Ano, ty nezapadáš do mojí škatulky

SAM_0785

Ano, škatulkování zjednodušuje posuzování toho co je nám vzdálené, ty jsi dobrý a ty jsi zlý, uložíme něco do škatulky s nápisem a máme v tom jasno, přeci nemůže být dobré ve škatulce zlé, to by byla anarchie. Tak to může fungovat u knížek, které se nemohou už změnit, jenže to co je živé to se může podle situace změnit.

Mnoho lidí si v dětství vše pečlivě roztřídí do škatulek a potom už odmítají udělat pořádek v těchto škatulkách, najednou je člověk už jenom naprogramovaný automat, se kterým je ztráta času se bavit on je jako zaseknutá gramofonová deska která odmítá sebekritiku, špatný je vždy ten druhý a ten druhý se musí přizpůsobit mému zaškatulkování.

Někomu řeknete, ty jsi sluníčkář, a on z toho má radost, a když jinému řeknete, ty jsi “sluníčkář”, tak se on urazí, mnoho lidí sami sebe zařadilo do nějaké škatulky, a názor druhých je nezajímá. Když navazujeme dlouhodobé vztahy pracovní nebo soukromé, tak se zde používá škatulkování, ty nezapadáš do mojí škatulky, a tak máš smůlu, je vůbec možné s tím něco udělat?