Pokud se člověk opije tak blábolí nesmysly, protože jeho centrální nervová soustava je alkoholem poškozená, a tak nepracuje správně. Bláboly tedy vznikají díky tomu, že je něco poškozené a nepracuje to správně, poškození nemusí způsobovat jenom drogy, ale může být způsobeno i nedostatkem kvalitních hodnotných informací a vhodných programů, které by měli informace zpracovávat správně. Technicky lze říci systém je chybný, a tak logicky i chybně pracuje a je třeba chyby opravit, nebo pokud chyby nelze již opravit, tak nahradit starý systém, za nový systém.

V matematice se s bláboly nesetkáte, protože je to zde nepřípustné, aby zde někdo o matematice blábolil, opakem je ideologie a u ní pak v blábolení vede jednoznačně politika. Vše v nás a okolo nás existuje díky nějaké příčině, a tak i politické blábolení musí logicky mít zde nějakou příčinu? Lidské myšlení a následně i lidská řeč vychází ze situace, ve které se jedinec nebo nějaká skupina jedinců nachází, jestliže tedy politik nebo politické uskupení o něčem neustále blábolí, je nutné se zaměřit na složitou situaci, ve které se politik nebo politické uskupení nalézá.

Politik nebo politické uskupení je vždy v situaci plnění důležitého úkolu a je pod tlakem, který na politika nebo politické uskupení tlačí, aby byl důležitý úkol splněn, politici mají s plněním důležitého úkolu problémy, se kterými si neví vždy rady a nechtějí se k tomu veřejně přiznat a říci, jsme ubozí staří amatéři, kteří na co šáhnou, to nefunguje, nebo se to bohužel díky naší nešikovnosti rozbije, protože nejsme šikovní profesionálové. Prezident rozbaluje dárek a má dotaz, ty rukavice jsou obě levé, kdo to proboha kupoval? Někdo tady říkal, že náš prezident má obě ruce levé, tak jsme mu koupili logicky podle toho i rukavice.