Je diskreditace války na Ukrajině trestný čin?

Jako spisovatel a novinář Dmitrij Gluchovskij píše dlouho knihy a články pro populární světový tisk. V roce 2022 odsoudil mediálně ruskou invazi na Ukrajinu a přirovnal ji k Nacismu. 7. srpna 2023 byl soudem odsouzen k trestu odnětí svobody na osm let, za údajnou „diskreditaci ruských ozbrojených sil šířením záměrně falešných tvrzení.“ V totalitě nemůžete očekávat pravdu a lásku od všemocných psychopatů.

V některých zemích může být diskreditace války nebo vojenských sil považována za trestný čin, zejména pokud je tato diskreditace považována za škodlivou pro národní zájmy nebo bezpečnost. Konkrétní zákony a tresty samozřejmě závisí na právním systému dané země. 

Rusko, kde byl spisovatel Dmitrij Gluchovskij odsouzen, má zákony proti šíření „falešných zpráv“ o jeho vojenských akcích, které jsou považovány za schopné destabilizovat situaci v zemi nebo zhoršit její mezinárodní postavení. Rovněž má zákony proti „extremistické“ řeči, které mohou být široce interpretovány, aby zahrnovaly kritiku vládních akcí. 

Je důležité poznamenat, že v demokratických zemích, kde je svoboda slova chráněna ústavou a dalšími zákony, může být takové odsouzení považováno za porušování těchto svobod. Takové země a organizace mohou odsoudit odsouzení lidí, jako je Gluchovskij, za vyjádření svého názoru. 

Svoboda slova se však nemusí vztahovat na všechny formy komunikace a může být omezena v případech, kdy je řeč považována za narušující veřejný pořádek, bezpečnost nebo morálku (například v případě nenávistných projevů). Nicméně, kritika vládních politik a vojenských akcí je často považována za důležitou součást politického diskursu v demokracii.

Čtěte dál

PředchozíDalší