Bill Eddy popisuje, jak nebezpečné a konfliktní osobnosti (psychopati) získávají moc ve vládách po celém světě a co mohou občané udělat, aby se psychopati nedostali na místa prezidentů a ředitelů. Demokracie je totiž v ohrožení díky psychopatům. Příliš mnoho zemí se dostalo pod nadvládu psychopatů, kteří se stali politiky a podnikateli. Většina jich má rysy poruchy osobnosti. Bill Eddy, který je přední světový odborník na psychopaty, vysvětluje, proč jsou tito lidé tak svůdní, a popisuje čtyřicet jejich typických vlastností. Čerpá přitom z příkladů od; Hitlera, Stalina, Nicolás Maduro, Mao Ce-tung, Nixona, Trumpa, Putina atd.

Ukazuje, jak problematičtí politici vymýšlejí nepřátele a vyrábějí falešné krize, aby se mohli vykreslit jako jediná hrdinská postava, která se s nimi dokáže vypořádat, a to navzdory vlastní neschopnosti problémy skutečně řešit. Autor také popisuje nejlepší způsoby, jak odhalit psychopaty jako šarlatány, jak reagovat na jejich prázdné a zavádějící sliby a jak najít opravdové lídry. Přitom využívá svou hlubokou psychoterapeutickou zkušenost, aby se dostal na kloub dosud neidentifikovanému jevu, který představuje skutečnou hrozbu pro svět. Náš nejpopulárnější psychiatr někde napsal, že když se zeptal svého známého, proč volil za prezidenta psychopata, známý mu odpověděl: „Když ten populární kandidát byl taková nula“.

Je vidět, že voliči chtějí „výrazné osobnosti“. Nejvýraznějšími osobnostmi 20. století byli; Adolf Hitler, Josif Stalin, Mao Ce-tung atd. Druhou světovou válku chtěl pouze Adolf Hitler, kolektivizaci zase Josif Stalin, Mao Ce-tung vymyslel Velký skok. Tyhle zvrácené myšlenky dokázali díky své moci, kterou získali, zrealizovat. Výsledkem bylo mnoho milionů ztracených životů. Nejvíce pozornosti věnuje pochopitelně Donaldovi Trumpovi, na němž lze nejlépe prezentovat charakteristiky psychopata. Autor samozřejmě v době psaní netuší, že Vladimir Putin se rozhodne napadnout Ukrajinu a nikdo není schopen mu v tom zabránit. Kniha se zaměřuje na analýzu úspěšných psychopatů a jejich společné rysy, způsob, jak se dostali k moci a jak se tomu mohlo zabránit.