Čím větší je složitý systém tím větší zde i vznikají problémy! Ano, globalizace je naivní utopie, protože současná doba není na globalizaci zralá a potrvá velmi dlouho, než bude doba na globalizaci zralá, pro globalizaci je nutné vyřešit problém s dopravou která musí být; rychlá, levná, kvalitní, optimalizovaná atd. dalším problémem je sjednocení u; informací, programů, jazyků, norem, pravidel, zákonů, předpisů, morálky, politiky, náboženství, školství atd.

Jakákoli nejednotnost má za následek problémy, na které není řešení! Jakmile bude v budoucnosti doba zralá na globalizaci, tak globalizace automaticky přijde, aniž si to uvědomíme. Největším problémem pro zavedení globalizace je evoluční zaostalost naší konzumní civilizace, z dálky může organizace nebo společnost vypadat jako moderní, ale z blízka spatříme zaostalost u ekonomiky a ideologie! 

Je to jako s automobily, k čemu je mi ve městě auto, když jej nemohu bez problémů kdekoli zaparkovat a když jsou silnice přeplněné auty, a tak více zbytečně stojím, než jezdím po silnici. Nejdříve se musí postavit parkoviště a dálnice, než se začne s velikou výrobou automobilů!

Vyspělost konzumní civilizace je možná jenom díky optimálním investicím, optimální investicí je nahradit lidi za autonomní inteligentní roboty na akumulátory, zaměstnavatelé potřebují, aby zaměstnanci pracovali jako roboti, a tak jim vyhovíme, robot prezident bude vyznamenávat roboty. Jakmile zde globálně už nebudou lidi, tak bude moci konečně začít příprava na globalizaci, protože budou konečně peníze na veliké investice do; dopravy, továren, vývoje, techniky, skladů atd.