Nahradí drahé zaměstnance levná umělá inteligence?

IMG_8650

Představme si digitální globální konzumní společnost, která nikoho už nezaměstnává, umělá inteligence a roboti nahradí takto; prezidenty, ředitele, papeže, krále, milionáře, celebrity, politiky, byrokraty, soudce, ministry, diplomaty, učitele, lékaře, řemeslníky, řidiče, skladníky, dělníky, atd. 
Logicky je zde otázka rychle narůstající nezaměstnanosti, vyhozený zaměstnanec nemůže počítat s tím, že si najde novou práci, všude se totiž budou nasazovat roboti a umělá inteligence, roboti pracují levněji a kvalitněji než lidi, a fungující globální ekonomika je přeci zde prioritou. 
Ekonomická emigrace je logicky následkem ekonomické krize, lidi utíkají ve velkém tam, kde dosud ještě ekonomika funguje (USA, Kanada, Anglie, Německo), podobá se to obrazně náletům kobylek, které ničí dobrým hospodářům jejich zisky. V další vlně globální optimalizace a digitalizace, přijde globální domácí práce, moderní virtuální technologie, nám umožní pracovat na dálku, a ovládat vše levně a rychle, na obrovské vzdálenosti, jenže každá výhoda, má v sobě nevýhodu. 
Nebude se totiž platit už za čas strávený v zaměstnání, ale bude se platit jenom za dílo, které virtuálně vyprodukujete, a ten kdo dílo udělá globálně nejlevněji a nejkvalitněji, ten bude mít dočasně otrockou práci programátora, virtuálního světa, bude to jako ve sportu, kdy se pracovní trh rozdělí na ligy, dostat se do první pracovní ligy, bude pro většinu lidí svatým zázrakem, o kterém si mohou nechat akorát zdát.