Ano, přijdou nové příběhy

IMG_8543

Vše zde má svůj příběh, tento svět je složen z nekonečného množství příběhů, vše je zde v běhu času, a tak vznikají příběhy, jak běží události v nás a okolo nás. Příběhy nemají jenom lidé, příběhy se týkají i; hvězd, planet, ekosystémů, zvířat, rostlin, věcí, práce, spánku, knih, filmů, fotek, obrazů, myšlenek, atd. Co je to příběh? Příběh je záznam událostí, které se odehráli, nebo se budou v budoucnosti možná odehrávat. Jsou příběhy; nudné a zajímavé, malé a veliké, jednoduché a složité, krásné a ošklivé, logické a nelogické, hříšné a svaté, krátké a dlouhé, atd. někdy máme možnost, si vybírat příběhy, a jindy tuto možnost nemáme.

Podíváte se na televizní zprávy, a tak znáte příběhy, které se odehrávají daleko od vás, a které zajímají mnoho zvědavých lidí, pohádky jsou příběhy, které jsou plné fantazie, a většinou dobře skončí, dětem se takové příběhy líbí, každému se líbí jiné příběhy, protože každý je originální. Většinou každého zajímají příběhy, které jsou opakem příběhů, které každý neustále prožívá, ten kdo žije ve velikém městě, se zajímá o příběhy těch, co žijí na pustém ostrově sami, a vnímají vše tak zcela jinak. Snažíme se utéci od našeho existenčního příběhu, k jiným existenčním příběhům, abychom si odpočinuli, a načerpali tak síly k tomu, aby mohl náš příběh dále pokračovat. Někoho napadne, a jaký to vše má smysl?

Jaká je odpověď, na základní otázku vesmíru a života? Odpovědí je, vím to, že nic nevím, takový je život. Můžeme poznat jenom to, k čemu se dlouhodobě přiblížíme, naše poznání je omezeno časem a prostorem ve kterém se odehrávají nějaké příběhy, pokud náš čas a prostor opustíme, tak zase můžeme poznat jenom jiný čas a prostor, kde se odehrávají jiné příběhy, co z toho plyne, naše poznání, není objektivní, ale je jenom subjektivní.

Představme si, že bychom měli teoreticky možnost být všude v každém času a prostoru najednou a vnímali bychom tak všechny příběhy; vesmíru, sluncí, planet, ekosystémů, zvířat, rostlin, atd. co zde v absolutnu, existují, existovali, budou existovat, to by bylo tak obrovské množství informací a programů, že bychom to nemohli systémově zpracovat, a tím ani psychicky pochopit, museli bychom začít vše zjednodušovat a optimalizovat.

Co se stane s příběhy, které zjednodušíme a optimalizujeme? Z příběhů se stanou; zákony, normy, předpisy, podobenství, atd. je to jenom nudný praktický návod jak dosáhnout cíle. Podívejme se na příběh Prahy našeho hlavního města, na počátku zde byla malá osada, kde žilo prostě a jednoduše málo lidí, jelikož se lidem dobře dařilo tak lidí přibývalo a osada se zvětšovala, byli zde období, kdy se lidem v Praze dařilo dobře a období kdy se jim dařilo zle, podobný osud měli i ostatní města na světě. Ježíš Kristus hovořil k posluchačům často v podobenstvích, protože poznal, že mnohé je si mnoho podobné, v mnohém člověk myslí a jedná jako zvířata, to je logické, protože nejsme roboti.

Poslední dobou je zde snaha proměnit lidi násilím v roboty, lidi se tomu pochopitelně brání, pokud zaměstnavatel potřebuje inteligentní roboty, tak ať si ty roboty koupí, a potom je zaměstná, aby se mu veliká investice do modernizace vrátila. Zaměstnavateli ale nedochází to, že si někdo mocný a bohatý koupí roboty, co zde budou dělat; krále, šlechtice, císaře, papeže, prezidenta, předsedu vlády, předsedu politické strany, ministra, poslance, senátora, diplomata, soudce, ředitele, celebritu, podnikatele, profesora, vědce, technika, lékaře, umělce, programátora, administrátora, kontrolora, ekonoma, herce, režiséra, atd.

Prezident USA se ráno probudí, a diví se že zde není služební řidič, co by jej měl odvést do jeho prezidentské kanceláře, zavolá sekretářce, a ona mu říká, USA koupilo inteligentního robota, který bude dělat místo vás prezidenta, vše je zde dočasně. Kdo chce, ten si práci přeci najde, otázkou je, jakou práci, a za jakou odměnu. Místa, která jsou snadno k dispozici, jsou místa, kde je mizerná práce za mizernou odměnu, to každý už pochopil, že dobrá místa za dobrou odměnu, zde jsou jenom pro někoho, kdo dobře zná někoho jiného, kdo je mocný a bohatý.

Mnozí si naivně myslí, že když neseženou dobré zaměstnání, že přeci mohou začít soukromě podnikat. Je třeba si ale uvědomit, že podnikat začnou i inteligentní roboti, těžko budete moci inteligentním robotům konkurovat, inteligentní roboti nabídnou za malé ceny vysokou kvalitu, a tím eliminují globálně lidskou konkurenci v soukromém podnikání. Proč by si měl zákazník kupovat věci, co vyrobili draho a nekvalitně lidi, když si bude moci koupit věci, co vyrobili levně a kvalitně roboti.

Je to jako s náboženstvím, konzumenti se rozhodli, že budou konzumovat politiku, a že už nebudou konzumovat náboženství, a tak bylo náboženství odsunuto na okraj konzumní civilizace, kde se mu zle daří. Staré příběhy, ve kterých byli lakomí a pyšní lidé, už brzo skončí, a přijdou nové příběhy, ve kterých budou inteligentní roboti, místo pracujete pomalu a chybně, tak máte výpověď, zde bude, ten inteligentní robot pracuje pomalu a chybně, tak jej optimálně recyklujeme, a na jeho místo dáme nového inteligentního robota.

Umělá inteligence komentáře moderuje