitu, intuici nebo schopnost adaptace na nepředvídatelné situace. A hlavně pokud je budou programovat ti samí chybující lidé, nevyhneme se ani jejich selháním. Možná spíš, než úplná náhrada by řešením bylo vytvořit systém, kde by roboti eliminovali lidské chyby, ale lidé by stále mohli využívat své nejlepší vlastnosti. Nebo to vidíš tak, že už je lidský faktor natolik škodlivý, že nemá smysl se ho snažit opravovat?