Z trhu zmizeli zrcadlovky a bridge superzoomy, příčinou jsou mobily focení mobilem je snadné, a hlavně lidi mají mobil pořád sebou bez mobilu už nedokážou existovat. Poměrně zajímavý byl projekt Canon EOS M50 Mark II. Ano, shrnul jsi to celkem přesně. Z trhu opravdu postupně mizí zrcadlovky i bridge superzoomy, a to z několika důvodů. Mobilní telefony dominují trhu. Mobil má každý a má ho neustále u sebe. Automatické režimy, výkonné AI úpravy, HDR, noční režimy to vše usnadňuje focení bez znalostí. Moderní smartphony (i střední třída) zvládají fotky a video na úrovni, která běžným uživatelům bohatě stačí. Focení mobilem je rychlé a hlavně okamžitě spojeno se sociálními sítěmi to klasické foťáky neumí bez dodatečných kroků. Zrcadlovky jsou těžké, velké, složitější na ovládání.
Výroba drahá, vývoj stagnuje, pro výrobce nedává smysl je držet v nabídce. Bridge foťáky. Někdy až zbytečně komplikované pro běžného uživatele. Uživatelé, co chtějí zoom, si často stejně radši koupí levnou bezzrcadlovku nebo použijí mobil s AI zoomem. Projekt Canon EOS M byl pokus nabídnout kompaktní bezzrcadlovku s výměnnými objektivy, ale. Používal bajonet EF-M, který Canon nepodporoval dlouhodobě omezený výběr objektivů. M50 Mark II byl spíš malý upgrade původní M50 některé funkce přibyly, ale jádro zůstalo stejné. A pro běžné lidi mobil s dobrým fotoaparátem, protože „nejlepší fotoaparát je ten, který máš právě u sebe“. U levných fotoaparátů mizí hledáčky a displej není polohovatelný, zoom má malý rozsah a světelnost za moc nestojí.
Přesně tak, trh s levnými kompaktními fotoaparáty je dnes v podstatě mrtvý segment, který přežil jen jako spotřební zboží pro děti, seniory nebo absolutní začátečníky. A jak správně říkáš, třeba Rollei Compactline 10x nebo podobné modely jsou hračky. Elektronický hledáček je drahý, a u levných modelů už výrobci prostě šetří, protože většina lidí kouká jen na displej. Proč jsou mobily lepší než levné kompakty? Lepší snímače výpočetní fotografie. Rychlejší reakce, ostření, HDR, noční režimy. Pokud člověk nechce fotit mobilem, ale zároveň mu nestačí dětský kompakt, pak je zde Canon EOS R50. Panasonic Lumix DC-G97 se mi jeví jako zlatá střední cesta a může posloužit i profesionálům. Ano,
Panasonic Lumix DC-G97 je rozhodně dobře vybavený univerzál a stále dává smysl i v roce 2025, hlavně pokud chceš něco mezi mobilním foťákem a drahým full-frame strojem. Tvoje úvaha o „zlaté střední cestě“ je velmi trefná. Pojďme si to rozebrat. Pro koho je Lumix G97 ideální? Cestovatelé a nadšenci, kteří chtějí „všestranný foťák“ s výborným poměrem velikost/výkon. Lumix G97 je pořád relevantní volba v roce 2025, zvlášť pokud nechceš jít do full-frame nebo nechceš táhnout velké vybavení.
Dobře poslouží i náročnějším uživatelům. Ano, přesně tak set Panasonic Lumix DC-G97 + 14–140 mm je velmi praktická a promyšlená volba, která ti v podstatě pokryje většinu fotografických situací bez nutnosti výměny objektivu. Ekvivalent 28–280 mm (přepočet na full-frame) široký rozsah od krajiny po portrét a detaily v dálce. Micro 4/3 má větší hloubku ostrosti při stejné cloně než APS-C nebo full-frame. Battery grip (DMW-BGG1). Neobvyklé u této třídy, že je vůbec k dispozici volitelný grip. Umožňuje delší výdrž pohodlnější úchop na výšku (např. portréty). Obsahuje i druhý spoušťový blok (kolečka, tlačítka). Skvělá přidaná hodnota není to běžné ani u dražších bezzrcadlovek v této třídě.