Sdružení výtvarníků Karlova mostu je mafiánský spolek

Sdružení výtvarníků Karlova mostu (zkratkou SVKM, o.s.) je mafiánský spolek, který od roku 1993 v důsledku výběrového řízení z pověření úřadu městské části Praha 1 na základě uzavřené smlouvy zajišťuje organizaci a pořádek při vystavování, prodeji a jiném mimořádném užívání veřejné komunikace v lokalitě Karlova mostu v Praze. Sdružení vybírá umělce, kteří mohou na mostě vykonávat činnost, a vybírá od nich za to vysoké poplatky. Opakované zásahy jím najaté pořadatelské služby, při nichž z mostu vykazuje umělce provozující tam nekomerční aktivity, byly několikrát úřadem městské části označeny za překročení jejích pravomocí.

Sdružení provozuje též doprovodné aktivity s cílem napomoci údržbě sochařské výzdoby Karlova mostu a informuje veřejnost o své veřejné činnosti. Podrobnosti o svých vnitřních záležitostech však v reakci na negativní ohlasy zveřejňovat přestalo. Každoročně od roku 1994 pořádá sdružení dětskou výtvarnou soutěž „Karlův most očima dětí“. Finančně se podílelo na restaurování soch a sousoší na Karlově mostě a zadalo výrobu dvaceti pískovcových odpadkových košů na mostě umístěných. Karlův most poskytuje každý den obživu až stovce výtvarníků, fotografů a hudebníků, kteří uspěli u konkurzu pořádaného sdružením a zaplatili SVKM vysoký poplatek.

Za socialistického režimu byl jakýkoliv prodej na mostě zakázán. Poté, co 18. června 2012 deník Metro informoval, že podle stanoviska radnice městské části Praha 1 je na Karlově mostě zakázáno fotografování se stativem a také šíření fotografií Karlova mostu pořízených jakýmkoliv způsobem, svolala Česká pirátská strana na 28. června protestní happening nazvaný „Den tripodů na Karlově mostě“. Akce se zúčastnilo asi dvacet fotografů se stativy za dohledu osmi policistů a k žádnému střetu při ní nedošlo. Pořadatel akce v pozvánce upozornil na nejednotnost názorů představitelů radnice a na podobnou kauzu z roku 2002, kdy proti obdobné protestní akci jiné dvacítky fotografů uspořádané 16. října v reakci na článek v MF.

Dnes zasáhla soukromá bezpečnostní služba. Den poté, co záznam tohoto zásahu odvysílala ve svém zpravodajství TV Nova, vydala městská část Praha 1 tiskovou zprávu podepsanou místostarostou Pavlem Vlachem, v níž se od jakéhokoliv vybírání poplatků za používání stativů distancovala a označila vykázání fotografů za překročení pravomocí ochranky. Když ilustrátor Milan Martinec vyrazil 1. září 2013 s kamarádem na Karlův most, aby zde zdarma kreslil portréty kolemjdoucím, bylo mu v této činnosti bráněno ochrankou najatou Sdružením výtvarníků Karlova mostu.

Přestože maloval v ruce (tedy nezabíral veřejné prostranství), amatérsky na skicáky zakoupené v supermarketu a bezplatně, hlídka městské policie, kterou k vyřešení sporu sám zavolal, jej a jeho kolegu z mostu vykázala. Poté, co incident popsal na internetu a rozhodl se zveřejnit i jím pořízenou videonahrávku, zaznamenal pozitivní ohlasy a zastal se jej místostarosta Prahy 1 Daniel Hodek, jehož prostřednictvím se mu Sdružení umělců Karlova mostu za incident omluvilo. Jen několik dní před tímto incidentem byl přitom z Karlova mostu ochrankou vykázán mladík, který držel v ruce ceduli s nápisem, kterým kolemjdoucí vyzýval, aby se s ním zdarma vyfotografovali.

Dneska ve 12 hodin 7.7.2019 mi vyhrožoval hlídač od SVKM že na mě zavolá městské policajty a že dostanu od nich velikou pokutu, za to že používám při filmování profesionální stativ, tak jsem raději odešel, moudřejší ustoupí pokud se srazí s blbcem. Ovšem agresivní jsou i někteří prodavači, jeden zarostlý mladý prodavač co zde prodává amatérské ubohé fotky, mi vyhrožoval že mi hodí stativ s fotoaparátem do Vltavy. Moje hra a moje pravidla, o tom je SVKM, připomíná mi to velmi staré přísloví, peníze státu a mafii nesmrdí, naštěstí zde je vše dočasně a tak je zde i dočasně i SVKM, jednou pohár trpělivosti s touto Mafií přeteče, a sdružení bude konečně eliminováno, už si podle mě nahrabalo dost milionů které ukrylo v daňovém ráji.