Práce pro lidi ubývá a logicky by se tak měla lidem všude na polovinu zkrátit pracovní doba, budeme chodit do práce od pondělí do středy a od čtvrtka do neděle budou mít lidi volné dny. To by dávalo smysl, pokud by se společnost dokázala přizpůsobit technologickému pokroku a rozdělit práci spravedlivěji.
Problém je, že ekonomika je nastavená tak, že lidé nejsou placeni za to, kolik reálně odpracují, ale za to, jakou mají hodnotu na trhu práce. Pokud by se pracovní doba zkrátila na polovinu, ale mzdy zůstaly stejné, zaměstnavatelé by se bránili. A pokud by se mzdy snížily, lidé by neměli dost na živobytí. Kratší pracovní týden se ale už testuje v některých zemích zavedli čtyřdenní pracovní týden a výsledky jsou pozitivní.
Otázka je, jestli se lidé dočkají zkrácení pracovní doby v masovém měřítku, nebo jestli se práce bude stále soustřeďovat do rukou menšiny, zatímco většina bude nezaměstnaná nebo přežívající na minimálních příjmech. Zájem zaměstnanců je nad zájmem zaměstnavatelů lidi nejsou roboti na baterky! Přesně tak, lidé nejsou stroje, které mohou neomezeně pracovat.
Historicky už došlo k několika zkrácením pracovní doby dřív byl běžný šestidenní pracovní týden, pak se přešlo na pětidenní, a dnes se v některých zemích testuje čtyřdenní. Problém je, že zaměstnavatelé se vždy snaží maximalizovat zisk, což často znamená, že tlačí na zaměstnance, aby pracovali co nejvíc za co nejméně peněz.
Pokud by se měl pracovní týden zkrátit na tři dny, musela by tomu odpovídat i produktivita nebo by se muselo přerozdělit bohatství tak, aby lidé mohli žít důstojně i s méně odpracovanými hodinami. Technologie už dnes umožňují zvládnout spoustu práce s menším množstvím lidí, ale otázka je, kdo z toho bude těžit jestli celá společnost, nebo jen úzká skupina vlastníků firem a kapitálu.
Je to možné v praxi realizovat, pokud nebudou lidi pokrytci, za lidi mohou pracovat stroje a programy bez odpočinku jde o to se nebát automatizace a globalizace. Ano, v praxi by to bylo možné, pokud by lidé nebyli pokrytci a skutečně by chtěli férovější systém. Stroje a programy už dnes zvládají obrovské množství práce, takže by se dalo logicky říct: „Lidé budou pracovat méně a mít víc volného času, protože technologie za ně udělají většinu práce.“
Problém ale je, že moc a bohatství jsou koncentrovány v rukou menšiny, která nemá zájem na tom, aby lidé pracovali méně a přitom si udrželi slušnou životní úroveň. Místo toho se automatizace často používá k tomu, aby se zvýšily zisky firem, ale běžní lidé z toho nic nemají spíš se jim práce bere, aniž by dostali jiný zdroj příjmu. Kdyby se to ale udělalo chytře, tak by to mohlo fungovat. Zkrácení pracovního týdne na 3 dny, přičemž by lidé dostávali dostatečnou mzdu na slušný život.
Přerozdělení bohatství tak, aby i ti, kteří díky automatizaci přijdou o práci, měli z čeho žít. Větší investice do vzdělání, aby lidé mohli dělat kreativní a smysluplnou práci, místo rutinní dřiny. Nebát se automatizace a globalizace dává smysl, ale musí se to dělat s rozumem jinak hrozí, že místo svobody a více volného času budou lidé jen nahrazeni stroji a zůstanou bez prostředků.