Filmování a fotografování nemusí být vaše povolání, můžete to dělat pro dokumentaci vašeho života anebo ve vaší rodině. Zde se dostáváme k otázce priorit, protože veškeré naše konání, je závislé na našich prioritách, více než si dokážeme domyslet. Pokud vaší prioritou není fotografování anebo filmování, tak se tomu raději ani nevěnujte a věnujte se třeba; houbaření, rybaření, zahrádce, sportu atd. Množství amatérských filmařů a fotografů mnohonásobně převyšuje množství profesionálů, pro které je to jenom otázka peněz a kvality.

U fotografování a filmování zjistíte, že ve skutečnosti jenom velmi málo času věnujete přímo fotografování a filmování a že mnohem více času věnujete tomu, abyste mohli správně fotografovat a filmovat, je to jako u sexu, kdy je zde krátký okamžik orgasmu a dlouhá doba kdy se nic v posteli zvláštního a příjemného neděje! Největším problémem bývá potom zpracování filmů a fotografií tak aby nám to přineslo ekonomický zisk nebo jenom radost a potěšení.

Než začnete fotit a filmovat položte si zásadní otázku, bude mít někdo potřebu, se dívat na to co jste nafotili a nafilmovali, nebo tu potřebu nikdo mít nebude a vy jste zbytečně plýtvali svým časem na tvorbu filmu nebo fotografií. Náš zákazník náš pán to platí i u fotografování a filmování, víte, kdo je vaším zákazníkem a co se mu líbí a nelíbí? Zde se dostáváme k problematice hodnoty informací, ano fotografie a film to jsou obrazové informace, které se získávají pomocí filmové a fotografické techniky. Určení hodnoty u informací je velmi problematické a někdy je to jenom veliké experimentování s naivní nadějí, že získané informace budou mít nějakou reálnou hodnotu?

Můžete mít mnohdy jako amatér i lepší a aktuálnější obrazové informace, než mají profesionálové, ale oni jsou ve výhodě, protože mají větší monopolní možnosti, jak uplatnit obrazové informace které získali. Profesionál používá drahé těžké a veliké technické vybavení pro svoji práci, protože si nemůže dovolit dát zákazníkovi nekvalitní produkt, nebo zjistit že se mu jeho práce nepovedla, protože jeho vybavení selhalo.

Mnoho začátečníků si myslí to, že život profesionálního fotografa nebo kameramana je příjemný a plný potěšení, protože je on placen za to, co rád dělá. Jenže profesionál je neustále pod velikým tlakem, a pokud on tento tlak nezvládne tak přijde o zaměstnání nebo o zakázky, čím větší zisk tím větší je tlak na profesionálního kameramana nebo fotografa. V dnešní době je vše týmová práce a fotograf nebo kameraman je součástí týmu a musí s týmem správně spolupracovat, a to není jednoduché, pokud je v týmu nějaký mocný blbec, který si zde drze hraje na generála. V dnešní době se začalo na všem a všude šetřit, a přitom se vyžadují stejné služby, jako v době, kdy se nešetřilo a nekoukalo se na to, kolik se utratí za profesionální tvorbu filmu, nebo fotografií.