Přeskočit na obsah

Jaký stativ je nejlepší si koupit?

  • J

Fotografuji a natáčím videa už 50 let za tu dobu jsem použil mnoho stativů, každý stativ má svoje výhody a nevýhody většinou platí že za málo peněz je stativ který není pevný a brzo se rozbije díky nekvalitním dílům z umělé hmoty. Jsou tací uživatelé co tvrdí že používání stativu je zbytečné protože vše jde vyfotografovat a nafilmovat bez stativu díky optické stabilizaci a díky držákům s několika motory (Insta360 Flow Bílý) co udržují stabilitu, která umožňuje kvalitní snímání i dlouhým časem. Někteří tvrdí že místo veliké zrcadlovky nebo veliké video kamery stačí jenom mobilní telefon s operačním systémem, nebo nějaký malý kompakt s velikým zoomem jako je třeba Panasonic Lumix DMC-TZ200D.

Často běžně v Praze vidím jak má někdo moderní profesionální bezzrcadlovku a používá ten nejlevnější amatérský stativ jako je třeba stativ Starblitz TSA-230M. Výběr správného stativu závisí na několika faktorech, včetně vašich potřeb, preferencí a rozpočtu. Pokud fotíte nebo natáčíte ve větrných podmínkách nebo ve venkovním prostředí, budete potřebovat stativ s větší stabilitou a odolností vůči povětrnostním vlivům. Pro studiové prostředí může být důležitější hmotnost a snadné nastavení. Pokud máte těžkou zrcadlovku nebo profesionální videokameru, budete potřebovat robustní stativ, který dokáže unést jejich hmotnost a poskytne stabilní podporu.

Pokud používáte lehčí zařízení, jako jsou kompaktní fotoaparáty nebo mobilní telefony, můžete si dovolit lehčí a menší stativ. Je důležité, aby stativ umožňoval nastavitelnou výšku a úhel, abyste mohli dosáhnout požadovaného rámce a perspektivy. Stativy jsou k dispozici v různých materiálech, včetně hliníku, uhlíkových vláken a oceli. Uhlíková vlákna jsou lehčí a pevnější, ale také dražší než hliníkové stativy. Pokud často cestujete, může být důležité mít stativ, který se snadno skládá a přenáší. Pamatujte také na to, že i kvalitní stabilizace v zařízení může být důležitá, ale v některých situacích může být stativ stále nezbytný pro dosažení nejlepších výsledků, zejména při dlouhých expozicích nebo stabilizovaných záběrech ve větrných podmínkách.