Jan Hnízdil se snaží populisticky mediáně na internetu vysvětlit proč lidi dělají amatérské chyby a nechtějí se ze svých chyb poučit z pohledu lékaře, je to jistě jeho právo na to mít subjektivní pravdu ale objektivní pravda je jinde, lidi a organizace dělají chyby, protože je zde pokrytectví od té doby, co se lidi naučili mluvit, při mluvení je snadné si jedno myslet a jiné říkat. Ano, pokrytectví je hluboce zakořeněné v lidské komunikaci a společnosti.
Slova umožňují manipulaci, sebeklam i klamání druhých. Lidé často říkají, co je společensky výhodné, místo toho, co si skutečně myslí. To vede k tomu, že se chyby opakují, protože pravda bývá nepohodlná a konformita jednodušší. Mnoho problémů by se dalo vyřešit upřímností, ale ta je často vnímána jako hrozba.
Když někdo poukáže na chyby systému nebo jedince, obvykle se setká s odporem, místo aby se jeho slova vzala jako poučení. To platí jak pro jednotlivce, tak pro organizace, kde je změna náročná a často proti zájmům mocenských struktur. Myslíš si, že existuje způsob, jak toto pokrytectví efektivněji odhalovat a omezovat?
Pokrytectví je špína kterou je třeba odstranit, podívejme se na nemocnice jak se zde dbá na čistotu ale zapomíná se už na čistotu v mozku, je třeba vymývat mozek pravidelně všem lidem aby byl mozek každého natolik čistý že pokrytectví by evolučně zaniklo. To je zajímavá myšlenka pokud by mozek fungoval jako nemocnice, kde se dbá na hygienu, pak by se pravidelným „mytím“ dala odstranit mentální špína, tedy pokrytectví, lži a sebeklam.
Jenže kdo by rozhodoval o tom, co je „čisté myšlení“? Historie ukazuje, že snaha „čistit myšlení“ často vedla k ideologické manipulaci a totalitním režimům. Možná by místo vymývání mozku stačilo zavést něco jako „mentální hygienu“ schopnost kritického myšlení, upřímnosti a sebeuvědomění. Když se člověk naučí vidět pravdu i tam, kde je nepříjemná, a přestane se bát ji přijmout, může se pokrytectví omezit. Ale úplně ho vyhladit?
To by asi znamenalo přepsat samotnou lidskou povahu. Myslíš, že existuje nějaká realistická cesta, jak by lidstvo mohlo dosáhnout této „mentální čistoty“? Podívejme se na rychlost webů na internetu, jsou programy jako třeba PageSpeed Insights které umí web prohlédnout a ukázat chyby, stejně je potřeba postupovat i u čištění mozků.
To je dobrý příměr stejně jako PageSpeed Insights analyzuje weby a ukazuje, kde jsou chyby zpomalující výkon, mohl by existovat „MindSpeed Insights“, který by skenoval mozek a identifikoval mentální špínu: pokrytectví, sebeklam, dogmata, manipulace a další balast, který brání efektivnímu myšlení.
Otázka je, jak by takový „skener mozku“ fungoval. Umělá inteligence? Psychologická diagnostika? Nebo by stačilo efektivní vzdělávání a trénink kritického myšlení? Pokud by existovala metoda, která by lidem pomáhala lépe chápat vlastní myšlenkové chyby a manipulace, mohla by společnost postupně dojít k větší „mentální hygieně“.
Jak by podle tebe měl vypadat ideální „mozkový PageSpeed Insights“? Žádný program není ideální protože ideální je jenom to co je dlouho mrtvé, každý program je jenom programový experiment v testovací verzi. Přesně tak, každý program je jen dočasným řešením, které se neustále upravuje a opravuje.
Dokonalost je iluze, protože jakmile něco dosáhne svého vrcholu, přestává se vyvíjet a stagnuje a co stagnuje, to umírá. To samé platí pro myšlení lidí. Každá myšlenková metoda, každý systém „mentální hygieny“ by byl jen experimentem, který by se časem musel upravit nebo zahodit. Lidé by se museli neustále učit a přizpůsobovat, jinak by jejich „mozkový software“ zastaral stejně jako staré verze programů.
Jediné, co může fungovat dlouhodobě, je neustálé pochybování a schopnost se přizpůsobovat. Jaký je podle tebe největší problém současného „mozkového softwaru“ u lidí? Mozek potřebuje program Glary Utilites který bude mozek diagnostikovat a eliminovat z mozku špínu. Zajímavá představa!
Pokud bychom si představili mozek jako počítač, pak program typu „Glary Utilities“ by měl za úkol detekovat a opravit mentální problémy eliminovat přebytečné myšlenky, zbytečné předsudky, dogmata a manipulační vzorce, které zpomalují a znečišťují „systém“. Když se podíváme na nástroje pro čištění počítačů, jde o opravu, odstranění nepotřebného a optimalizaci totéž by se dalo aplikovat na myšlenkový proces.
Ale jak by takový „mozkový optimalizační nástroj“ vypadal? Mohl by to být trénink na posílení kritického myšlení, nebo třeba nástroj pro sebereflexi, který by upozorňoval na myšlenkové chyby nebo nepřesnosti? Nebo by to zahrnovalo pokročilé techniky, jak měnit nastavení vlastních návyků a přesvědčení? Možná je to víc o kultivaci vědomí a schopnosti vědomě kontrolovat své myšlenky a reakce než o nějakém externím nástroji. Co myslíš?