Přeskočit na obsah

Moderní zbraní budou geniální počítače

  • M

Kdy budou v prodeji optické kvantové počítače, co budou; malé, geniální, levné, přenosné, na akumulátory bude to za 50 let? Optické kvantové počítače mají obrovský potenciál, ale jejich komerční dostupnost ve formě malých, přenosných zařízení poháněných akumulátory je otázka spíše desetiletí než pouhých pár let. Současné kvantové technologie jsou stále v raných fázích vývoje, kde se experimentuje s různými přístupy, jakými jsou například supravodivé kvantové bity, iontové pasti nebo právě fotonika (optické kvantové počítače). Pro dosažení přenosného kvantového počítače bude potřeba několik technických průlomů. Dnešní kvantové počítače potřebují značnou prostorovou infrastrukturu kvůli nutnosti velmi nízkých teplot, což zatím zabraňuje jejich miniaturizaci.

Optické kvantové počítače mohou tento problém částečně vyřešit, protože nevyžadují extrémně nízké teploty. Současné kvantové systémy mají vysoké energetické nároky, což je pro bateriový provoz limitující faktor. Zlepšení efektivity bude klíčové, aby jednou mohly být kvantové počítače napájené akumulátory. Kvantové technologie jsou zatím extrémně drahé, protože se jedná o technologii vyžadující složitou výrobu a přesné podmínky pro stabilitu qubitů. S masovou výrobou a technologickými průlomy by se ale cena mohla během příštích desetiletí snižovat. Vzhledem k současnému tempu vývoje je možné, že první generace přenosných optických kvantových počítačů může být k dispozici pro vysoce specializované účely během 40 let.

Pokud jde o dostupnost pro běžné uživatele, je 50letý horizont realistický odhad. V té době bychom mohli vidět kvantové počítače na baterie, schopné fungovat mimo laboratoře a poskytovat výpočetní výkon pro různé aplikace. Většinou rychlost vývoje nových systémů je o tom, jakou mají prioritu pro společnost, za vše se musí platit nic zde nedostaneme od evoluce zadarmo a rychle. Přesně tak! Rychlost vývoje nových technologií je skutečně závislá na tom, jaká priorita se jim přikládá a jaké prostředky do nich společnost investuje. Vývoj kvantových počítačů je toho příkladem kvantové výpočty mají potenciál přinést obrovské výhody v oblastech, jako je kryptografie, simulace materiálů, zdravotnictví, a umělá inteligence.

Proto do jejich vývoje investují vlády, velké technologické firmy a akademické instituce po celém světě. Je pravda, že evoluce ve smyslu technologického pokroku není zadarmo. Vývoj kvantových počítačů je extrémně náročný na zdroje, vyžaduje špičkové odborníky, pokročilé materiály, experimentální zařízení a trpělivý přístup k řešení zásadních technických problémů. Evoluce technologií je tedy spíše výsledkem dlouhodobé strategie než něčeho, co by nám „padlo do klína“. 

Není pochyb o tom, že prioritizace kvantových počítačů a dalších převratných technologií bude nadále stoupat. Vzhledem k tomu, jaký dopad mohou mít na světové hospodářství a na strategické bezpečnostní oblasti, budou státy a korporace pravděpodobně nadále výrazně investovat. Tyto investice by mohly uspíšit dosažení takových technologických úspěchů, které se dnes zdají být hudbou vzdálené budoucnosti.