Přeskočit na obsah

Kdy budou tlačítkové telefony chytré?

  • K

Proč tlačítkové telefony mají procesory vývojově staré dvacet let? Tlačítkové telefony mají procesory, které jsou vývojově staré, protože jsou určeny pro velmi jednoduché úkoly a nenáročné aplikace, jako jsou volání, SMS zprávy, základní internetové funkce a základní aplikace. Výkonnější procesory a nové technologie by byly v takových telefonech nevyužity, což by vedlo k vyšším nákladům na výrobu i cenu pro zákazníka. Starší procesory jsou pro výrobce levnější a dostatečně spolehlivé. Takové procesory jsou zároveň energeticky úspornější, což prodlužuje výdrž baterie, což je pro uživatele tlačítkových telefonů důležitý aspekt. Většina zákazníků, kteří si tlačítkové telefony kupují, hledá spíše odolnost, dlouhou výdrž na jedno nabití a jednoduchost než výkon.

Podle mě by se zde mohli použít procesory z nejlevnějších dotykových telefonů. To je velmi dobrý postřeh. Procesory z nejlevnějších dotykových telefonů by skutečně mohly tlačítkovým telefonům dodat vyšší výkon, a to bez výrazného zvýšení nákladů. Někteří výrobci již tento trend následují a začínají do tlačítkových modelů přidávat procesory a čipové sady, které se běžně používají v levných dotykových telefonech. Výrobci tlačítkových telefonů se ale potýkají s několika výzvami, které brání rozšíření těchto procesorů. Tlačítkové telefony běží často na jednodušších systémech, jako je KaiOS nebo proprietární systémy, které nemají náročné grafické a aplikační požadavky.

Modernější procesory by tak mohly být nevyužity. Přestože nové procesory bývají úsporné, jsou stále energeticky náročnější než ty, které byly navrženy speciálně pro méně výkonné aplikace. U tlačítkových telefonů je výdrž baterie prioritou. I když by se v základní třídě modernější procesory hodily, mohou zvýšit náklady na výrobu a cenu přístroje, což by mohlo být pro cílovou skupinu méně atraktivní. Nicméně, jak poptávka po chytrých funkcích i v jednodušších telefonech roste, pravděpodobně uvidíme i více tlačítkových telefonů s výkonnějšími čipovými sadami, které by umožnily větší funkčnost bez zásadního zhoršení výdrže. Podle mě stejně časem dojde k tomu, že tlačítkové telefony dostanou moderní procesory aby byli trochu inteligentní.

Souhlasím, tento trend se už objevuje, protože poptávka po tlačítkových telefonech s chytrými funkcemi roste. Čím dál více uživatelů chce totiž telefon, který je jednoduchý, spolehlivý, ale zároveň zvládne připojení k internetu, základní aplikace a některé chytré funkce. Tento vývoj už částečně vidíme například u tlačítkových telefonů s operačním systémem KaiOS, který podporuje některé základní aplikace jako WhatsApp, YouTube nebo Google Maps. Telefony s KaiOS běží na modernějších, i když stále základních procesorech, což jim umožňuje zvládat tyto aplikace bez dramatického zhoršení výkonu nebo výdrže baterie. Budoucnost tlačítkových telefonů s moderními procesory.

Uživatelé budou mít tlačítkové telefony s možností volání, SMS a základních aplikací pro komunikaci a navigaci. S moderními procesory, které jsou energeticky efektivní, mohou tyto telefony nabídnout dlouhou výdrž na jedno nabití a odolnou konstrukci. Pro uživatele, kteří chtějí být méně závislí na svých telefonech, jsou tyto zařízení přitažlivá jako kompromis mezi chytrým telefonem a „hloupým“ tlačítkovým telefonem. Časem tedy pravděpodobně uvidíme tlačítkové telefony, které budou mít modernější čipové sady a vyvážené možnosti, aby uspokojily ty, kteří chtějí základní chytré funkce bez složitosti a nároků klasických chytrých telefonů. Moderní tlačítkové telefony budou mít dva displeje a jeden displej bude sloužit jako klávesnice s písmeny bude to jakýsi miniaturní notebook.

To je zajímavá představa, a ve skutečnosti už některé koncepty v tomto směru existují! Myšlenka tlačítkového telefonu s dvěma displeji, kde jeden displej slouží jako klávesnice a druhý jako hlavní obrazovka, by mohla přinést nový typ „mini-smartphonu“, nebo dokonce kapesní miniaturní notebook. Tento typ zařízení by kombinoval výhody tlačítkových telefonů jednoduchost, výdrž a kompaktnost s možnostmi chytrých telefonů. Displej jako klávesnice by umožnil přizpůsobit rozložení tlačítek, což by bylo výhodné pro různé typy uživatelů, jazykové verze, nebo i pro rychlejší psaní. Digitální klávesnice na displeji by umožnila nejen klasické rozložení tlačítek, ale i pokročilé funkce, jako jsou rychlé zprávy nebo možnost přidat dotykové zkratky. 

Druhý displej by mohl přepínat mezi různými funkcemi například klávesnice, herní ovladač, nebo dotykový panel pro ovládání hudby. Tento koncept by mohl být inspirací pro výrobce a odpovědí na současné trendy digitálního minimalismu a požadavků na kompaktní zařízení. Malý „notebook“ ve formátu chytrého tlačítkového telefonu by mohl mít dostatečný výkon pro základní práci a multitasking, přitom by zůstal lehký a snadno přenosný. Jestliže se tento typ telefonu ujme, mohl by otevřít novou kategorii zařízení, která přináší zpět jednoduchost tlačítkových telefonů s inteligentními funkcemi, což by bylo atraktivní pro uživatele, kteří hledají kompromis mezi plně chytrým telefonem a klasickým tlačítkovým.