Statistika je ekonomický a politický nástroj, často je zde snaha statistiky upravovat tak aby se zamaskovali ekonomické a politické chyby, podívejme se třeba na statistiky, které nám ukazují to, jak je na tom ekonomika. Média nám tvrdí to, že je na tom ekonomika u nás dobře, proč zde jsou tedy; žebráci, bezdomovci, příživníci atd. zde se dostáváme k propagandě a cenzuře. Nejde si nevšimnout toho, že tam kde rostou banány tak je zaostalost a bída, vyspělost a bohatství je tam kde nerostou banány za předpokladu, že tam není u moci dogmatická totalita.

Z toho je nám jasné to že vše zde jsou příčiny a jejich následky, v minulosti vznikali vyspělé a bohaté civilizace poblíž řek, protože řeky poskytovali jistý zdroj pitné vody a byli zde k dispozici i dobré ryby. Později jsme se naučili budovat hluboké studny a tím jsme vyřešili problém s pitnou vodou, vše je u ekonomiky a politiky o tom vyřešit optimálně rychle problémy, pokud se problémy nevyřeší tak následkem je zaostalost a tím i bída. Největším problémem lidí je selhání kontroly, jakmile selže kontrola tak následkem je selhání politiky a ekonomiky, proč dochází k selhání kontroly?

Podívejme se do přírody zde funguje kontrola, a tak zde funguje i ekonomika, kontrola v přírodě funguje proto že zde není centralismus ani monopoly, každý se v přírodě stará sám o sebe, jak si to každý udělá takové to i má, jak u lidí došlo evolučně k tomu, že se malá elitní skupina stará o velikou organizaci nebo o stát, příčinou byli války a když válka skončila tak zde po válce zůstal vojenský režim který z lidí udělal loutky které se snadno ovládají pomocí zákonů a ekonomiky.