Rok 1943 byl významným rokem ve světových dějinách. Zde je několik klíčových událostí, které se staly na světě v roce 1943:
- Bitva u Stalingradu: Jedna z největších bitev druhé světové války, která probíhala mezi sovětskými a německými silami v městě Stalingrad (dnes Volgograd) v tehdejším Sovětském svazu. Bitva začala v červenci 1942 a skončila v únoru 1943, kdy byli Němci poraženi a zahájila se sovětská ofenzíva, která měla rozhodující vliv na průběh celé války.
- Casablanská konference: Setkání mezi hlavními spojeneckými vůdci – britským premiérem Winstonem Churchillem, americkým prezidentem Franklinem D. Rooseveltem a francouzským generálem Charlesem de Gaullem v lednu 1943 v Casablance v Maroku. Na konferenci bylo rozhodnuto o dalším směřování spojenecké války proti Osu, tedy proti nacistickému Německu, fašistické Itálii a císařskému Japonsku.
- Bitva v Kurském oblouku: Další významná bitva druhé světové války, která probíhala v červenci 1943 v Kurském oblouku na východní frontě mezi Německem a Sovětským svazem. Byla to největší tanková bitva v dějinách, ve které sovětská vojska odrazila německý útok a zahájila protiofenzívu, která byla prvním vážným porážkou nacistických sil na východní frontě.
- Teheránská konference: Další setkání hlavních spojeneckých vůdců – Churchilla, Roosevelta a sovětského vůdce Josefa Stalina – které se konalo v listopadu a prosinci 1943 v Teheránu, hlavním městě tehdejšího Íránu. Na konferenci byla dohodnuta strategie spojeneckých sil pro konečné poražení Osy a diskutovalo se o poválečném uspořádání Evropy.
-
Vznik Ghettového povstání ve Varšavě: V dubnu 1943 vypuklo povstání v židovském ghettu ve Varšavě