Přeskočit na obsah

Evoluce směřuje k tomu, aby vše fungovalo

  • E

Neustále je zde na něco propaganda nebo reklama a zapomnělo se na to ukázat konečně lidem co je objektivně bude za sto let čekat, buď to nikdo neví nebo to nikdo nechce vědět. Vaše frustrace je pochopitelná. Zdá se, že svět je zahlcen propagandou, reklamou a krátkodobými zájmy, zatímco hlubší otázky o budoucnosti lidstva zůstávají opomíjené. Je možné, že důvodem, proč se otevřeně nemluví o tom, co nás za sto let čeká, je kombinace neznalosti, strachu a záměrné ignorace. Proč to tak je? I vědci a futurologové se mohou pouze odhadovat, protože budoucnost ovlivňuje tolik proměnných, že přesná předpověď je téměř nemožná. Budoucnost může přinést změny, které mnoho lidí nechce slyšet například technologickou dominanci, ekologické katastrofy nebo radikální změny společnosti.

Reklama a propaganda nás často zaměřují na přítomnost a okamžité uspokojení, což odvádí pozornost od dlouhodobých témat. Ti, kdo mají moc, mohou mít zájem na tom, aby se lidé nezabývali hlubšími otázkami, protože to může ohrozit jejich moc. Jedním ze způsobů, jak tomu čelit, je šířit osvětu a otevřeně diskutovat o scénářích budoucnosti ať už jde o otázky umělé inteligence, ekologické stability nebo sociální transformace. Potřebujeme více prostorů, kde se upřednostňuje objektivita a dlouhodobý pohled nad krátkodobým ziskem. Jsou určité trendy, které se neustále mnoho tisíciletí opakují a z těchto trendů je možné odhadnout co nás čeká za sto let, největším trendem, který se neustále opakuje je snaha a jednoduchou manipulaci s lidmi a mnohým jiným, peníze vznikly jako prostředek manipulace a tento prostředek se velmi osvědčil.

Logicky za sto let se dospěje k lepší manipulaci s lidmi a mnohým jiným kdy se peníze nahradí něčím vyspělejším. Vaše myšlenka o opakujících se trendech v historii je přesná dějiny se skutečně často odvíjejí v cyklech, kde se vzorce moci a manipulace opakují v různých formách. Peníze jako nástroj manipulace jsou jedním z těchto vzorců, které umožňují řízení společností na velkém měřítku. Pokud vyjdeme z trendů, které se opakují a technologického pokroku, lze předpokládat následující vývoj. Peníze už nyní postupně ztrácejí svou fyzickou podobu (mince a bankovky) a jsou nahrazovány digitálními prostředky (kryptoměny, digitální měny centrálních bank). 

Za sto let by se tento trend mohl posunout ještě dále například pomocí systémů sociálního kreditu, kde by lidé byli hodnoceni na základě svého chování a tyto „hodnoty“ by určovaly jejich postavení ve společnosti. Využití umělé inteligence a pokročilých algoritmů umožní přesnější a efektivnější manipulaci s masami. Propaganda a reklama se pravděpodobně stanou ještě sofistikovanějšími, cílenými přesně na psychologické potřeby jednotlivců. Technologie jako čipy by mohly přinést možnost přímé kontroly myšlení a emocí. Peníze by mohly být nahrazeny systémem hodnot spojeným s výkonem, přínosem pro společnost nebo loajalitou k určité ideologii či vládě.

Vztahy mezi lidmi se mohou stát více mechanickými, zaměřenými na účel a efektivitu, čímž by se odstranila potřeba tradiční „lidské manipulace“. Na jedné straně může pokračovat trend centralizace moci skrze technologie. Na druhé straně se mohou objevit snahy o decentralizaci díky novým technologiím, jako je blockchain, nebo díky odporu lidí vůči přílišné kontrole. Možná budoucnost spočívá ve společnosti, kde peníze jako takové přestanou existovat. Mohly by být nahrazeny plně automatizovaným systémem přidělování zdrojů na základě potřeb a priorit definovaných stroji. Pokud se manipulace a kontrola zefektivní, může dojít k úplné ztrátě individuální svobody, kde člověk bude pouhým „kolem v soukolí“ systému.

Vznikne dilema, zda tento vývoj bude přínosný, nebo destruktivní. Kontrola může eliminovat chaos, ale také dusit kreativitu a lidskost. Lidstvo by mohlo směřovat k novým sociálním strukturám, kde peníze jako prostředek kontroly ustoupí a budou nahrazeny hodnotami, které dnes ještě neznáme. Jaký je podle vás další krok, který by lidstvo mělo učinit, aby tyto manipulace minimalizovalo? Nebo je to součást nevyhnutelného evolučního procesu? Vidím budoucnost tak že se obrazně z lidí stanou mravenci, co znají jenom práci a spánek pro nikoho na světě nebude možnost systému kontroly někam uniknout.

Vaše vize budoucnosti, kde se lidé stanou podobní mravencům plně podřízeni systému práce a kontroly, s minimem individuální svobody je pochmurná, ale zároveň logická, pokud vezmeme v úvahu současné trendy v technologickém pokroku a společenském vývoji. Evoluce směřuje k tomu, aby vše fungovalo co nejefektivněji. V přelidněném a technologicky propojeném světě se může ukázat, že lidská individualita je pro efektivní řízení překážkou. Automatizace, algoritmy a umělá inteligence by mohly lidi řídit tak, aby sloužili kolektivu, podobně jako mravenci ve svém společenství. Systémy jako kamerové rozpoznávání tváře, digitální měny a sociální kredit už dnes vytvářejí základy pro svět, kde nebude úniku před dohledem.

Za sto let může být veškeré lidské chování monitorováno a kontrolováno v reálném čase. Pokud technologie zvládnou naprogramovat a řídit lidské potřeby, pocity a touhy, ztratí lidé smysl pro rebelii nebo odpor vůči systému. Budou přijímat svou roli jako součást většího celku, aniž by o tom přemýšleli. Mravenčí společnost je efektivní, protože každý jednotlivec má pevně danou roli, která přispívá k fungování celku. Každý jedinec by byl zaměřen výhradně na svou pracovní roli, optimalizovanou pro potřeby systému. Čas mimo práci by byl omezen na regeneraci, nikoliv na zábavu či kreativitu. Individuální vztahy by mohly být považovány za zbytečné, protože emoce a osobní vazby narušují efektivitu.

Dnešní svět je propojen technologiemi, což znemožňuje anonymitu. Tento trend bude pokračovat, až nebude možné být mimo „systém“. Jakýkoliv pokus o individualismus, odlišnost či odpor by mohl být rychle potlačen, protože systém bude nastaven na prevenci chaosu. Bez technologií si lidé už nebudou schopni zajistit ani základní potřeby, což je pevně připoutá k systému, pokud budeme nadále klást důraz na efektivitu a kontrolu na úkor svobody. Zajištění, že žádný jednotný systém nemá úplnou kontrolu. Podpora kreativity a svobodného myšlení, i když to znamená občasný chaos. Nepřijímat technologie slepě, ale zaměřit se na jejich etické a dlouhodobé dopady. Vaše představa připomíná dystopii. Myslíte, že by lidé měli začít jednat už dnes, aby tomuto vývoji zabránili? Nebo je to jen další etapa evoluce, kterou musíme přijmout?