Propaganda chytře manipuluje a cenzura pravdu zakazuje

Propaganda se snaží ovlivnit naše postoje a mínění. Zjednodušeně se dá říct, že je to vlastně emotivně vyhrocená reklama, která vytrhává informace z kontextu, je tendenční nebo vysloveně lživá.

Většinou se nám snaží něco vsugerovat a nasměrovat naši pozornost a uvažování určitým směrem, zároveň se snaží eliminovat naše staré přesvědčení. K tomu jí slouží jakékoliv; zpochybnění, strašení, znejistění, oslabení atd. 

Asi nejznámější definice říká, že propaganda je úmyslný a systematický pokus o formování vnímání reality, manipulování poznání a přímého chování způsobem a směrem, který vyhovuje tvůrci této svaté propagandy.

Snaží se předstírat, že o dané věci správně informuje, ale jde o informování, které je zkreslené a neobjektivní. Někdy se vydává za vědu, ale na rozdíl o vědy nám předkládá, co konkrétního si máme myslet a zároveň nevhodné informace zamlčuje. Vzdělávání by nám mělo rozšiřovat obzory a nabízet různé úhly pohledu.

Manipulace je základní nástroj propagandy. Útočí na základní lidské potřeby a city. Nebezpečnější jsou manipulace cílící na emoce než ty, které se tváří jako racionální argument. Obecně se víc šíří takové zprávy a informace, které právě na negativní emoce míří.

V případě manipulací vždycky existuje nějaký skrytý manipulátor, který manipulaci využívá, a oběť, v jejíž neprospěch manipulace probíhá. Obětí manipulace může být jedinec nebo organizace, který manipulaci podlehne a propagandě uvěří, nebo klidně i někdo, o kom se daný kousek propagandy zmiňuje.

Mezi základní manipulativní techniky patří: strach, vina, nálepkování, lži, obrazy, filmy atd. Propaganda nutně není jen neslušná. Slušná propaganda se spíš podobá reklamě a má jasně identifikovatelný zdroj. Sem patří třeba kampaně na podporu darování krve, osvěta ohledně zdravé stravy nebo rizik kouření. Stojí za ní i odborné instituce, hnutí nebo ministerstva.

Neslušná propaganda je nebezpečná tím, že manipuluje s pravdou, používá dezinformace a opakování. Může tak vyvolávat nenávist, podporovat nedemokratické režimy nebo vytvářet zkreslené pojetí světa. Ověřujte si informace, které se k vám dostávají. S negativní propagandou jsou často spojené cizí informační zdroje. Naučte se objektivně rozlišovat mezi věrohodnými a nevěrohodnými informačními systémy. 

Příspěvek byl publikován v rubrice Ego se štítky a jeho autorem je administrator. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.