Tak jako notebook potřebuje operační systém, abychom jej mohli používat tak i umělý mozek bude potřebovat logicky operační systém, ve kterém poběží mnoho programů. Operační systém je soubor mnoha programů, které zajišťují programům snadné ovládání notebooku, jenom komunikací s operačním systémem. Operační systém je jakýsi kmen stromu, kdy to, co je pod zemí to je notebook a koruna stromu to jsou programy a databáze. Tak jako je zde mnoho druhů stromů a keřů tak je zde i mnoho operačních systémů, od jednoduchých operačních systémů až po složité operační systémy. Zjednodušeně je to celé jenom o vztazích mezi subjekty, lidské tělo to je veliké množství subjektů, a navíc lidské tělo žije ve společnosti kde jsou další subjekty se kterými musí komunikovat.

Vztahy jsou o spolupráci a obchodu, kdy si subjekty pomáhají, nebo mezi sebou bojují o hodnoty, to záleží na situaci, mozek se snaží vše mít pod kontrolou, aby zajistil funkčnost celého složitého živého systému a když usneme, tak mozek začne s optimalizací a aktualizacemi, protože během dne tuto činnost nemohl provádět. Mozek je biologický inteligentní geniální stroj o velikém výkonu a veliké paměti. Současné elektronické počítače mají malý výkon a malé paměti, proto vědci většinou používají obrovské sálové moderní počítače, aby snadněji mohli proniknout k tomu, jak mozek vlastně funguje?

Každý poznal to, že program který mu fungoval dobře ve starém operačním systému, mu už nefunguje v novém operačním systému, když se pomocí aktualizací mnoho změní operační systém, tak tím se způsobí problémy mnoha programům a musí se mnoho programů aktualizovat, nebo nahradit novými programy, prostě změny uvnitř umělého mozku vytvářejí neřešitelné problémy a tak zde musí být logicky takový operační systém, který se pod problémy nezhroutí, což se snadno řekne a obtížně naprogramuje a uvede do provozu.

Představte si celý systém umělého mozku jako veliký labyrint, kde je nekonečné množství dveří a vy máte přepravit papírovou krabici z jednoho místa na jiné místo v tomto labyrintu, jde o to, abyste se na to jiné místo dostali snadno a rychle, protože budete vědět které dveře máte otevřít a budete i mít klíče od těch dveří, co budete chtít otevřít. Problémem je zde, že někdo může mít zájem na tom abyste s tou krabicí prošli určitými důležitými dveřmi a je mu jedno že tím vás on okrádá o čas a dělá vám problémy.

Pokud takovýchto chybných důležitých dveří je na vaší cestě mnoho, můžete k cíli jít velmi dlouho a zde se dostáváme k optimalizaci, která vám umožní že nebudete muset jít přes žádné chybné dveře. Někdy můžete při cestě bludištěm dokonce i dojít k tomu že není vůbec možné dojít do cíle cesty a pořád musíte chodit přes chybné dveře, u notebooku musíte takovou zlou situaci někdy dokonce řešit i restartováním programu, nebo operačního systému. Programátoři dostanou z vašeho notebooku zprávu o této chybě a vytvoří opravu této chyby, problémem je že časem zde bude zase jiná nová chyba! Platí zde jednoduché pravidlo, čím větší složitost tím více je zde i chyb, zjednodušit něco složitého, to ale není nic jednoduchého.

Podívejme se třeba na internet, který by mohl mnoho zjednodušit náš život, ale setkáváme se s tím, že to není nic jednoduchého, protože by tyto změny mnoha lidem nevyhovovali! Zde se dostáváme k tomu, že operační systém pro umělý mozek musí mít umělou inteligenci, aby si dokázal poradit s velikým množstvím nečekaných problémů. Umělá inteligence je ale ohromný žrout výkonu počítače a veliký žrout paměti u počítače, a jsme u počítačů které jsou na optickém principu, protože tyto počítače jsou mnohem výkonnější a mají větší optické paměti které jsou i velmi rychlé.

Takže dokud nezačneme vyrábět počítače postavené jenom na optických součástkách, do té doby zde nebude umělý mozek, ani operační systém pro umělý mozek. Elektronické počítače se už dostali na hranice svých možností a zvyšování jejich výkonu už nebude nijak rychlé a zásadní, pro použití u umělého mozku. Přechod na optické počítače, bude jako přechod od velikých elektronek k elektronickým čipům.