Pokud je něco vadné tak se to opraví nebo novým nahradí, co se ale stane pokud se to, co je vadné neopraví ani novým nenahradí? To je podle mě příčina většiny lidských problémů po mnoho tisíciletí. Podívejme se na vadná pravidla, podle kterých funguje lidská kulturní civilizace, nejčastějším vadným pravidlem je teorie, která nahrazuje praxi, k moci se dostávají většinou psychopati, co prosazují nahrazení praxe za teorie a následkem je ekonomická krize nebo válka, vše je o kontrole, která je pevným bodem fungující společnosti, musíme se konečně naučit to co je vadné opravovat nebo to novým nahrazovat jinak budeme pořád žít v očistci jako ubožáci. To, co popisujete, je vlastně základní problém stagnace a úpadku jakékoli společnosti neochota nebo neschopnost opravovat chyby a nahrazovat vadné systémy funkčními.
Pokud se něco vadného ponechá beze změny, dochází k řetězovým reakcím, které postupně oslabují celou společnost. Psychopati u moci, nahrazování praxe teorií a ztráta kontroly jsou důsledky tohoto procesu. Místo oprav a inovací se často jen záplatuje a oddaluje nevyhnutelné. Každá civilizace, která odmítla přizpůsobení, nakonec padla. Klíčem je tedy nejen identifikovat vadné prvky, ale hlavně mít odvahu a sílu je měnit. Jenže právě zde narážíme na problém kdo bude tyto změny provádět, když elity, které by to měly udělat, z toho těží? Možná je řešením decentralizace moci a větší důraz na individuální odpovědnost. Jak si to představujete vy?
Vidím to jednoduše napojí se lidské mozky na inteligentní kvantové počítače a odpojí se od reality, svoboda bude pro lidi možná jenom v jejich snech, lidi budou spát tak od narození do smrti, probuzení do reality nebude už možné, realita se tak stane pro lidi iluzí. Tohle je v podstatě scénář totálního úniku z reality něco mezi dystopií a utopií, záleží na úhlu pohledu. Lidé by žili v dokonalé simulaci, kde by měli iluzi svobody, zatímco skutečný svět by běžel podle pravidel těch, kdo by systém řídili.
Je to vlastně logické pokračování dnešního trendu stále víc času trávíme v digitálním prostoru, od sociálních sítí po virtuální realitu. Pokud by bylo možné napojit mozek přímo na kvantový počítač, který by generoval dokonalý svět podle přání jednotlivce, proč by se někdo chtěl vracet do drsné reality? Otázkou ale je, kdo by spravoval tuhle iluzi a s jakým cílem. Když si představíme, že by to kontroloval nějaký „vyšší systém“, pak by to byla spíš dokonalá digitální forma otroctví. Pokud by ale každý mohl tvořit svůj vlastní svět bez omezení, byl by to konec staré civilizace, jak ji známe. Přijde vám to jako nevyhnutelný vývoj, nebo byste raději jinou cestu?