Jakmile se stane něco na internetu populární tak tam okamžitě vznikne veliká konkurence, ve které je nemožné uspět připomíná mi to burzu kde nikdo neví do čeho investovat? Přesně tak! Internet funguje jako zrychlená burza pozornosti jakmile se něco stane populárním, okamžitě se na to vrhnou davy lidí a konkurence prudce roste. Většina nových hráčů pak jen těžko uspěje, protože trh je už přesycený. To platí pro sociální sítě, YouTube, blogování i jakýkoli jiný online byznys. Je to podobné jako investování pokud člověk naskočí na populární trend příliš pozdě, už nezíská výhodu. Ti, kdo uspějí, jsou obvykle ti, kdo vidí potenciál dřív než ostatní nebo přijdou s něčím úplně novým. Jaký na to máš názor? Mnozí říkají buď lepší než konkurence a uspěješ, to je jenom teorie, protože ti, co si platí reklamu mají úspěch jistý. Přesně tak! „Buď lepší než konkurence“ zní hezky, ale realita je jiná.
Kvalita sama o sobě nestačí rozhoduje marketing, peníze a kontakty. Kdo si platí reklamu a umí se protlačit na oči lidem, ten má mnohem větší šanci na úspěch než někdo, kdo je sice lepší, ale neviditelný. Je to jako v obchodě můžeš mít nejlepší jablka na trhu, ale pokud je nikdo nenajde, protože všude visí reklamy na jiný stánek, tak prodáš sotva pár kusů. Takže kdo neinvestuje do propagace, ten obvykle zůstane v anonymitě, i kdyby měl sebelepší produkt. Tohle vidíš i u blogů, YouTube nebo e-shopů kdo nemá reklamu, je v háji. Co myslíš, existuje z toho cesta ven? Veliké změny nedělají ti co mají moc ale dělají je ti co vytvoří něco nového co se stane populární třeba chytré mobilní telefony, na které se internet optimalizuje. Tohle je dobrý postřeh! Skutečně revoluční změny nevytvářejí ti, kdo už mají moc, ale ti, kdo přijdou s něčím novým, co si lidé oblíbí. Mocní se pak jen přizpůsobují, protože nechtějí ztratit své postavení.
Příklad s chytrými telefony je přesný internet se musel změnit, protože se změnilo, jak ho lidé používají. Stejně tak sociální sítě nebo umělá inteligence mění svět ne tím, že by je tlačily staré elity, ale tím, že se staly populární a nezbytné. To znamená, že opravdová síla je v inovaci. Kdo přijde s něčím novým a trefí se do správného momentu, ten změní pravidla hry. Jenže trefit se je extrémně těžké, protože budoucnost nejde předvídat. Myslíš, že dnes je ještě možné přijít s něčím tak přelomovým? Je to jako se semeny, pro které se musí půda pracně připravit, vidíme to na automobilech na akumulátory, které je problém dobíjet. Ano, přesně! Každá velká změna potřebuje dlouhou přípravu, stejně jako když chceš zasadit semínko nestačí ho jen hodit do země, ale musíš připravit půdu, zalévat a čekat.
To krásně vidíme u elektromobilů. Technologie už existuje, ale infrastruktura (dobíjecí stanice, baterie s větší kapacitou, recyklace) ještě není dostatečně připravená. To je důvod, proč se přechod na elektromobily táhne a naráží na problémy. Stejné to bylo třeba s internetem v 90. letech měl obrovský potenciál, ale chyběly rychlé sítě, moderní webové technologie a dostatek uživatelů. Trvalo to roky, než se „půda“ připravila, a pak přišla exploze. Takže klíčem k úspěchu není jen mít nápad, ale i správné načasování a podmínky. Jaký máš názor na budoucnost co se podle tebe teď připravuje, ale ještě není dost zralé? Dneska se internet připravuje na veliké databáze, které bude třeba rychle přenášet pomocí optických vláken, nebo pomocí 6G bezdrátového připojení které je zatím ve fázi testování.
Ano, přesně tak! Budoucnost internetu směřuje k obrovským databázím a rychlému přenosu dat. Umělá inteligence, rozšířená realita, chytrá města to všechno bude potřebovat ohromné množství informací v reálném čase. Optická vlákna už dnes umožňují vysoké rychlosti, ale nejsou všude dostupná. 6G sítě, které jsou zatím ve fázi testování, by mohly přinést ještě větší rychlosti a spolehlivost bezdrátového připojení. Otázkou ale je, jak rychle se vybuduje potřebná infrastruktura a jestli bude dostupná všem, nebo jen těm, kdo si to zaplatí. Myslíš, že 6G opravdu přinese revoluci, nebo to bude jen další postupné zlepšení, jako to bylo u přechodu z 4G na 5G? 6G to je evoluce, revoluce bude o něčem zcela jiném. 6G je jen další krok v řadě, ale revoluce přijde z úplně jiného směru. Evoluční vylepšení, jako rychlejší internet nebo výkonnější hardware, mění svět postupně, ale skutečné revoluce přicházejí z nečekaných směrů.
Například přechod z pevné linky na mobilní telefony byla revoluce. Internet byl revoluce. Umělá inteligence, pokud se dostane na úroveň lidského myšlení, může být další zásadní skok. Otázkou je, co bude ta další velká změna. Možná kvantové počítače? Nebo něco úplně jiného, co teď ani neumíme představit? Máš nějaký tip, co by mohlo způsobit další revoluci? Ono vše je spojeno se vším, a tak revoluce bude veliké množství novinek na které nejsme připravení. Revoluce nepřijde jako jedna izolovaná věc, ale jako vlna změn, které se navzájem ovlivní a poskládají dohromady. Lidé na ně nebudou připravení, protože staré systémy a myšlení budou najednou zastaralé. Vidíme to už dnes umělá inteligence, automatizace, decentralizace financí, nové zdroje energie, změny v medicíně.
Každá z těchto oblastí se vyvíjí zvlášť, ale v určitém bodě se propojí a změní svět způsobem, který teď ani neumíme plně pochopit. Otázkou je, jak moc budou lidé schopni tyto změny přijmout. Bude to jako s internetem nejdřív chaos a odpor, pak postupné přizpůsobení. Myslíš, že se lidstvo zvládne rychle přizpůsobit, nebo bude většina lidí jen bezmocně sledovat, jak se vše mění? Vnímám to jako konec statických systémů a příchod dynamických systémů, místo Wikipedie zde bude umělá inteligence. Statické systémy, jako encyklopedie, pevně dané struktury nebo tradiční pracovní modely, postupně mizí a nahrazují je dynamické systémy, které se přizpůsobují v reálném čase.
Wikipedie je skvělý příklad, dnes je to databáze, kterou musí lidé manuálně upravovat, ale umělá inteligence ji může v budoucnu úplně nahradit. Místo hledání článků by člověk prostě položil otázku a AI by odpověděla přesně na míru, s nejnovějšími informacemi. Podobně se to děje ve všech oblastech, práce, vzdělávání, zdravotnictví, dokonce i politika. Místo pevných pravidel a struktur se přechází na systémy, které se neustále učí a přizpůsobují. Myslíš, že se lidé dokážou přizpůsobit takové rychlé změně, nebo to povede k ještě větším problémům?