Ano, díky vynálezům se máme lépe

IMG_8816

Aby se něco ochránilo před zkažením tak se to dává do konzerv z plechu nebo skla. Zprvu se maso sušilo a udilo, jenže to nestačilo a tak Napoleon vypsal v roce 1795 odměnu 12 tisíc franků tomu, kdo vymyslí způsob, jak dlouhodobě uchovávat potraviny čerstvé. Vedla ho k tomu snaha udržet vojsko bojeschopné. Bez přísunu čerstvého jídla, tehdy armády na celém světě velmi trpěly hladem a nemocemi. 

A přesně 15. května 1809, se v dopise francouzskému ministru vnitra přihlásil se svým objevem konzervace potravin Nicholas Appert, pařížský cukrář a kuchař. V lednu 1810 mu pak vyplatil odměnu údajně sám Bonaparte, poté, co se skleněné nádoby osvědčily a uchránily potraviny po celé měsíce. Později se začalo jídlo dávat v Anglii i do konzerv, s tím začal 1810 Angličan Peter Durand. 

Tak jako se musí nasytit tělo, tak se musí nasytit i duše informacemi, a tak vznikli duševní konzervy, zprvu zde bylo zaznamenané písmo a číslice, nejužívanější byl pergamen a později papír, potom vznikl film a fotografie, naučili jsme se zaznamenat i zvuk a tak filmy přestali být němé. Velikým vynálezem byla zvuková kazeta, a video kazeta, potom přišla digitalizace a internet, období kazet takto skončilo a informace se digitalizovali a uložili na internet nebo do počítače. 

Posledním vynálezem je telefon na skládací tyčce, turisté se tak mohou sami fotografovat, a nemusí už obtěžovat cizí lidi, aby je vyfotografovali, tyto fotografie a videa, odesílají na sociální sítě, a chlubí se jimi, že někde byli a zakonzervovali si digitálně realitu. Podívejme se na semena zde příroda používá taky princip zakonzervování a možnost tak počkat na vhodný okamžik kdy se semeno promění v rostlinu nebo strom.

Umělá inteligence komentáře moderuje