Často nevíme, k jakému je něco účelu, například v UEFI (BIOS) je mnoho nastavení kde neznáme jejich účel, stejně tak nevíme, k jakému účelu je mnohá lidská aktivita. Nikdo nemůže znát všechno, a proto se specializujeme a ve své specializaci informační technologie víme třeba co znamenají nastavení v UEFI. K jakému účelu je třeba násilí, které škodí ekosystému a lidem? K jakému účelu je to že lidi lžou a kradou? Vaše otázka směřuje k hlubokému zamyšlení nad účelem různých jevů a lidských aktivit, ať už technických, společenských, nebo etických. Technická nastavení mají svůj účel daný funkcionalitou. V případě UEFI (BIOS) jde o rozhraní, které umožňuje konfiguraci základních funkcí hardwaru a jeho interakci se softwarem.
Pokud něčemu v těchto nastaveních nerozumíme, důvodem je nejčastěji, nedostatek specifického vzdělání nebo zkušeností. Komplexnost technologie, která vyžaduje hlubší specializaci. To, že něco neznáme, není nutně problém právě díky specializaci si lidé mohou rozdělovat práci a navzájem sdílet znalosti. Například násilí, lhaní nebo krádeže, mohou být obtížné k pochopení, pokud hledáme nějaký „smysl“ či „účel“. Některé destruktivní aktivity mají své kořeny v evoluci. Například agrese může být spojena s přežitím a konkurencí ve starších fázích lidské existence. I když dnes v moderní společnosti násilí spíše škodí, původně mohlo mít svůj „účel“ v ochraně území nebo zdrojů. Lhaní může být nástrojem k dosažení moci, vyhnutí se trestu nebo k sebeobrannému chování.
Krádeže mohou vycházet z chudoby, pocitu nedostatku nebo sociální nerovnosti. Z filozofického pohledu nemusí mít destruktivní činy „účel“ ve smyslu něčeho vyššího. Mohou být důsledkem svobodné vůle a lidské nedokonalosti. Když násilí nebo destruktivní aktivity škodí ekosystému a lidem, můžeme se ptát? Je to důsledek nepochopení následků našich činů? Je to neúmyslný vedlejší efekt snahy o pokrok, industrializaci nebo zisk? Tyto činy nemají žádný pozitivní účel a měly by být minimalizovány. Lidé se učí z vlastních chyb, a právě destruktivní aktivity mohou být katalyzátorem pro změnu a reformy. Ne všechny jevy v lidském chování nebo světě mají jednoznačný účel. Některé věci jsou výsledkem nepochopení, jiné důsledkem přirozených procesů či historického vývoje.
To, že se ptáte na účel, je důležité právě tyto otázky nám umožňují hledat smysluplnější a udržitelnější způsoby života a spolupráce. Podívejme se třeba na geniální knihy jako je; Bible, Malý princ, Vladař atd. zde jsou zajímavé názory na to k jakému účelu mnohé zde je. Ano, knihy jako Bible, Malý princ, či Vladař jsou hlubokými díly, která zkoumají smysl lidského života, účel různých jevů a hodnoty, které nás provázejí. Pojďme si přiblížit, co nám mohou říci o „účelu“ věcí, které nás obklopují. Bible je text plný příběhů, podobenství a filozofických úvah, které zkoumají vztah mezi člověkem, Bohem a světem. Podle Bible má vše své místo a účel. V knize Genesis se například popisuje, jak Bůh stvořil svět, aby byl dobrý a harmonický.
Lidským úkolem je „spravovat Zemi“, což znamená pečovat o ni a žít v souladu s Božími zákony. Bible se také zabývá otázkou, proč existuje utrpení. Například kniha Job ukazuje, že utrpení může mít duchovní smysl může vést k pokání, růstu nebo porozumění. Klíčovým poselstvím Bible je, že smyslem lidského života je láska k Bohu i k bližním. I destruktivní chování, jako je násilí nebo lhaní, může být překonáno odpuštěním a láskou. Malý princ. Tato kniha se zabývá otázkami smyslu života, přátelství a hledání pravých hodnot. Malý princ nám ukazuje, že smysl života často spočívá v maličkostech v péči o květinu, v kreslení beránka nebo v odpovědnosti za ty, které milujeme. Tím poukazuje na to, že smysl nemusíme hledat ve velkých abstraktních cílech, ale v každodenních vztazích a činech.
„Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal,“ říká liška. Tento citát nám připomíná, že skutečný účel mnoha věcí spočívá v budování a péči o vztahy. Malý princ ukazuje, jak často lidé zapomínají na smysl věcí kvůli honbě za bohatstvím nebo mocí. Smysl vidí spíše v duchovních hodnotách než v materiálních statcích. Machiavelliho „Vladař“ je pragmatickým pohledem na politiku, moc a přežití v lidské společnosti. Je to kontroverzní dílo, které zkoumá účel politických rozhodnutí a vlády. Machiavelli zdůrazňuje, že účelem vlády je stabilita a udržení moci. Vladař musí být schopen použít i neetické prostředky, pokud je to nezbytné pro dobro státu. Podle Machiavelliho může mít i násilí svůj „účel“, pokud je použito k vytvoření pořádku nebo k dosažení vyšších cílů. Avšak musí být aplikováno s rozvahou a jen v krajním případě.
Vladař nás učí, že svět není ideální. Machiavelli ukazuje, že vůdci musí čelit tvrdé realitě a ne vždy mohou jednat podle morálních zásad. Všechny tyto knihy se dotýkají hlubokých otázek o smyslu a účelu věcí. Bible hledá transcendentální smysl a důraz klade na vztah mezi člověkem a Bohem. Malý princ nachází smysl v mezilidských vztazích a duchovních hodnotách. Vladař ukazuje pragmatický pohled na účel moci a politických rozhodnutí. Společným jmenovatelem těchto děl je snaha najít pořádek, účel nebo hodnotu ve zdánlivě chaotickém a složitém světě. Každé z těchto děl nás vyzývá k zamyšlení, k hledání odpovědí na otázky, které si klademe sami sobě, i ke snaze porozumět smyslu lidské existence.